Trwa ładowanie...

Dzień jeża. "Wyprawy z jabłkami na grzbiecie to mit"

Prawie tysiąc lajków znalazło się na Facebooku Lasów Państwowych pod postem o... jeżach. Obchodzą dziś swoje międzynarodowe święto, a z tej okazji leśnicy przypomnieli najważniejsze ciekawostki dotyczące tych kolczastych ssaków.

Jeży nie należy zabierać do domuJeży nie należy zabierać do domuŹródło: Adobe Stock, fot: ©svet_sin - stock.adobe.com
d4jf8ht
d4jf8ht

Międzynarodowy dzień jeża przypada na 10 listopada. To okazja do tego, by przypomnieć o tym, że warto chronić te małe ssaki, żeby nie wyginęły.

Ciekawostki o jeżach

O święcie nie zapomniały Lasy Państwowe, które na Facebooku opublikowały ciekawą grafikę z mnóstwem informacji dotyczących jeży.

Z grafiki leśników dowiaduje się, ile ważą jeże, że ich kolce są przekształconymi włosami, że jeże mają słaby wzrok, a w trakcie jednej nocy potrafią przebyć nawet 2 km.

Ciąża u jeży trwa 5 tygodni Adobe Stock
Ciąża u jeży trwa 5 tygodniŹródło: Adobe Stock, fot: ©belizar - stock.adobe.com

Co ciekawe, ciąża jeża trwa tylko 5 tygodni, a dorosłe zwierzę może dożyć nawet 15 lat.

d4jf8ht

Jeże - warto wiedzieć!

Warto pamiętać, że jeży nie należy zabierać do domu. Przez wysoką temperaturę w mieszkaniach zwierzęta te nie zapadają w sen zimowy, a wtedy mogą mieć poważne problem zdrowotne.

- Ludzie tego w ogóle nie rozumieją. Mieliśmy takie sytuacje, że zwierzęta, które spędziły całą zimę w czyimś domu, przybrały ogromnie na wadze. Niektórzy wyhodowali 2-kilogramowe potwory, które były całkowicie niewydolne środowiskowo. To tak jakby 150-kilogramowego mężczyznę średniego wzrostu wypuścić do lasu, dać mu dzidę i powiedzieć, że ma teraz polować - tłumaczył w rozmowie z WP Turystyka Oktawian Szwed, prezes fundacji Primum, prowadzącej Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "Jeżurkowo".

Warto też wiedzieć, że jeży nie należy karmić ani warzywami ani owocami.

"Wyprawy jeży z jabłkami na grzbiecie to mit, a zwierzęta te odżywiają się przede wszystkim owadami, dżdżownicami, małymi gryzoniami, żabami, a zdarza się, że uda im się upolować nawet węża!" - czytamy we wpisie na profilu Lasów Państwowych.

d4jf8ht

Jeże w Polsce

Jeże są gatunkiem hibernującym. W sen zimowy zapadają z reguły w listopadzie, a budzą się z niego na początku marca.

Jeże zapadają w sen zimowy Adobe Stock
Jeże zapadają w sen zimowyŹródło: Adobe Stock, fot: David Bodescu

W Polsce występują dwa gatunki jeży - wschodni i zachodni. Jak je odróżnić? Ten pierwszy ma plamę na brzuszku. Brzuch drugiego jest zaś jednolity. Oba gatunki są pod częściową ochroną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Działka będzie wyglądała pięknie. Zajmie się szkodnikami w twoim ogrodzie

d4jf8ht
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jf8ht

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj