Egipt za darmo i od ręki. Wirtualna wycieczka po najsłynniejszych obiektach
Dla tych, którym brakuje czasu na wyjazd do Egiptu lub z innych powodów nie mogą wybrać się to tego wyjątkowego kraju, ciekawym rozwiązaniem jest zwiedzenie jego najsłynniejszych obiektów podczas wirtualnej wycieczki. Dzięki inicjatywie - Digital Giza Project - zaledwie kilka kliknięć dzieli turystę od znalezienia się we wnętrzu piramid.
Giza to dziś część Kairu na zachodnim brzegu Nilu. Właśnie do niej należy wielkie cmentarzysko z okresu IV dynastii faraonów, na którym znajdują się między innymi trzy najpopularniejsze egipskie piramidy - Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa oraz słynny Wielki Sfinks.
Digital Giza Project, czyli wirtualna wycieczka do Egiptu
Wirtualne wycieczki po słynnych egipskich grobowcach to dzieło, powstałe dzięki współpracy egipskiego Ministerstwa Turystyki i Starożytności z zespołem naukowców i grafików z Uniwersytetu Harvarda. Realizowali oni projekt pod czujnym okiem egiptologa, dr. Petera Manueliana. Uczony od ponad 20 lat, przed zainicjowaniem projektu zbierał wszelkie dostępne dane na temat Gizy, więc projekt powstał z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Jego badania oraz nowoczesna technologia umożliwiły stworzenie dokładnych map najsłynniejszych obiektów Egiptu.
Nie są to zwykłe mapy, a zwiedzanie wnętrz podczas wirtualnej wycieczki, to coś znacznie więcej niż oglądanie setek zdjęć. Wyświetlające się na stronie giza.mused.org plansze mają trójwymiarowy charakter, dzięki któremu turysta, siedząc wygodnie przed ekranem urządzenia, ma nieodparte wrażenie znajdowania się w środku historycznego grobowca. Przejście po wnętrzach zabytków można porównać do spacerowania ulicami, udostępnionymi przez funkcję Google - Street View.
Sztuka podróżowania - DS7
Sekretne zakamarki egipskich piramid
Turyści, spędzający urlop w Egipcie uważają zobaczenie piramid i Sfinksa za punkt obowiązkowy. Nietrudno się temu dziwić, bowiem miejsca te stanowią reprezentacyjną część kraju. Co ciekawe, nawet dopłacając za wejście do wnętrza egipskich obiektów, turyści nie mogą zobaczyć ich w całości, bowiem nie wszystkie korytarze i komory piramid są udostępniane zwiedzającym. Z kolei podczas darmowego, wirtualnego zwiedzania można dotrzeć w znacznie więcej zakamarków i sekretnych miejsc.
Zwiedzający, czytając fascynujące komentarze twórców projektu, dotyczące poszczególnych komnat i korytarzy, mają poczucie stałej opieki wirtualnego przewodnika, który dzieli się z nimi ciekawą wiedzą.
W czasie darmowego zwiedzania Egiptu zobaczyć można nie tylko piramidę Cheopsa, ale również grobowiec królowej Meresanch, czy mastabę dostojnika Idu. Co więcej, udostępnione zostały także trójwymiarowe wnętrza niektórych obiektów spoza Gizy i okolicy Kairu, na czele ze słynnym grobowcem Tutanchamona w Dolinie Królów w Luksorze.
Źródło: touregypt.net/giza.mused.org