W PodróżyCypr. Podwodne muzeum rzeźby już otwarte

Cypr. Podwodne muzeum rzeźby już otwarte

Turyści przybywający na Cypr mogą już podziwiać podwodną wystawę uznanego rzeźbiarza Jasona deCaires Taylora. Projekt ma nie tylko zachwycać, ale przede wszystkim zwracać uwagę na ważny problem, jakim jest ochrona środowiska.

Podwodne muzeum na Cyprze
Podwodne muzeum na Cyprze
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe MUSAN
Sylwia Król

23.08.2021 12:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Autorem i pomysłodawcą muzeum jest brytyjski rzeźbiarz, Jason deCaires Taylor, spod ręki którego wyszły słynne już Molinere Bay Underwater Sculpture Park w Granadzie oraz meksykański Isla Mujeres National Marine Park.

Najnowszy projekt artysty, który można już podziwiać u wybrzeży Cypru to 93 rzeźby, przedstawiające zatopiony las. Łączny koszt projektu to 1 milion euro.

Wyjątkowe muzeum powstało we współpracy z władzami miasta Aya Napa, cypryjskim Ministerstwem Turystyki oraz Departamentem Rybołówstwa i Badań nad Życiem Morskim. Praca nad rzeźbami trwała prawie 3 lata. Pierwotnie otwarcie muzeum zaplanowano na 2020 r., jednak plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa i pierwsi odwiedzający mogli podziwiać efekt prac dopiero w sierpniu bieżącego roku. Wejście do muzeum znajduje się na plaży Pernera, skąd idąc umieszczoną na powierzchni wody kładką, schodzimy wgłąb, aby podziwiać rzeźby. Muzeum jest również dostępne dla nurków i snorklerów.

Projekt z przesłaniem - chrońmy klimat

Rzeźbiarz nie ukrywa, że poprzez swoją twórczość stara się zwracać uwagę na zagadnienia związane z ochroną środowiska. – W swoich projektach staram się nawiązać do problematyki zmiany klimatu, zanieczyszczenia i degradacji środowiska, bo te zagadnienia definują czasy, w których żyjemy. –opowiada. – Chciałbym też aby odwiedzający muzeum wyszli z niego z pozytywnym przekonaniem, że wpływ człowieka na środowisko nie musi być wyłącznie negatywny – kontynuuje. – Jednocześnie musimy pamiętać, że chronimy naszą planetę nie dla siebie, ale przede wszystkim dla następnych pokoleń – kończy.

Podwodne muzeum na Cyprze
Podwodne muzeum na Cyprze© Materiały prasowe MUSAN

Każda z 93 rzeźb w muzeum została wykonana z materiałów o neutralnym pH, które swoją formą przyciągają morskie organizmy. Rzeźby zostały umieszczone na różnych głębokościach, aby dobrze wkomponować się w podwodny krajobraz i z upływem czasu stać się jego integralną częścią. – To niesamowite, że już po kilku dniach, na powierzchni rzeźb można było dostrzec cienką warstwę alg. Proces aklimatyzacji przebiega bardzo szybko – zauważa Taylor. – Z chęcią powrócę do muzeum za kilka miesięcy, aby zobaczyć, jak ostatecznie stało się częścią morskiego krajobrazu – kończy rzeźbiarz, który pracuje już nad kolejnymi projektami, m.in. dla australijskiego podwodnego muzeum sztuki (Australia's Museum of Underwater Art) w Townsville, w stanie Queensland.

Taylor ma nadzieję, że wystawa zachęci odwiedzających do zapoznania się z różnorodnością podwodnego świata Cypru. – To miejsce jest absolutnie wyjątkowe, inne niż poprzednie wystawy. Brak tu tropikalnych akcentów, w postaci raf koralowych, ale dzięki temu widoczność jest wyjątkowo dobra – wyjaśnia.

Bilety do muzeum można zarezerwować w miejscowych ośrodkach i centrach nurkowania.

Źródło: CNN

Źródło artykułu:WP Turystyka
cyprw podróżywyspy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także