Trwa ładowanie...

Japonia. Wybuchł jeden z największych wulkanów na świecie

W środę 20 października na japońskiej wyspie Kiusiu doszło do wybuchu wulkanu Aso. To jeden z największych wulkanów na świecie. Jak informują specjaliści, popiół będzie opadał na okoliczne miasta co najmniej do późnego popołudnia.

Popiół z wulkanu Aso wydobywa się na wysokość 3,5  tys. m Popiół z wulkanu Aso wydobywa się na wysokość 3,5 tys. m Źródło: East News, fot: Yomiuri Shimbun
d3rcmpa

Wulkan Aso jest jednym z największych masywów wulkanicznych na świecie i największym w całej Japonii. Ma wysokość 1 592 m n.p.m., a obwód kaldery wynosi około 128 km.

Popiół, który wydobywa się z niego wtorkowym wybuchu rozchodzi się na wysokość ok. 3,5 tys. m w odległości ok. 1 km od krateru.

Wybuch wulkanu Aso - władze Japonii podniosły alarm wulkaniczny

Japońska Agencja Meteorologiczna poinformowała, że do wybuchu w kraterze Nakadake 1 doszło ok. godz. 11:43 czasu lokalnego (godz. 4:43 w Polsce). Alarm wulkaniczny podniesiono do trzeciego stopnia w pięciostopniowej skali.

d3rcmpa

W chwili wybuchu w pobliżu wulkanu znajdowało się 16 wspinaczy, którzy zostali stamtąd ewakuowani. Rzecznik japońskiego rządu poinformował, że w wyniku erupcji nikt nie poniósł śmierci.

Wybuch wulkanu Aso - popiół będzie opadał jeszcze przez kilka godzin

Władze uczulają mieszkańców i turystów oraz proszą o zachowanie bezpiecznego dystansu od góry Aso. Zgodnie z szacunkami agencji meteorologicznej, popiół z wulkanu będzie opadał na miasta położone u stóp wulkanu co najmniej do późnego popołudnia.

Aso dał o sobie znać niewielką erupcją w miniony czwartek 14 października. Jego poprzednią aktywność zanotowano w 2019 r.

Obecnie w Japonii jest aż 110 aktywnych wulkanów. Ze względu na zagrożenie stale monitorowanych jest 47 z nich.

d3rcmpa

Źródło: "PAP", "Reuters"

Cumbre Vieja dalej pluje lawą. Nowe zdjęcia lotnicze

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3rcmpa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rcmpa