Trwa ładowanie...

Chorwacja jakiej nie znacie. Cofnij się w czasie i zobacz, jak wyglądała kilkadziesiąt lat temu

Tłumy przelewające się przez największe atrakcje turystyczne to obrazek z Chorwacji, który jest codziennością w sezonie turystycznym nad Adriatykiem. Jeśli chcemy uniknąć tych tłumów, to warto wybrać się tam wiosną. Jest szansa, że wtedy zasmakujemy klimatu Dubrownika czy Splitu nawet sprzed 80 lat. A skąd wiemy jak tam wtedy było? Z wideo, które można znaleźć w sieci.

Chorwacja jakiej nie znacie. Cofnij się w czasie i zobacz, jak wyglądała kilkadziesiąt lat temuŹródło: Shutterstock.com
d42w6jm
d42w6jm

Piękna, pełna atrakcji, infrastruktury hotelowej i przede wszystkim dostępna. Chorwacja to kraj, o którym słyszał chyba każdy i każdy wie, że urlop tam to gwarancja słońca, pięknych zabytków i swojskiego klimatu.

W sezonie turyści opanowują praktycznie wszystkie – mniejsze i większe – miejscowości na całym wybrzeżu. Ceny szybują wtedy w górę, kolejki do restauracji stoją przez kilkadziesiąt minut, a największe atrakcje zasłania las rąk trzymających aparaty fotograficzne.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Fotokon

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu było tam zupełnie inaczej. Równie pięknie co dziś, ale na starym mieście w Dubrowniku można było swobodnie przejść, a nad Jeziorami Plitwickimi delektować się szumem wody. Wszystko to można zobaczyć na udostępnionych w sieci filmach. Jeden pochodzi z 1939 roku i wykonany został przez niemiecką rodzinę jeszcze przed II wojną światową. Drugi z 1959 roku.

Obydwa pokazują, jak wyglądały tereny Dalmacji. Można zobaczyć spokojne Jeziora Plitwickie, cichy Split czy turystyczny, ale spokojny Dubrownik. Podpisany jest jako Ragusa, bo tak brzmi dalmatyńska nazwa tego miasta.

d42w6jm

I choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że miejsca te niewiele się zmieniły, to trzeba pamiętać, że po wojnie, która dotknęła Bałkany na początku lat 90., tereny Chorwacji mocno ucierpiały na skutek bombardowań. Na szczęście, dzięki wsparciu UNESCO możliwe było odbudowanie wielu miejsc i dzisiaj trudno znaleźć ślady tych smutnych wydarzeń.

Dziś Chorwacja to bezapelacyjnie jeden z kierunków, który Polacy wprost uwielbiają. Chętnie jeżdżą tam i latają na dwu lub jednotygodniowe wakacje całymi rodzinami. Ceny z dojazdem własnym i opcją all inclusive zaczynają się już od 799 zł za 7 dni za osobę. Za wycieczkę samolotem (bez wyżywienia) zapłacimy od 1185 zł za 7 dni, a z opcją all inclusive już od 1715 zł.

d42w6jm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42w6jm