Trwa ładowanie...
d4g5ht3

Jamajka

Największe atrakcje
Strefa czasowa:

UTC-5

Waluta:

jamajski dolar (JMD)

Języki:

angielski (urzędowy), dialekt jamajski oparty na j. angielskim

flickr.com
Źródło: flickr.com, fot: Michael McCarthy

Jamajka to państwo znajdujące się na jednej z Wysp Karaibskich. Znamy ją głównie z muzyki reggae i Boba Marleya, lecz to także jedne z najlepszych plaż na świecie, niesamowita przyroda oraz wiele sposobów na aktywny wypoczynek. To stamtąd pochodzili prawdziwi piraci z Karaibów.

Jamajka – historia

Jamajka zamieszkiwana była już od czasów prehistorycznych. Rdzenne plemiona pozostały tam nawet wtedy, gdy na wyspę przybył w 1494 roku Krzysztof Kolumb. Podróżnik na zlecenie hiszpańskiego monarchy poszukiwał szybszej drogi do Indii. Zamiast tego odkrył jednak Nowy Świat – czyli, jak się później okazało, obecną Amerykę Południową. Niedługo po tym, Kolumb odwiedził też wiele wysp, które później otrzymały razem miano obecnej Ameryki Środkowej.

Jamajka została szybko podbita przez Hiszpanów. Początkowo nie nosiła jednak takiej nazwy. Religijny Kolumb określał ją jako Wyspa Świętej Glorii. W przeciwieństwie do innych podbitych przez Kolumba miejsc, Hiszpanie pozwolili żyć plemionom zamieszkującym wyspę. Pozostali tam do połowy XVII wieku, gdy Jamajkę postanowili podbić Brytyjczycy.

Wielka Brytania zdecydowała, że Jamajka będzie dobrym miejscem do uprawy trzciny cukrowej. Dokonano inwazji wyspy, a w ciągu następnych lat to tam płynęły statki z niewolnikami należącymi do Brytyjczyków. Niewolnictwo w dalszym ciągu było legalne - aż do połowy XIX wieku. Dopiero wtedy Wielka Brytania zrezygnowała z tego barbarzyńskiego zwyczaju, jednak nawet po jego wycofaniu Jamajka pozostała pod kontrolą brytyjską.

Jamajka uzyskała niepodległość w 1962 roku. Od tamtej pory wchodzi w skład tzw. commonwealth, czyli państw pod kontrolą królowej Elżbiety II (jednym z jej tytułów jest "Królowa Jamajki"). Posiada jednak demokratyczny rząd, a także własną armię. Mimo to w dalszym ciągu zdecydowana większość mieszkańców Jamajki ma pochodzenie afrykańskie.

Jamajka – informacje ogólne

Jamajka jest krajem zajmującym całą wyspę o wielkości ok. 11 tys. km2. Wchodzi w skład Wysp Karaibskich. Znajduje się na południe od Kuby i na zachód od Haiti. Jest czwartym najbardziej zaludnionym państwem znajdującym się na Morzu Karaibskim – mieszka tam prawie 3 mln osób. Jej największe i najbardziej zaludnione miasto to Kingstonstolica Jamajki. Mieszka tam co trzeci obywatel tego wyspiarskiego państwa.

Jamajka to także państwo, w którym zaraz po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie mówi po angielsku największa liczba osób (spośród wszystkich państw należących do Ameryk). Oprócz oficjalnego urzędowego angielskiego, kraj posiada też własny, odrębny dialekt na bazie angielskiego – język jamajski. Kolokwialnie mieszkańcy wyspy określają ją mianem "Jamrock", bądź też po prostu jako "skała".

Jamajczycy są ludźmi uśmiechniętymi, raczej religijnymi, utrzymującymi się głównie z rolnictwa i turystyki. Oprócz w dalszym ciągu rosnącej tam trzciny cukrowej, kraj ten słynie z innych egzotycznych upraw. Są to między innymi owoce, kakao, a także tytoń. Jamajka posiada też wiele destylarni rumu. Drugim spośród największych sektorów gospodarki jest tymczasem turystyka. Kraj chętnie odwiedzany jest przez miliony osób rocznie. Wybierają ją z wielu powodów, choć niektóre z nich legalne są dopiero od niedawna.

Jamajka dopiero w 2015 roku oficjalnie zalegalizowała marihuanę. Do tej pory można tam było znaleźć wiele nielegalnych plantacji tej rośliny, a ogromna liczba jej zwolenników w tym kraju była narażona na problemy z prawem. Obecnie jednak jest państwem, w którym stawia się na tradycję. Marihuanę na Jamajce od niemal zawsze paliło więcej osób niż papierosy, a teraz kupić mogą ją także turyści odwiedzający kraj.

