Gigantyczna ćma. W Australii natrafiono na niezwykle rzadki okaz
W mieście Mount Cotton, podczas prac związanych z budową nowej szkoły, znaleziono okaz gigantycznej ćmy drzewnej. Ten motyl z gatunku Cossidae jest tak ogromny, że wiele ptaków może się przed nim chować.
Mount Cotton w stanie Queensland, w północno-wschodniej Australii, to niewielkie miasto, liczące ok. 6 tys. mieszkańców. Jednak jest o nim w ostatnich dniach głośno w wielu zakątkach świata z powodu znaleziska na terenie placu budowy nowej szkoły publicznej.
Ogromnych rozmiarów ćma trafiła w bezpieczne miejsce
Zainteresowanie wzbudził nie nowo wznoszony budynek, a wielkich rozmiarów ćma z rodziny Cossidae. Osobnik miał ok. 25 cm rozpiętości skrzydeł i ważył 30 gramów. Pracownicy służby zajmującej się ochroną zwierząt, którzy zostali wezwani na miejsce, sfotografowali motyla, a następnie zabrali ze sobą i wypuścili na wolność w pobliskim lasu.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Jak przekazuje National Geographic, Meagan Steward, nowa dyrektor szkoły, określiła wydarzenie jako "niesamowite znalezisko", ale przyznała też, że jako mieszkanka Australii jest przyzwyczajona do widoku zwierząt, które w wielu miejscach mogłyby wywołać wręcz przerażenie. Wyjaśniła, że pracują w tak niewielkiej odległości od dzikich terenów oswojona z widokiem nie tylko kaczek, żółwi czy koali, ale też jadowitych węży czy ogromnych żab.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Uczniowie nie mieli szansy na własne oczy zobaczyć wyjątkowego owada. Jednak zdjęcia natchnęły uczniów szkoły do kreatywnego pisania, co zaowocowało spisaną opowieścią o inwazji gigantycznych owadów. Niestety, historia ma dosyć drastyczne zakończenie – wedle opowieści jedna z nauczycielek, pani Wilson, zostaje zjedzona.
Ćmy drzewne – jedne z największych tego typu motyli na świecie
Gigantyczne ćmy drzewne (Endoxyla cinereus) to jeden z największych gatunków ćmy na świecie. W pełni dojrzałe samice osiągają najczęściej są prawie dwa razy większe od samców i potrafią osiągać 25 cm rozpiętości skrzydeł i wagę ok. 30 gramów. Z trudem poruszają się w powietrzu. Jest to gatunek niezwykle rzadki, a występowanie okazów w naturze ogranicza się do Australii i Nowej Zelandii.
Źródło: National Geographic