Chińskie konstrukcje, o których mówił niedawno cały świat
Państwo Środka słynie z wielkich i odważnych konstrukcji, nic więc dziwnego, że często mówi się o nich w mediach. Także w ostatnich kilkunastu miesiącach powstało wiele nowych obiektów, które skupiły uwagę świata. Dziś przedstawiamy kilka największych, najdłuższych i najbardziej kontrowersyjnych.
Państwo Środka słynie z wielkich i odważnych konstrukcji, nic więc dziwnego, że często mówi się o nich w mediach. Także w ostatnich kilkunastu miesiącach powstało wiele nowych obiektów, które skupiły uwagę świata. Dziś przedstawiamy kilka największych, najdłuższych i najbardziej kontrowersyjnych.
We wrześniu 2015 r., w chińskiej prowincji Hunan, otworzono najdłuższy na świecie szklany most wiszący, o długości 370 metrów. Ogromna konstrukcja o nazwie Haohan Qiaoz, która oznacza most odważnych ludzi, znajduje się ok. 400 metrów nad ziemią. Zaprojektowana przez izraelskiego architekta Haima Dotana budowla jest w stanie utrzymać ciężar 800 osób, wytrzymać trzęsienia ziemi i silny wiatr. Przy jej budowie pracowało 11 inżynierów - 12 godzin na dobę przez kilka miesięcy. Dawniej w tym miejscu znajdował się most drewniany, jednak był zniszczony i wiele osób rezygnowało z przeprawy na drugą stronę, ze względu na jego wątpliwą stabilność. Nowy obiekt w prowincji Hunan jest obecnie główną atrakcją na terenie *Parku Narodowego Shiniuzhai *w środkowo-południowych Chinach.
Zobacz też: Hua Shan - przerażający szlak w Chinach
wg
Chińskie budowle - szklana kładka na zboczu góry Yuntai
W chińskiej prowincji Henan 20 września 2015 r. celebrowano otwarcie nowej szklanej kładki na zboczu góry Yuntai. Konstrukcja znajduje się ponad 1000 metrów nad ziemią. Nie zyskała takiego rozgłosu, jak najdłuższy szklany most na świecie w Parku Narodowym Shiniuzhai, jednak to, co wydarzyło się 5 października ub. r. sprawiło, że o kładce usłyszał świat. Podczas przechodzenia przez przymocowaną do klifu konstrukcję, jedna z turystek upuściła przez przypadek kubek ze stali nierdzewnej. Poczuła drżenie pod nogami i kiedy pochyliła głowę zauważyła, że znajdująca się pod nią tafla szkła, o wielkości ok. 1 m kw., popękała. Kobieta zaczęła krzyczeć, a znajdujący się w pobliżu ludzie popadli w popłoch i próbowali szybko opuścić to miejsce, w obawie przed zawaleniem się konstrukcji. Rzecznik *Yuntai Mountain Scenic Spot *tłumaczył po tym wydarzeniu, że każda z tafli hartowanego szkła składa się z trzech warstw i jest w stanie utrzymać ciężar do 800 kg, więc nie było możliwe, aby kobiecie stała się jej
krzywda.
Chińskie budowle - posąg Mao Zedonga
Budowa pomnika Mao Zedonga trwała dziewięć miesięcy i kosztowała 3 mln juanów (ok. 1,85 mln złotych). Mierząca blisko 37 metrów statua ze stali i betonu, stanęła w styczniu 2016 r. w niewielkiej wsi Zhushigang w środkowych Chinach. Ma ona upamiętniać komunistycznego przywódcę Chińskiej Republiki Ludowej, który przez trzy dekady był przewodniczącym partii komunistycznej w swoim kraju. Na całym świecie jego rządy określa się jako krwawą dyktaturę, która przyczyniła się do śmierci 40 mln obywateli. Zmarł w 1976 r., jednak tysiące pomników wciąż powstają w wielu miejscach w Państwie Środka. Z kultem jednostki, jakim otaczano Mao za jego panowania, zerwał pod koniec lat 70. XX w. jego następca Deng Xiaoping, jednak obecny prezydent, Xi Jinping, określa go jako wielką postać, która zmieniła oblicze narodu i poprowadziła Chińczyków ku ich przeznaczaniu. Pomnik Mao Zedonga ufundowało kilku biznesmenów.