Jamajka – kultura kraju

Tradycje i kultura Jamajki są silnie związane z Ruchem Rastafari. Czym jest? Ciężko go dokładnie sklasyfikować. To zarówno religia oparta na chrześcijaństwie, jak i ruch społeczny. Jego główną postacią jest Haile Selassie, cesarz Etiopii, którego niektórzy Rasta uważają za Bożego wybrańca. Marihuana jest ich świętym ziołem określanym mianem "ganja". Głównym rytuałem Rastafari jest więc palenie marihuany. Rasta znani są też z tego, że posiadają dredy oraz ubrania w tradycyjnych kolorach.

Na Jamajce narodziła się duża liczba gatunków muzycznych, które później rozsławili związani z Rastafari muzycy. To właśnie jej zawdzięczamy muzykę reggae, a także ska, dub oraz dancehall. Wszystkie spośród nich powstały w drugiej połowie XX w. Pierwsze było ska, które miało łączyć karaibską muzykę z amerykańskim jazzem. Później jednak, po powstaniu niepodległej Jamajki, muzyka rozwinęła się i w taki sposób świat usłyszał po raz pierwszy o reggae.

Głównymi wykonawcami tego gatunku byli pochodzący z Jamajki Peter Tosh, Bunny Wailer, a także największa gwiazda reggae – Bob Marley. To właśnie on sprawił, że gatunek stał się symbolem tego niewielkiego karaibskiego kraju. Podróżując po świecie w ramach tras koncertowych, rozsławiał kulturę Rasta, a po pewnym czasie dzięki "One Love" kojarzono go też z walką o pokój na świecie.

Jamajka – ciekawe miejsca

Stolica Jamajki – Kingston to miejsce narodzin reggae, które każdy fan tej muzyki musi w swoim życiu odwiedzić. Znajdziemy tam między innymi muzeum Boba Marleya, a także legendarne studio nagraniowe Tuff Gong. Obydwa można zwiedzić, jednak warto pamiętać, że bilety wstępu są płatne, a wycieczkę trzeba zarezerwować wcześniej. Kingston to jednak nie tylko muzyka reggae. Jako największe miasto na wyspie, posiada wiele innych ciekawych miejsc.

W Kingston znajduje się lotnisko międzynarodowe - port lotniczy Kingston-Norman Manley (KIN). To właśnie to miasto może być więc początkiem naszej wycieczki. Zobaczymy tam wiele pozostałości po Brytyjczykach. Najpopularniejsze tego typu miejsce to Devon House – posiadłość pierwszego w historii Jamajki czarnoskórego milionera. Dziś to natomiast muzeum otoczone pięknym parkiem.

Nieopodal lotniska w Kingston znajdziemy też słynny historyczny Port Royal – niegdyś największy port Karaibów. Służył on początkowo jako centrum handlu dla wszystkich wysp w tym regionie, jednak później przejęli go piraci. Miasto znane już było raczej jako "Sodoma" Nowego Świata. To stamtąd wypływali piraci tacy jak Czarnobrody, a władze wyspy przymykały na to oko w zamian za pomoc piratów w walce z hiszpańską Armadą. Ostatecznie Port Royal zatonęło w trakcie tragicznego tsunami.

Obecnie pod tą nazwą znana jest nadmorska wioska w tych przybrzeżnych terenach. Fani nurkowania w dalszym ciągu znajdą tam mimo to zatopione przez tsunami miasto pełne wraków statków i wielu podwodnych budynków.

Z obecnego Port Royal wyruszyć możemy tymczasem na znajdującą się nieopodal wysepkę Lime Cay. Podobno zakopane mają być tam skarby piratów, ale to nie koniec, bo to miejsce posiada także jedną z piękniejszych plaż całej Jamajki. Również tam możemy zanurkować – pod wodą znajdziemy w tym przypadku rafę koralową.

Jamajka – atrakcje turystyczne

Największym ośrodkiem turystycznym Jamajki jest jednak inne miasto o nazwie Montego Bay. Znajduje się na północnym jej krańcu. Również to miejsce obsługiwane jest przez międzynarodowy port lotniczy – to lotnisko Sangster Montego Bay (MBJ). Jest największe na całej wyspie, a samo miasto Montego Bay przyjmuje więcej turystów niż Kingston. Jest popularne ze względu na liczbę plaż, które otoczone są również rafą koralową.

Można się stamtąd wybrać na Jeep Safari Adventure Tour – wycieczkę Land Roverem po lasach tropikalnych, w trakcie której zobaczymy, jak wygląda przyroda na tej wyspie. Jest jedną z popularniejszych atrakcji oferowanych w ramach wycieczek na Jamajkę. Wśród innych opcji znaleźć można przejażdżkę off road quadami, tubing – czyli spływy po rzekach, a także wiele rodzajów wspinaczki i zjazdy tyrolkami.

