Trwa ładowanie...
d2xmr88

Czechy. Ogromne zainteresowanie domkami letniskowymi

Czeskie biura nieruchomości, oferujące domy rekreacyjne i letniskowe, odnotowują wyjątkowe zainteresowanie swoją ofertą. W związku z trwającą epidemią koronawirusa Czesi planują spędzić urlop w kraju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czesi planują pędzić urlop w kraju, najchętniej we własnych domkach letniskowych
Czesi planują pędzić urlop w kraju, najchętniej we własnych domkach letniskowych (Getty Images, Richard Radford)
d2xmr88

Jak podaje dziennik "Lidove Noviny", wyjazdy do domków rekreacyjnych i letniskowych to w Czechach symbol statusu finansowego i niezależności, ale także jeden z tradycyjnych sposobów spędzania urlopu.

Domki letniskowe w Czechach

Rynek wynajmu i sprzedaży tego typu nieruchomości był dotychczas stabilny, ale obecnie zainteresowanie jest najwyższe od lat. Ostatni raz taki popyt zarejestrowano kilka lat temu, gdy zamachy terrorystyczne wypłoszyły podróżnych z kurortów Bliskiego Wschodu i krajów Afryki Północnej.

Jak podaje PAP, jedna z firm pośredniczących w obrocie nieruchomościami po umieszczeniu oferty domu bez kanalizacji w pobliżu Pragi miała 20 zainteresowanych i po dwóch tygodniach sfinalizowała transakcję.

d2xmr88

Zainteresowanie jest ogromne, a Czesi nie wybrzydzają. Niektórym pośrednikom udaje się sprzedać domy nawet pierwszym zainteresowanym. Branżowcy przewidują, że popyt będzie rósł, a wraz z nim ceny, które już wzrastają nawet o kilkadziesiąt tysięcy euro w porównaniu do zeszłego roku.

Skutek pandemii

Według dziennika "Lidove Noviny"zainteresowanie domkami letniskowymi to skutek pandemii koronawirusa. Czesi nie myślą wcale o wyjazdach zagranicznych, nawet jeśli te będą możliwe. Planują urlop w kraju, a własne domki letniskowe uznają za najlepsze rozwiązanie nie tylko na te wakacje, ale na lata.

Jak podaje PAP, dla kupujących nie ma znaczenia, z czego dom jest zbudowany oraz w jakim jest stanie. Największe zainteresowania jest nieruchomościami w pobliżu Pragi, w kraju (województwie) środkowoczeskim, usteckim, gdzie znajdują się Góry Izerskie, oraz na południu Czech.

d2xmr88

Wzrosło także zapotrzebowanie na sezonowe wynajmowanie obiektów rekreacyjnych. Odnotowano 10-krotny wzrost zainteresowania wynajęciem domków na kilka tygodni lub nawet kilka miesięcy. "To pewnie przesada, ale chętnych znajdzie wszystko, co zostanie zaoferowane" - tak aktualną sytuację skomentował szef jednej z firm pośredniczących w wynajmie.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Najlepsze bałtyckie plaże 2019. Gdzie jechać nad morze?

d2xmr88

Podziel się opinią

Share
d2xmr88
d2xmr88