Dębki. Wakacyjny kurort z plażą, której nie da się zapomnieć
Dębki na pewno są jedną z ciekawszych wakacyjnych lokalizacji nad Bałtykiem. To typowe letnisko z szeroką plażą i dość zróżnicowaną ofertą noclegową, w którym nadal panuje klimat dawnej rybackiej osady.
10.08.2021 13:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dębki to wieś letniskowa położona niedaleko nasady Półwyspu Helskiego, ok. 15 km od Jastrzębiej Góry. Na co dzień jest tu dość sennie i spokojnie, jednak w wakacje klimat miejscowości zmienia się diametralnie. Turystów przyciąga na miejsce jedna z najszerszych plaż w Polsce - ustępuje jedynie tej w Świnoujściu.
Osada została założona w drugiej połowie XVIII w., ale opinię turystycznego kurortu zyskała dopiero na początku XX stulecia. Zanim lokalni mieszkańcy zaczęli przyjmować letników, to zajmowali się głównie rybołówstwem. Również współcześnie kolorowe kutry stanową nieodłączny element miejscowego krajobrazu.
Wakacje w Dębkach
- Dębki to typowe wakacyjne letnisko. Szczególne zainteresowanie miejscowością obserwowaliśmy w czerwcu oraz lipcu. To właśnie o te terminy turyści pytali najczęściej, kiedy szukali noclegów nad morzem. Natomiast w porównaniu z wcześniejszymi miesiącami w sierpniu jest tu dość luźno, zwłaszcza w ostatnich dniach, gdy wyjeżdżają rodziny z dziećmi w wieku szkolnym - mówi Kamila Miciuła-Szlachta z portalu Nocowanie.pl.
Według Nocowanie.pl na wakacje w Dębkach najczęściej decydują rodziny z dziećmi, które mogą wybierać spośród szerokiej oferty noclegowej. Największą popularnością cieszą się tu domki letniskowe, idealne dla większej grupy. Ceny za nocleg w takim obiekcie zaczynają się od 200-250 zł za dobę.
Dębki słyną z plaży. Również tej dla naturystów
Największym atutem Dębek jest szeroka i piaszczysta plaża. Ciągnie się przez wiele kilometrów, zachęcając do długich wędrówek wzdłuż wybrzeża. Wytrwali dotrą do plaży w Karwieńskich Błotach Drugich albo Białogóry - w zależności od tego, jaki kierunek obiorą. Turyści oceniają ją naprawdę wysoko. Według niektórych jest to "najlepsza plaża na świecie", której nie da się zapomnieć.
Nawet w szczycie sezonu można tu bez problemu znaleźć wolne miejsce na rozłożenie ręcznika. Plażowicze skupiają się głównie przy ujściu Piaśnicy do Bałtyku. Na plażę w Dębkach prowadzi jednak sporo innych zejść, więc można znaleźć tam jeszcze bardziej wyludnione odcinki.
W Dębkach znajduje się też jedna z najsłynniejszych, oficjalnych plaż naturystów w Polsce. Nudyści spotykają się w zacisznym miejscu po zachodniej stronie rzeki, około pół kilometra od ujścia Piaśnicy. Plaża nudystów w Dębkach cieszy się sporym zainteresowaniem i zbiera pochlebne opinie. Według bywalców, panuje tam doskonała atmosfera.
Co warto zwiedzić w Dębkach?
Dębki są kurortem, który rozwinął się z rybackiej osady, próżno tu więc szukać wiekowych zabytków. Są natomiast ciekawe miejsca, będące świetnymi atrakcjami, urozmaicającymi turystom wakacyjny pobyt. Jednym z nich jest Rybaczówka, znajdująca się tuż przy wejściu nr 19 na plażę. Służy głównie rybakom, którzy przechowują tu sieci i naprawiają łodzie, a wczesnym rankiem sprzedają świeżo złowione ryby. Latem turyści jednak mogą podziwiać rozległą panoramę Bałtyku z wieży widokowej liczącej 20 metrów wysokości.
Zobacz także
Najstarszym budynkiem we wsi jest natomiast kościół Matki Boskiej Częstochowskiej z 1935 roku. Wnętrze drewnianej świątyni nawiązuje do kaszubskiej tradycji, można tam zobaczyć dzieła ludowych artystów, w tym płaskorzeźbę Matki Boskiej Morskiej, rzeźbiony ołtarz oraz stacje drogi krzyżowej.
Nie wszyscy wiedzą, że przed drugą wojną światową Dębki były najdalej na północ wysuniętą miejscowością na polskim wybrzeżu. We wsi stacjonowała więc straż graniczna, powstała też wieża strażnicza. Nie zachowały się do naszych czasów, ale na zachodnim brzegu Piaśnicy zrekonstruowano słup graniczny, który stanął w tym samym miejscu, co w 1919 r., po podpisaniu Traktatu Wersalskiego.
Spływ kajakowy Piaśnicą. Warto spróbować
Kolejną atrakcją Dębek jest spływ kajakowy Piaśnicą, który można polecić nawet początkującym. Odległość wynosi tylko 6,5 km a pokonanie całej nie zajmie więcej niż 2 godziny.
Nurt jest wolny, więc podczas wycieczki można podziwiać malownicze okolice rezerwatu "Piaśnicke łąki". Trasa spływu rozpoczyna się na Jeziorze Żarnowieckim, a kończy w Dębkach.