Z Montego Bay łatwo dotrzeć do najczęściej reklamowanej plaży Jamajki. Musimy pojechać w tym celu do Negril. Seven Mile Beach, czyli siedmiomilowa plaża znajduje się właśnie tam. Słynie, oprócz swojej długości, z niezwykle jasnego piasku i najczystszej wody. Znaleźć tam można też wiele hoteli, wszędzie rosnące palmy i dzikie latające nad nami papugi.

Poznaj także inne atrakcje turystyczne Jamajki.

Jamajka – ważne informacje

Walutą w tym kraju jest jamajski dolar (JMD). Pomimo nazwy, jest on walutą o wiele mniejszej wartości niż amerykański odpowiednik. Warto więc wziąć to pod uwagę, kupując odpowiednią jej ilość przed wycieczką na Jamajkę. Nie potrzeba tymczasem wizy, aby dostać się do tego państwa. Jedynym warunkiem jest to, że nie możemy zostać tam przez więcej niż 30 dni. Najlepiej, by nasz paszport był ważny jeszcze przez przynajmniej 6 miesięcy.

Jeśli w podróż wybieramy się sami, może dojść do kontroli, w trakcie której usłyszymy pytanie o powód przybycia do Jamajki oraz o to, ile pieniędzy ze sobą posiadamy. Warto pamiętać, żeby zapoznać się z informacjami MSZ na temat szczepień wymaganych w tym kraju (przeczytaj więcej o szczepieniach przed podróżą). Na miejscu najlepiej pić wodę tylko butelkowaną, a także posiadać ze sobą środek przeciwko komarom.

Jamajka nie jest państwem przyjaznym dla osób LGBT. Mężczyźni mogą trafić tam do więzienia za stosunki płciowe z osobami tej samej płci, a ludność kraju nie jest zbyt przychylnie nastawiona do odmiennych orientacji (oraz osób identyfikujących się jako trans).

Jamajka - pogoda

Jamajka to jedna z Wysp Karaibskich, więc spodziewać się tam możemy tropikalnego klimatu. Przez cały rok temperatury sięgają tam od 22 do 30 stopni Celsjusza. Największa ilość deszczu pada tam od maja do października. Państwo dotykają niestety liczne huragany, więc najlepiej wcześniej zapoznać się z długoterminową prognozą pogody na Jamajce.

Jamajka
Przykładowe ceny

Bilet transportu publicznego - ok 3 zł.
Butelka wody - 4.5 zł (1,5 l).
Obiad dla dwóch osób - od 50 złotych wzwyż.

Komunikacja

Po kraju porusza się ogromna liczba busów, a także nieliczne pociągi. To busami natomiast jest się najłatwiej wszędzie dostać. W niektóre miejsca dotrzemy jednak tylko łódką lub promem. Stolica kraju, Kingston, posiada metro, a także dużą liczbę taksówek. Taksówki znajdziemy też w Montego Bay i innych miejscach na Jamajce.

Co warto zjeść i wypić

Na wyspie rośnie wiele egzotycznych owoców (np. bligia, którą znajdziemy w rybnej potrawie o nazwie ackee). To także jedno z miejsc o największej produkcji rumu - warto go spróbować. Popularnym daniem jest także brown stew chicken, a przystawką sałatka callaloo (z szarłatem).

Czas lotu / jazdy samochodem

Najszybsze loty na Jamajkę (z przesiadkami) to ok. 18 godz.

Orientacyjna odległość

Ok. 9000 km od Polski

Wiza

nie obowiązuje (do 30 dni pobytu)

Bezpieczeństwo

Jamajka jest państwem z dosyć dużą liczbą przestępstw. Dlatego lepiej nie brać ze sobą do kraju drogocennej biżuterii, a pieniądze zawsze mieć odpowiednio schowane.

Przydatne informacje

Jamajka to kraj o tropikalnym klimacie. Przez cały rok temperatury sięgają tam nawet 30 stopni Celsjusza. Zdarzają się też częste opady deszczu. Raz na kilka lat kraj dotykają huragany, więc warto wcześniej zapoznać się z prognozą.
Na miejscu najlepiej pić wodę tylko w butelkach kupioną w sklepie. Warto zabrać ze sobą środek przeciwko owadom.
Należy uważać na nachalnych sprzedawców, w tym także sprzedawców marihuany, którzy często próbują wcisnąć ją turystom.

Religia / obyczaje

Najpopularniejszą religią na Jamajce jest chrześcijaństwo. Wyspa posiada też silną tradycję związaną z Ruchem Rastafari.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g5ht3
d4g5ht3
d4g5ht3
d4g5ht3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj