Trwa ładowanie...

Dolina Baryczy zanieczyszczona. Sytuacja się poprawia

Jeszcze kilka dni temu mówiono o katastrofie ekologicznej w dolinie Baryczy. 9 lipca regionalny oddział Wód Polskich we Wrocławiu poinformował, że sytuacja związana z zanieczyszczeniem rzeki Barycz poprawia się. "Polepszają się warunki tlenowe, napowietrzenie i przejrzystość wody" - brzmiał komunikat.

Dolina Baryczy to ostoja ptaków wodnychDolina Baryczy to ostoja ptaków wodnychŹródło: East News, Piotr Dziurman, Reporter
d1qqr9e
d1qqr9e

Skażenie Baryczy na odcinku Odolanów-Wąsocz wykryto na początku lipca. Na powierzchnię rzeki na odcinku 60 km - masowo wypłynęły śnięte ryby. Mieszkańcy byli w szoku.

Skażenie Baryczy - poprawa sytuacji

Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przekazał, że w czwartek odbyła się wizja terenowa na rzece Barycz i zaobserwowano poprawę.

Jak informuje PAP, w komunikacie podano, że w ostatnich dniach została usunięta cześć nieczystości w obrębie obiektów hydrotechnicznych. Według Wód Polskich, ponowne oględziny rzeki wykazały, że sytuacja związana z zanieczyszczeniem Baryczy uległa poprawie. "Polepszają się warunki tlenowe, napowietrzenie i przejrzystość wody. W rzece, która wraca do życia, widać coraz więcej narybku" - podały Wody Polskie.

Sytuacja na Baryczy jest znacznie lepsza niż pierwotnie zakładano. - Prosimy również o cierpliwość z wysuwaniem oskarżeń, dopóki swoich czynności nie zakończą odpowiednio uprawnione do tego organy, policja i prokuratura. Wody Polskie nieustająco podejmują wzmożone działania w celu zminimalizowania negatywnych skutków tego zdarzenia. Bardzo dobrze układa się też współpraca ze Stawami Milickimi - powiedział Mariusz Przybylski, dyrektor Wód Polskich RZGW we Wrocławiu, cytowany przez PAP.

d1qqr9e

Stan wody się polepsza

Z opinii inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu wynika, że rosną wartości tlenu rozpuszczonego w wodzie rzeki Barycz w porównaniu z wynikami uzyskanymi 1 lipca.

Co było źródłem zanieczyszczenia?

Wstępne wyniki badań przeprowadzonych przez WIOŚ wskazują, że źródłem głównego zanieczyszczenia są tereny rolnicze pomiędzy Kurochem, Baryczą i Złotnicą. Stwierdzono tam rozmyte z powodu intensywnych opadów deszczu pryzmy nawozów naturalnych. Inspektorzy WIOŚ nadal szukają też innych źródeł.

Rzeka Barycz to prawy dopływ Odry w zachodniej Polsce. Płynie przez rezerwat przyrody i zasila jeden z największych w Europie kompleksów stawów rybnych - Stawy Milickie. Te na szczęście nie ucierpiały i są dostępne dla turystów.

d1qqr9e

Na miejscu znajdują się siedliska rzadkiego ptactwa wodnego. Duża część obszaru Doliny Baryczy objęta jest siecią Natura 2000, a w 1996 r. na terenach, przez które przepływa rzeka utworzono Park Krajobrazowy Dolina Baryczy.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rezerwat Mewia Łacha. "Śmieci są potężnym zagrożeniem dla ptaków"

d1qqr9e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qqr9e