Dzień jeża. "Wyprawy z jabłkami na grzbiecie to mit"
Prawie tysiąc lajków znalazło się na Facebooku Lasów Państwowych pod postem o... jeżach. Obchodzą dziś swoje międzynarodowe święto, a z tej okazji leśnicy przypomnieli najważniejsze ciekawostki dotyczące tych kolczastych ssaków.
Międzynarodowy dzień jeża przypada na 10 listopada. To okazja do tego, by przypomnieć o tym, że warto chronić te małe ssaki, żeby nie wyginęły.
Ciekawostki o jeżach
O święcie nie zapomniały Lasy Państwowe, które na Facebooku opublikowały ciekawą grafikę z mnóstwem informacji dotyczących jeży.
Z grafiki leśników dowiaduje się, ile ważą jeże, że ich kolce są przekształconymi włosami, że jeże mają słaby wzrok, a w trakcie jednej nocy potrafią przebyć nawet 2 km.
Co ciekawe, ciąża jeża trwa tylko 5 tygodni, a dorosłe zwierzę może dożyć nawet 15 lat.
Jeże - warto wiedzieć!
Warto pamiętać, że jeży nie należy zabierać do domu. Przez wysoką temperaturę w mieszkaniach zwierzęta te nie zapadają w sen zimowy, a wtedy mogą mieć poważne problem zdrowotne.
Zobacz też: Największy błąd podczas spotkania z jeżem
- Ludzie tego w ogóle nie rozumieją. Mieliśmy takie sytuacje, że zwierzęta, które spędziły całą zimę w czyimś domu, przybrały ogromnie na wadze. Niektórzy wyhodowali 2-kilogramowe potwory, które były całkowicie niewydolne środowiskowo. To tak jakby 150-kilogramowego mężczyznę średniego wzrostu wypuścić do lasu, dać mu dzidę i powiedzieć, że ma teraz polować - tłumaczył w rozmowie z WP Turystyka Oktawian Szwed, prezes fundacji Primum, prowadzącej Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "Jeżurkowo".
Warto też wiedzieć, że jeży nie należy karmić ani warzywami ani owocami.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
"Wyprawy jeży z jabłkami na grzbiecie to mit, a zwierzęta te odżywiają się przede wszystkim owadami, dżdżownicami, małymi gryzoniami, żabami, a zdarza się, że uda im się upolować nawet węża!" - czytamy we wpisie na profilu Lasów Państwowych.
Jeże w Polsce
Jeże są gatunkiem hibernującym. W sen zimowy zapadają z reguły w listopadzie, a budzą się z niego na początku marca.
W Polsce występują dwa gatunki jeży - wschodni i zachodni. Jak je odróżnić? Ten pierwszy ma plamę na brzuszku. Brzuch drugiego jest zaś jednolity. Oba gatunki są pod częściową ochroną.