Trwa ładowanie...

Jeden z ulubionych krajów Polaków. Chaos w przepisach dotyczących powrotu

Podróżnych spędzających w ostatnim czasie urlop w Turcji męczy problem chaosu informacyjnego w związku z przepisami, jakie obowiązują po powrocie do Polski. Wyjaśniamy, czy obowiązkowa kwarantanna po powrocie do kraju dotyczy wszystkich podróżnych.

Chaos w przepisach stresuje Polaków Chaos w przepisach stresuje Polaków Źródło: Getty Images, fot: Michael Sugrue
d4hlheo
d4hlheo

Turcja jest jedynym krajem, z którym Polska zawarła umowę w kwestii zasad przepływu osób w związku z ograniczeniami wprowadzonymi podczas pandemii koronawirusa.

Chaos w sprawie przepisów po powrocie z Turcji

Zgodnie z tą umową, Turcja traktowana jest na równi z krajami Schengen/UE, co znaczy, że osoby zaszczepione i ozdrowieńcy nie muszą po powrocie z tego kraju do Polski odbywać kwarantanny. Osoby niezaszczepione muszą zaś udać się na obowiązkową izolację, z której zwolnić się mogą negatywnym wynikiem testu na COVID-19.

W rzeczywistości jednak przepisy te interpretowane są przez strażników granicznych w różnoraki sposób i egzekwowane w zależności od tego, na kogo się trafi podczas przekraczania granicy od tego, czy system akurat dobrze zadziała.

d4hlheo

Podróżni skarżyli się, że strażnicy graniczni kierowali ich na kwarantannę, mimo że na stronach rządowych widniała informacja o braku konieczności jej odbywania w przypadku osób zaszczepionych. Przymus izolacji niejednokrotnie był potem anulowany przez sanepid.

Z kwarantanny po powrocie z Turcji można zwolnić się wykonując test na obecność koronawirusa Adobe Stock
Z kwarantanny po powrocie z Turcji można zwolnić się wykonując test na obecność koronawirusa Źródło: Adobe Stock, fot: Melissa Tse

– Straż Graniczna poinformowała nas, że kwarantanna będzie nałożona i że mamy na zrobienie testu 48 h. Specjalne dopytywałam i usłyszeliśmy, że taki przywilej, że nie 3 h a 48 h. Ludzie z punktów obsługi testowania na lotnisku też radzili zrobić test na mieście. A po telefonie do sanepidu usłyszeliśmy jednak, że kwarantanny nie będzie. To jest kosmos! – skarżył się jeden z podróżnych w rozmowie z portalem "Fly4free".

Obowiązkowa kwarantanna dla wszystkich

Okazuje, że w międzyczasie zmieniły się przepisy wjazdowe, a informacje o zasadach podróżowania do Turcji zamieszczane w rozporządzeniach, na stronie rządowej, czy oficjalnej stronie polskiej ambasady w Turcji nie są ze sobą spójne.

d4hlheo

Portalowi "Fly4free" udało się ustalić, że zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, zarówno osoby zaszczepione czy ozdrowieńcy, jak i osoby niezaszczepione, muszą wykonać test na obecność koronawirusa ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy, aby zwolnić się z kwarantanny.

Aby uniknąć kłopotów po powrocie z Turcji do Polski, lepiej być przygotowanym na to, że obowiązek odbycia kwarantanny, lub zwalniającego z niej testu dotyczy wszystkich podróżnych.

Jeziora w Turcji wysychają. Wszystko przez zmiany klimatu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4hlheo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hlheo