Trwa ładowanie...

Huragan Dorian. Gdzie jest i czego powinni obawiać się turyści?

Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC) oświadczyło, że Dorian może być porównany jedynie do huraganu z 1935 r. Ponadto jest to najsilniejszy tego typu kataklizm od początku prowadzenia pomiarów meteorologicznych. Ale jak można się przed nim ukryć?

Huragan Dorian. Gdzie jest i czego powinni obawiać się turyści?Źródło: Shutterstock.com
d2o8t9e
d2o8t9e

Najlepszym sposobem jest opuszczenie zagrożonych terenów. Dorian przeszedł już przez Bahamy i do końca tygodnia będzie się przesuwał wzdłuż wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, pustosząc przede wszystkim tereny Florydy, Georgii, Karoliny Południowej i Karoliny Północnej.

Żywioł już zabił 5 osób, dlatego poważnie należy podejść do słów wypowiadanych choćby przez premiera Bahamów, Huberta Minnisa – "Pamiętajcie: domy, budynki, budowle – to wszystko można odbudować. Jednak życia odbudować nie można".

W pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona Dorian osiągnął już maksymalną moc, która stopniowo spada. Nie jest to jednak zbytnie pocieszenie, ponieważ w dalszym ciągu jego prędkość przekracza 210 km/h, co może skutkować zniszczeniami budynków oraz licznymi podtopieniami także w głębi lądu.

Wybrzeża Georgii i Karoliny Południowej zostały objęte obowiązkową ewakuacją. Podobne decyzja o ewakuowaniu ludności została podjęta również w części Florydy, która jest częstym celem urlopowych wycieczek – bez względu na porę roku. Jednak w tym okresie spodziewano się większego napływu turystów ze względu na Święto Pracy, które przypada w Stanach 2 września.

d2o8t9e

Przed masową ewakuacją należy jednak pamiętać o zapewnieniu sobie zapasów wody i jedzenia. Jednak im bliżej jest huragan, tym mniej produktów pozostaje w sklepach do wykupienia.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Wielu urlopowiczów miało już zapewne wykupione bilety na samolot lub rejs. Linia lotnicza Virgin Atlantic zaoferowała zmianę rezerwacji swoim klientom, którzy od 31 sierpnia do 4 września mieli polecieć z Florydy lub Georgii. Linia lotnicza Detla również zapewniła możliwość zmiany, dokładając do tego 930 dodatkowych miejsc.

Sytuacja z rejsami wycieczkowymi jest zmienna. Każda linia (jak choćby Carnival) na bieżąco publikuje informacje o poszczególnych wycieczkach. Royal Caribbean dodatkowo zamknęła jedną z prywatnych wysp na Bahamach.

W internecie można też śledzić aktualne położenie huraganu wraz z najświeższymi prognozami o jego mocy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2o8t9e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o8t9e