Trwa ładowanie...

Europę może czekać podniebna rewolucja przez... wstyd przed lataniem

Mimo że samoloty szkodzą naszej planecie bardziej niż np. pociągi, to przewoźnicy niewiele robią, by tę sytuację poprawić, a hybrydowe lub elektryczne silniki w przypadku samolotów pozostają odległym marzeniem. Nic dziwnego, że wielu Europejczyków ogarnia wstyd przed lataniem.

Europę może czekać podniebna rewolucja przez... wstyd przed lataniemŹródło: Shutterstock.com
d4m02ew
d4m02ew

Tylko w 2019 r. linie lotnicze wyemitują do atmosfery niemal 1 miliard ton dwutlenku węgla. Zgodnie z przewidywaniami ONZ, lotnictwo może w ciągu 30 lat może zająć pierwsze miejsce w produkcji CO2.

Świadomość negatywnego wpływu samolotów na środowisko coraz częściej budzi w konsumentach wstyd przed lataniem. Szwedzi nazywają go "flygskam", a Francuzi "#avihonte". Użycie takich słów zniechęca mieszkańców tych krajów np. do weekendowych podróży samolotami. SAS podaje, że w ciągu ostatnich 9 miesięcy ruch weekendowy spadł o 2 proc.

Międzynarodowe korporacje ograniczają ruch samolotowy, propagując idee świadomego podróżowania i zamiast transportu podniebnego wybierają podróż drogą lądową lub morską. "Wiemy, co dzieje się z naszą planetą" – komentuje Robert Bueninck, CEO niemieckiego oddziału banku Klarna.

Jak podaje portal Forsal.pl, problemem europejskich przewoźników są loty na krótkie dystanse, dla których alternatywą jest szybka kolej. Dodatkową trudnością jest również zamieszanie wokół Brexitu, ponieważ Wielka Brytania jest największym rynkiem lotniczym w regionie. Z tego powodu zbankrutowało już kilku przewoźników. Przerosły ich spadające taryfy, spowolnienie gospodarki, wzrastające koszty paliwa, zatłoczona przestrzeń powietrzna i ekstremalne warunki pogodowe.

d4m02ew

Tymczasem szef polskich linii lotniczych LOT uważa, że "flygskam" i wszelkie mu podobne akcje to "lewicowy absurd, a ograniczenie podróży samolotowych jest głupotą". Daje to nie tylko obraz słabo rozwiniętej świadomości środowiskowejj, ale też dominacji pieniędzy nad problemem ekologii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Sposób na CO2

d4m02ew
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m02ew

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj