Trwa ładowanie...
na śniegu
29-01-2010 11:37

Góry Kamienne

Na wschód od Rudaw Janowickich rozpościera się
Kotlina Kamiennogórska – ma ona charakterystyczny kształt odwróconej litery Y.

Góry KamienneFot: Jupiterimages
d2qyvmp
d2qyvmp

Jej zachodnie ramię ciągnie się wzdłuż doliny Bobru aż po Bramę Lubawską, natomiast wschodnie odgałęzienie wzdłuż doliny rzeki Zadrny sięga daleko na południe, aż po zachodnie zakończenie Gór Stołowych nazywane Zaworami (z ładnym szczytem Róg, 716 m n.p.m.).

Oba ramiona Kotliny rozdziela wyniosły wał Gór Kruczych, które są jednym z pasm Gór Kamiennych. Ciągną się one na północ od Okrzeszyna i przez najwyższy wierzchołek Szerokiej (842 m n.p.m.) opadają do bardzo głęboko wciętej Przełęczy Ulanowickiej (533 m n.p.m.). Za nią wznosi się druga część Gór Kruczych z niższymi wierzchołkami Świętej Góry (700 m n.p.m.), Pustelni (683 m n.p.m.) i Anielskiej Góry (651 m n.p.m.). Za doliną Zadrny wznosi się niewysoki masyw Czarnego Lasu (660 m n.p.m.), o prostopadłym przebiegu w stosunku do Gór Kruczych.

Jego przedłużeniem jest znacznie rozleglejsze i wyższe Pasmo Lesistej z najwyższym szczytem Wielkiej Lesistej (853 m n.p.m.) i położonym na północ od niej Masywem Dzikowca (836 m n.p.m.). Za głęboką doliną Ścinawki wznosi się najwyższa część Gór Kamiennych – Góry Suche. Jest to długi grzbiet składający się z dwóch głównych pasm – południowego, ciągnącego się wzdłuż granicy, w którym wyróżnia się Ruprechticki Szpiczak (880 m n.p.m.), Kościelec (802 m n.p.m.) i Leszczyniec (736 m n.p.m.) oraz północnego z najwyższymi szczytami Waligóry (934 m n.p.m.), Suchawy (928 m n.p.m.) i Jeleńca (901 m n.p.m.), opadający bardzo stromo do wąskiej doliny Rybnej.

d2qyvmp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qyvmp