Trwa ładowanie...

Chorwacja. Życie pełne strachu w "dziurawej" wiosce

Pod koniec grudnia 2020 r. Chorwację nawiedziło silne trzęsienie ziemi. Setki osób pozostały bez dachu nad głową, siedem osób zginęło. Skutki żywiołu są dzisiaj odczuwalne m.in. w jednej z wiosek w środkowej części kraju, w której powstało aż 90 lejów krasowych.
Share
Lej krasowy w miejscowości Mecencani w Chorwacji
Lej krasowy w miejscowości Mecencani w ChorwacjiŹródło: East News
d2n0hte

Mecencani to niewielka miejscowość w centralnej Chorwacji, o której istnieniu nie wie nawet wielu mieszańców kraju. Jednak od grudnia 2020 r. nazwa tej wioski często pojawia się w chorwackich mediach. Nic dziwnego – ok. 2 miesiące temu pojawiło się w niej ok. 90 lejów krasowych, o średnicy nawet 15 metrów.

Tego typu leje zazwyczaj powstają, kiedy kwaśna woda rozpuści podziemną warstwę skał, a gleba znajdująca się nad tymi skałami się zapadnie. Jednak tym razem to trzęsienia ziemi doprowadziły do powstania dziur.

d2n0hte

Mieszańcy Mecencani żyją w niepewności

TVN Meteo przytoczyło historię jednej z mieszkanek Mecencani, przy której domu utworzyło się zapadlisko. Lokalne władze nakazały Andji Jelecevic opuścić dom. Zamieszkała w prowizorycznym domku-kontenerze, który postawiono na posesji jej sąsiadów. Ostrzeżono ją, że jeśli wróci do dawnego domu, to wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Lej krasowy w miejscowości Mecencani w Chorwacji East News
Lej krasowy w miejscowości Mecencani w Chorwacji Źródło: East News

Stojan Kresojevic, inny mieszkaniec wioski, wciąż żyje w swoim nienaruszonym domu. Mężczyzna zaznacza jednak, że jemu i jego żonie towarzyszy nieustający niepokój. - Czujemy się bardzo niekomfortowo. Te dziury są dookoła nas, a niepewność o to, co stanie się dalej, nas wykańcza - mówi.

Trzęsienie ziemi w Chorwacji - możliwe wstrząsy wtórne

Eksperci cały czas monitorują okolicę, gdyż spodziewają się, że jeszcze przed wakacjami może dojść do wstrząsów wtórnych, które będą sprzyjały powstawaniu kolejnych lejów krasowych. Jest to fatalna wiadomość, ponieważ w tym okresie poziom wód podziemnych wzrasta do maksimum. Podnosi się też ich ciśnienie, co osłabia skały.

d2n0hte

Niecałe 2 miesiące temu Europa żyła wydarzeniami z Chorwacji, w której doszło do dwóch trzęsień ziemi o magnitudzie 5,2 i 6,3 w skali Richtera. Epicentrum wstrząsu znajdowało się w pobliżu liczącego 15 tys. mieszkańców miasta Petrinja i ok. 50 km na południe od Zagrzebia. Wstrząsy były odczuwalne w całej Chorwacji, a także na Węgrzech, w Austrii, w południowych Niemczech, Bośni i Hercegowinie, Słowenii i Serbii, a nawet w dużej części Włoch.

Źródło: TVN24

WIDEO: Trzęsienie ziemi. Nagranie z Chorwacji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2n0hte

Podziel się opinią

Share
d2n0hte
d2n0hte