Trwa ładowanie...

Góry to nie tylko Zakopane. Polecamy popularne kierunki

Polskie góry mają wiele do zaoferowania turystom. Niezależnie od tego, czy głównym celem jest zdobywanie szczytów, samotne wycieczki wśród lasów czy podziwianie wspaniałych widoków, każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Góry to nie tylko Zakopane. Polecamy popularne kierunkiŹródło: www.netfactory.pl, fot: NetFactory
d141x8a
d141x8a

Pozdrowienia na szlaku. Tatry okiem turysty

Najwyższe góry w Polsce nie zawsze były tak często uczęszczane jak dziś. Ze względu na strome i trudne podejścia wśród ludzi gór narodził się zwyczaj, zgodnie z którym osoba schodząca ze szlaku pozdrawia mijanych wchodzących. Krótkie "dzień dobry" dodawało turystom otuchy, było wyrazem wsparcia, a także pretekstem do tego by sprawdzić, czy druga osoba nie potrzebuje pomocy.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: bogumil

Zwyczaj ten, choć nieco zapomniany, wciąż obowiązuje i na każdym, nawet najłatwiejszym szlaku można spotkać ludzi, którzy pozdrawiają osoby mijane na szlaku. Na wymagających tatrzańskich szlakach, takich jak Orla Perć czy między Świnicą a Zawratem często można spotkać osoby, które bezinteresownie pomogą w trudnych chwilach dzieląc się jedzeniem i wodą, opatrunkiem lub pomagając w trudnym podejściu. Oczywiście nie jest to regułą, na szlaku zdarzają się również mniej pomocni turyści.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Dzikie i niedostępne zakątki. Bieszczady dla samotników

Mówi się, że w Bieszczadach każda pora roku wygląda wspaniale, nic więc dziwnego, że wielu Polaków spędza miesiące letnie w okolicach Jeziora Solińskiego. Bieszczadzkie szlaki nie są bardzo wymagające ani strome, dlatego turyści mogą w ciągu jednego dnia bez przeszkód ruszać na wielokilometrowe wycieczki.

Skalisty i poszarpany szczyt Krzemienia, drugiego pod względem wysokości szczytu Bieszczad, przyciąga rokrocznie podobną rzeszę turystów co Tarnica. Odpowiadają za to dwa szlaki przechodzące obok szczytu, jeden z nich prowadzi właśnie do najwyższego szczytu regionu. Krzemień, zwany niekiedy "Grzebieniem" ze względu na swój charakterystyczny wygląd, jest uznawany za najbardziej skalisty szczyt Bieszczad, pozostałe szczyty przeważnie porasta połonina.

Fotolia
Źródło: Fotolia

Korona Europy i Polski. Zaciszne Sudety

Sudety to główny kierunek tych, którym nie podobają się tłoczne miejscowości pod Tatrami. Okolice Karpacza to również bardzo ważne miejsce nie tylko dla polskich, ale i europejskich ludzi gór. Śnieżka, najwyższy szczyt Sudetów wchodzi w skład Korony Europy – listy najwyższych szczytów wszystkich państw Europejskich – w tym przypadku Czech. Wierzchołek ten, jako najwyższy w polskich Sudetach (1603 m.n.p.m) jest również częścią Korony Gór Polskich. Okolice Karpacza są więc obowiązkowym punktem wycieczki dla osób, które chcą otrzymać tytuł zdobywców.

Szlak jest oblegany przez turystów, zwłaszcza w miesiącach letnich, ze względu na bajeczne widoki rozciągające się ze szczytu. Jeśli wolisz natomiast nieco spokojniejsze miejsca, warto wybrać się na Skalny Stół przez Sowią Dolinę. To bardzo dobry punkt widokowy do podziwiania całej Kotliny Jeleniogórskiej z Karpaczem włącznie. Szlak prowadzący od Karpacza wykorzystywany jest również jako alternatywna i mniej zatłoczona droga na Śnieżkę, choć prowadzi wtedy nieco okrężną drogą.

d141x8a

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Niedoceniany zakątek Europy

d141x8a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d141x8a