Chińskie budowle - szklany most w Parku Narodowym Zhangjiajie
Prowincja Hunan słynie z długich szklanych konstrukcji. W drugiej połowie maja 2016 r., w Narodowym Parku Zhangjiajie ukończono w tym regionie budowę nowego najdłuższego na świecie mostu ze szkła. Konstrukcja mierzy 393 metry i jest zawieszona 300 metrów nad ziemią. Władze chciały otworzyć przeprawę 1 maja, ale prace przedłużyły się. Co prawda most jest gotowy, ale zostanie oddany do użytku dopiero w lipcu. Opóźnienie jest wynikiem silnych ulew, które przechodzą obecnie nad południowymi Chinami. Inżynierowie przeprowadzili dotychczas ok. 100 prób bezpieczeństwa i ocenili, że konstrukcja jest w stanie utrzymać ciężar nawet 800 osób jednocześnie. Zbadano również jej odporność na wiatr czy zmiany temperatury.
Chińskie budowle - kładka na rzece Bancanghe, Hubei
W malowniczo usytuowanym regionie Shiziguan w prowincji Hubei, położonej w centralnych Chinach, zaprezentowano na początku maja br. "pływający chodnik" nad rzeką Bancanghe. Drewniana konstrukcja, o długości 500 metrów, biegnie przez jej środek wśród bujnej zieleni. Przechodzący po niej piesi mają okazję zobaczyć, jak wygląda dolina. Odcinek rzeki jest niezwykle popularny wśród kajakarzy i wioślarzy, nie tylko ze względu na wspaniałe widoki, ale też niezwykły kolor wody.
Chińskie budowle - Titanic II
Kolejnym obiektem w Chinach, o który w lutym 2016 r. mówiło się na całym globie, jest, budowana w stoczni CSC Jinling Shipyard, replika słynnego wycieczkowca - Titanica. Nowy statek przewoźnika _ Blue Star Line _ będzie niemal idealną kopią. Na dziewięciu piętrach powstanie 840 kabin, zaś na pokład wejdzie 2400 pasażerów oraz 900 członków załogi. Dziewiczy rejs z Chin do Dubaju zaplanowano na 2018 r. Na pomysł stworzenia hotelu na wodzie wpadł słynny australijski milioner Clive Palmer, który od lat marzył, by zbudować replikę słynnego transatlantyka. Fińska firma Deltamarin, która realizuje projekt, zapewnia, że nowy wycieczkowiec będzie "najbezpieczniejszym statkiem na świecie". Zgodnie ze współczesnymi standardami, będzie posiadać więcej miejsc w szalupach niż maksymalna liczba osób na pokładzie, a także dodatkowe drogi ewakuacyjne. Koszt inwestycji ma sięgać 1,17 mld dolarów (4,6 mld złotych).
Chińskie budowle - Phoenix Towers, Wuhan
Phoenix Towers to drapacze chmur, które dopiero powstają w chińskim mieście Wuhan, jednak ze względu na ich wysokość, już teraz mówi o nich cały świat. Jedna z wież będzie mierzyć więcej niż kilometr, druga o kilkadziesiąt metrów mniej. Ukończenie inwestycji planuje się przed 2018 r. Projekt został opracowany przez brytyjskie konsorcjum _ Cheetwoods Architects _. Wysokościowce będą ekologiczne, dzięki zaawansowanym systemom filtracji wody i powietrza. Ich ściany dodatkowo zostaną pokryte panelami słonecznymi.
Wojciech Gojke