Jak i za ile Polacy spędzą wakacje?
Około tysiąc złotych wyda w tym roku Polak na wakacje w kraju; na wyjazd zagraniczny przeznaczy dwa razy więcej - wynika z opublikowanej w poniedziałek ankiety portalu Money.pl.
Według Money.pl. 39 proc. Polaków spędzi wakacje w kraju, a 34 proc. za granicą. Natomiast w 2008 roku jedna czwarta dorosłych wypoczywała w kraju, a tylko 14 proc. urlopowiczów pozwoliło sobie na zagraniczny wypoczynek - wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS.
Ponad dwie trzecie badanych, którzy planują urlop w Polsce, spędzi go nad Bałtykiem lub jeziorem. Zdecydowana mniejszość zdecyduje się na górskie wędrówki czy odwiedzenie innych miast.
Z zagranicznych miejsc rywalizację wygrywają Chorwacja i Hiszpania - 14 proc. Polaków wybierze Chorwację, 10 proc. - Hiszpanię, a po 9 proc. Włochy i Grecję. Po 7 proc. badanych zamierza spędzić wakacje w Turcji lub Egipcie. Od 2 do 5 proc. respondentów zamierza pojechać do Bułgarii, Francji, Tunezji, Portugalii, Wielkiej Brytanii lub krajów skandynawskich. Młodzi ankietowani częściej wskazywali Egipt i Chorwację, a starsi częściej wybierali Turcję i Grecję.
Z uzyskanych przez portal Money.pl informacji z biur podróży (Itaka, Orbis oraz Travelplanet.pl) wynika, że zagranicę Polacy podróżują głównie we dwie, trzy osoby. Jednak ankietowani częściej wolą sami zorganizować sobie urlop.
Wypoczynek w Polsce mniej nadwyręża domowy budżet, nocleg w gospodarstwie agroturystycznym wacha się od 25 do 45 złotych bez wyżywienia.
Wypady za granicę pochłoną znacznie wyższe kwoty. Spowodowane jest to z jednej strony osłabieniem złotego, z drugiej wyższym kosztem transportu w przypadku zagranicznych wakacji. W przypadku kierunków takich jak Grecja, Turcja, Egipt, czy Tunezja koszt tygodniowego pobytu jednej osoby (w ramach oferty last minute w hotelu trzygwiazdkowym) wynosi około tysiąca złotych. W przypadku wakacji we Włoszech, Hiszpanii, czy Francji koszt przekracza dwa tysiące złotych za osobę. W porównaniu z 2008 rokiem ceny są o 200-300 złotych niższe.
Urlopowego wyjazdu nie planuje 28 proc. badanych. W porównaniu z 2008 rokiem liczba takich osób zwiększyła się o kilka punktów procentowych. 3 proc. zamiast odpoczynku zamierza pracować za granicą.
Blisko jedna piąta, pozostająca w wakacje w kraju, ma zamiar wykorzystać wolny czas na remont mieszkania, naukę, dodatkową pracę lub odwiedziny u rodziny.