Trwa ładowanie...

Drugi najwyższy budynek świata prawie gotowy. Merdeka 118 robi wrażenie

Powstająca w Kuala Lumpur wieża Merdeka 118 ma już swoją iglicę. Drugi najwyższy budynek świata będzie mierzył niemal 679 m wysokości i ma zostać oddany do użytku pod koniec 2022 r.

Widok na Kuala Lumpur. Najwyższa z wież to Merdeka 118Widok na Kuala Lumpur. Najwyższa z wież to Merdeka 118Źródło: Getty Images, fot: Davie Gan
duymuzz
duymuzz

"Wieżowiec będzie katalizatorem gospodarki malezyjskiej stolicy" - oznajmił premier Ismail Sabri Yaakob, który we wtorek 30 listopada uczestniczył w ceremonii zorganizowanej z okazji ukończenia iglicy. Jak dodał, budynek ma dostarczyć mieszkańcom możliwości generowania dochodu i pomóc w rozwoju handlowych i historycznych dzielnic w centrum Kuala Lumpur.

Wieża Merdeka 118

Choć jest już gotowa w 85 proc. to wieża ma być oddana do użytku dopiero za rok. Już teraz jest najwyższym budynkiem Azji Południowo-Wschodniej i drugim najwyższym na świecie, po Burdż Chalifie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Podczas wtorkowej uroczystości Ismail Sabri Yaakob pękał z dumy i nazwał wysokościowiec wielkim osiągnięciem inżynieryjnym, podkreślającym pozycję Malezji jako nowoczesnego i stale rozwijającego się państwa.

Merdeka118 w trakcie budowy Getty Images
Merdeka118 w trakcie budowyŹródło: Getty Images, fot: www.shaifulzamri.com

W wieży Merdeka 118 znajdą się biura, centrum handlowe, meczet i muzeum. Siedemnaście górnych pięter zajmie pięciogwiazdkowy hotel. Koszt budowy całej inwestycji szacuje się na 5 mld ringgitów (1,2 mld dol.).

duymuzz

Najbardziej znanymi dotąd drapaczami chmur w Kuala Lumpur są wieże Petronas Towers. Do 2004 roku były najwyższymi budynkami świata, symbolami boomu gospodarczego przełomu stuleci oraz wielkich ambicji Malezji, która chciała dołączyć do grona tzw. azjatyckich tygrysów.

Merdeka 118 wcale nie taka fajna?

Nie wszystkim Malezyjczykom podoba się budowa wieży Merdeka 118. W mediach społecznościowych przewijają się opinie, że Kuala Lumpur ma już blisko 150 drapaczy chmur mierzących ponad 150 m i budowa kolejnego mija się z celem w czasie, kiedy kraj mocno odczuwa skutki zapaści gospodarczej.

duymuzz

Gospodarka Malezji z trudem wychodzi na prostą po serii ograniczeń wywołanych pandemią koronawirusa. Władze niemal całkowicie zamknęły granice, których otwieranie rozpoczęły dopiero w ostatnich tygodniach. Wprowadziły także lockdowny, obejmujące także zakaz podróży między regionami kraju, a w wielu wypadkach – poruszania się poza promieniem 10 kilometrów od miejsca zamieszkania. Doprowadziło to do upadku wielu przedsiębiorstw i praktycznej likwidacji turystyki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Pracowali na wysokości. Nagle ktoś odciął im linę

duymuzz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duymuzz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj