Jedyna taka atrakcja w Polsce. Wiemy, do jakich miejscowości dotrze
"Muzeum na kółkach" po raz ósmy wyruszyło w trasę po Polsce. Mobilna wystawa, przygotowana przez Muzeum POLIN, przybliża historię oraz kulturę polskich Żydów oraz przywraca pamięć o lokalnej społeczności żydowskiej.
14.05.2024 | aktual.: 14.05.2024 12:01
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
- W 2024 roku "Muzeum na kółkach" odwiedzi 10 miejscowości z województw świętokrzyskiego, małopolskiego oraz lubelskiego – poinformowała PAP Olga Kaliszewska z biura prasowego Muzeum POLIN.
Tegoroczna podróż wystawy rozpoczęła się w Końskowoli i wiedzie przez:
- Starachowice (14-16 maja);
- Chęciny (18-20 maja);
- Opatów (22-24 maja);
- Żabno (26-28 maja);
- Busko-Zdrój (30-maja 1 czerwca);
- Niepołomice (3–5 czerwca 2024);
- Dąbrowę Tarnowską - (7-9 czerwca);
- Tomaszów Lubelski (11-13 czerwca);
- Wisznicę (15-17 czerwca).
Miejscowości te zostały wyłonione w konkursie na koordynację działań lokalnych. "Muzeum na kółkach" to umieszczona w przenośnym pawilonie wystawa edukacyjna, która odwiedza wioski i miasta liczące poniżej 50 tys. mieszkańców.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przyjazd do Warszawy może być dla nich problemem
- Projekt powstał z myślą o osobach z mniejszych miejscowości, dla których przyjazd do Warszawy oraz udział w wydarzeniach kulturalnych wciąż może być przedsięwzięciem kosztownym i czasochłonnym - wyjaśnia Olga Kaliszewska.
"Muzeum na kółkach" to nie tylko wystawa, ale cały projekt edukacyjny oraz platforma współpracy z lokalnymi aktywistkami i aktywistami, a także partnerami instytucjonalnymi, którzy realizują własny, ciekawy program wydarzeń towarzyszący ekspozycji.
Od 2014 r. wystawa odwiedziła blisko 110 miejscowości w całej Polsce, przybliżając mieszkańcom żydowską historię kraju i ich miast, w których Żydzi często stanowili przed zagładą z okresu II wojny światowej znaczną część mieszkańców.
Makieta miasteczka, pamiętniki i warsztaty
Na ekspozycję "Muzeum na kółkach" składają się m.in.: trójwymiarowa makieta sztetla, typowego polsko-żydowskiego miasteczka; fragmenty wypowiedzi młodych, polskich Żydów, które pozwalają odpowiedzieć na pytania: kim są Żydzi oraz co to znaczy być Żydem dzisiaj; kalendarium porządkujące najważniejsze wydarzenia z historii Żydów w Polsce.
Dzięki cytatom z przedwojennych pamiętników odwiedzający dowiadują się więcej o trzech językach polskich Żydów – polskim, jidysz i hebrajskim, a stół warsztatowy z prawdziwymi judaikami pozwala przyjrzeć się ich religijnym zwyczajom.
Interaktywna mapa
"Serce wystawy stanowi interaktywna mapa, przygotowana specjalnie dla każdej odwiedzanej miejscowości. Mapa zawiera punkty związane z żydowską historią z uwzględnieniem instytucji życia społecznego i religijnego, zakładów usługowych, przedsiębiorstw, a także miejsc powojennego upamiętnienia. Dzięki mapie młodsi mieszkańcy i mieszkanki lepiej poznają historię swojego miasta, a starsi podzielą się wspomnieniami o dawnych żydowskich sąsiadach" – informują organizatorzy wydarzenia.
W ramach działań lokalnych realizowane są m.in. koncerty, warsztaty, spacery szlakiem lokalnej społeczności żydowskiej, a nawet gry miejskie. W programie znajdują się również zajęcia dla grup szkolnych, rodzin, dzieci, młodzieży i dorosłych z mniejszych miejscowości.