Trwa ładowanie...

Gigantyczna ćma. W Australii natrafiono na niezwykle rzadki okaz

W mieście Mount Cotton, podczas prac związanych z budową nowej szkoły, znaleziono okaz gigantycznej ćmy drzewnej. Ten motyl z gatunku Cossidae jest tak ogromny, że wiele ptaków może się przed nim chować.

Share
Ćma drzewna - zdjęcie ilustracyjne
Ćma drzewna - zdjęcie ilustracyjneŹródło: CC BY-SA 4.0, fot: John Robert McPherson
d3rxrdn

Mount Cotton w stanie Queensland, w północno-wschodniej Australii, to niewielkie miasto, liczące ok. 6 tys. mieszkańców. Jednak jest o nim w ostatnich dniach głośno w wielu zakątkach świata z powodu znaleziska na terenie placu budowy nowej szkoły publicznej.

Ogromnych rozmiarów ćma trafiła w bezpieczne miejsce

Zainteresowanie wzbudził nie nowo wznoszony budynek, a wielkich rozmiarów ćma z rodziny Cossidae. Osobnik miał ok. 25 cm rozpiętości skrzydeł i ważył 30 gramów. Pracownicy służby zajmującej się ochroną zwierząt, którzy zostali wezwani na miejsce, sfotografowali motyla, a następnie zabrali ze sobą i wypuścili na wolność w pobliskim lasu.

Jak przekazuje National Geographic, Meagan Steward, nowa dyrektor szkoły, określiła wydarzenie jako "niesamowite znalezisko", ale przyznała też, że jako mieszkanka Australii jest przyzwyczajona do widoku zwierząt, które w wielu miejscach mogłyby wywołać wręcz przerażenie. Wyjaśniła, że pracują w tak niewielkiej odległości od dzikich terenów oswojona z widokiem nie tylko kaczek, żółwi czy koali, ale też jadowitych węży czy ogromnych żab.

Uczniowie nie mieli szansy na własne oczy zobaczyć wyjątkowego owada. Jednak zdjęcia natchnęły uczniów szkoły do kreatywnego pisania, co zaowocowało spisaną opowieścią o inwazji gigantycznych owadów. Niestety, historia ma dosyć drastyczne zakończenie – wedle opowieści jedna z nauczycielek, pani Wilson, zostaje zjedzona.

Ćmy drzewne – jedne z największych tego typu motyli na świecie

Gigantyczne ćmy drzewne (Endoxyla cinereus) to jeden z największych gatunków ćmy na świecie. W pełni dojrzałe samice osiągają najczęściej są prawie dwa razy większe od samców i potrafią osiągać 25 cm rozpiętości skrzydeł i wagę ok. 30 gramów. Z trudem poruszają się w powietrzu. Jest to gatunek niezwykle rzadki, a występowanie okazów w naturze ogranicza się do Australii i Nowej Zelandii.

d3rxrdn

Źródło: National Geographic

WIDEO: Ćma kontra żaba. Wszystko nagrała kamera monitoringu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3rxrdn

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rxrdn
d3rxrdn