Trwa ładowanie...
dlcoitk

"Cisza nocna" na warszawskim Lotnisku Chopina? To bardzo możliwe

Wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit poinformował o możliwości wprowadzenia tzw. ciszy nocnej na Lotnisku Chopina w Warszawie. Niewykluczone, że zmiany wejdą w życie wraz z przyszłorocznym letnim rozkładem lotów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sprawa wprowadzenia tak zwanej ciszy nocnej na Lotnisku Chopina w Warszawie jest w tej chwili dyskutowana
Sprawa wprowadzenia tak zwanej ciszy nocnej na Lotnisku Chopina w Warszawie jest w tej chwili dyskutowana (Shutterstock.com, Fot: Przemysław Szabłowski)
dlcoitk

Jeśli takie rozwiązanie zostanie wdrożone, zakaz przylotów i odlotów z warszawskiego portu będzie obowiązywał od godz. 23.30 do 5.30

- Sprawa wprowadzenia tak zwanej ciszy nocnej na Lotnisku Chopina w Warszawie jest w tej chwili dyskutowana, projekt taki jest przygotowywany. Badamy konsekwencje jego wprowadzenia i na ile jest on uzasadniony. Rozmawiamy z Przedsiębiorstwem Państwowym "Porty Lotnicze" (PPL), bo ono jest tutaj inicjatorem tego pomysłu - powiedział Szmit.

- Wniosek przygotowywany jest przez PPL i ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego. To nie stanie się w tym roku, ponieważ musi zostać wprowadzone z wyprzedzeniem, żeby przewoźnicy mogli dostosować swoje siatki przelotów - tłumaczył wiceminister infrastruktury. Nie wykluczył, że takie rozwiązanie można by wprowadzić od przyszłorocznego sezonu letniego.

dlcoitk

Jego zdaniem korzyści odczuliby przede wszystkim mieszkańcy Warszawy, bo skończyłyby się nocne loty. - Ponadto, wbrew pozorom, pozwoliłoby to lepiej wykorzystać Lotnisko Chopina, dlatego że część przewoźników, którzy dziś przylatują lub wylatują późno w nocy, musiałoby się zmieścić w dostępnym dzisiaj czasie dziennym, więc to byłoby lepsze ekonomicznie - wyjaśnił Szmit. - Niezmiernie istotną rzeczą jest ponadto ochrona przyrody. Musimy się też przygotować, żeby Lotnisko Chopina stawało się coraz bardziej lotniskiem przesiadkowym i aby loty czarterowe startowały z innych lotnisk.

    Shutterstock.com
(Shutterstock.com, Fot: Tupungato)

Warszawskie Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce, obsługuje ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w naszym kraju. Port szacuje, że w 2017 r. obsłuży 14 mln pasażerów. W ubiegłym roku z tego lotniska skorzystało 12,8 mln podróżnych - o 14,5 proc. więcej niż w 2015 r. W 2016 r. w porównaniu do 2015 r. o 11,4 proc. wzrosła także liczba operacji lotniczych, czyli startów i lądowań samolotów.

W ruchu międzynarodowym od początku roku lotnisko obsłużyło 7,4 mln pasażerów, czyli 19,7 proc. więcej w porównaniu do 2016 r. W ruchu krajowym po siedmiu miesiącach port obsłużył 1,2 mln pasażerów – o 68 proc. więcej niż w zeszłym roku. W sumie port odprawił zatem 8,6 mln osób - o 24,7 proc. więcej niż rok temu w tym samym czasie.

dlcoitk

Lotniskiem Chopina zarządza Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze".

Wakacyjny urlop. Jak skutecznie odpocząć?

dlcoitk

Podziel się opinią

Share
dlcoitk
dlcoitk