Fascynują wszystkich. Świecące grzyby można znaleźć w Polsce
W przyrodzie można spotkać grzyby w niemalże każdym kształcie i kolorze, a nawet takie, które potrafią świecić. Co ciekawe, nie jest to tak rzadkie zjawisko, jakby mogło się wydawać.
Jedną z najdziwniejszych cech grzybów jest bioluminescencja, czyli możliwość świecenia. Taką umiejętność posiada łącznie ponad 70 gatunków. Najczęściej świecą one, aby przyciągnąć owady, które pomagają im rozprzestrzeniać zarodniki. Światło emitują zazwyczaj po zmroku. Ma to wymiar praktyczny, bowiem nocą panuje większa wilgotność, a to sprzyja aktywności przenoszonych zarodników.
Zjawisko to występuje głównie wśród grzybów rosnących na butwiejącym drewnie. Chłodny blask jest wynikiem reakcji chemicznej pomiędzy cząsteczkami oksylucyferyny, enzymem zwanym lucyferazą i tlenem.
Świecący grzyb w Polsce
Nie wszyscy wiedzą, że świecące grzyby można spotkać także w naszym kraju. Jednym z przykładów grzybów, które emitują światło jest opieńka miodowa. Nie świeci ona jednak zawsze i wszędzie. Zdolność do emisji światła mają tylko jej ryzomorfy. Są to grzybniowe twory o sznurowatym i korzeniastym pokroju. Można je zaobserwować najczęściej na obumierających drzewach. Największą aktywność ich bioluminescencji wykazują wczesnym wieczorem, ok. godz. 17:30, natomiast najmniejszą w godzinach porannych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zima 2024. Wiadomo, kiedy spadnie śnieg
Czytaj też: Nietypowe grzyby w Polsce. Same zjadają siebie
Warto wiedzieć, że opieńka miodowa jest określana jako grzyb warunkowo jadalny. Przed spożyciem należy go obgotować przez około pięć minut i dopiero wtedy poddać dalszej obróbce.
Najpopularniejszy grzyb świecący
Jeden z bardziej popularnych grzybów bioluminescencyjnych jest omphalotus olearius, nazywany także kielichowcem pomarańczowym. Ten wyjątkowy okaz potrafi świecić zarówno grzybnią, jak i spodnią stroną kapelusza. Z czasem grzyby te traca jednak swój blask, dlatego najbardziej rzucające się w oczy będą młode owocniki, które wyglądem przypominają kurki. Nie należy jednak ich mylić, bowiem omphalotus olearius jest grzybem trującym.
Grzybiarzom, którzy spacerują po polskich lasach, raczej taka pomyłka się nie przytrafi ze względu na to, że owe grzyby nie rosną w naszych zagajnikach. Najbliżej Polski można je spotkać w Czechach lub na Słowacji.
Inne świecące grzyby, które można spotkać w Europie to grzybówka krwista oraz łycznik ochrowy, uchodzący za jeden z najjaśniejszych grzybów na świecie.
Źródło: National Geographic