Jedyne takie miejsce w Polsce. Jedno z najsłynniejszych na świecie
Tam intensywne kolory przeplatają się z kwitnącą roślinnością i imponującymi tradycjami. Mowa o małopolskim Zalipiu, które znalazło się wśród 30 najbardziej malowniczych małych miejscowości w Europie w rankingu japońskiego stowarzyszenia biur podróży. Tę wioskę powinien odwiedzić każdy.
Zalipie znajduje się w powiecie dąbrowskim, w gminie Olesno. Do wsi prowadzi typowa asfaltowa droga. Dojazd można też urozmaicić sobie i przeprawić się niewielkim promem przez Wisłę.
Najbardziej kolorowa wieś w Polsce
Planując letnie wojaże po naszym kraju, warto udać się do maleńkich, ale wyjątkowo urokliwych miejscowości, w których czas płynie zupełnie inaczej niż w wielkich miastach. Zalipie przez wielu uważane jest za najpiękniejszą wieś w naszym kraju. Tak też sądzi Japońskie Stowarzyszenie Biur Podróży (JATA), które umieściło je na liście 30 najpiękniejszych, ale najmniej docenianych miejscowości w Europie. Co więcej, wzmiankę o polskiej wsi można znaleźć w prestiżowym przewodniku Globetrotter Travel Guide Book.
To miejsce w Polsce jest bez wątpienia jednym z najsłynniejszych na świecie, a to wszystko za sprawą kolorowych malunków. Znajdują się one tutaj niemalże wszędzie - na domach, płotach, studniach, a nawet na psich budach i ulach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ceny na popularnej wyspie. "Nie są specjalnie wygórowane"
Skąd wzięły się kolorowe rysunki?
Tradycja zdobienia domów w Zalipiu nie jest aż tak stara, jak mogłoby się wydawać. W XIX wieku Zalipie było małą i ubogą wioską, a jej mieszkańcom nawet nie śniła się taka sława, jaką obecnie cieszy się to miejsce. W tamtych czasach chaty były ogrzewane za pomocą pieców, które wykorzystywano także do przygotowywania posiłków. Z tego powodu białe ściany bardzo szybko pokrywały się sadzą, a przez to zaczynały wyglądać wyjątkowo nieelegancko.
Mieszkanki wsi, które nie były pozbawione zmysłu estetycznego, znalazły skuteczne rozwiązanie tego problemu. Zabrudzenia, których nie dało się usunąć, zamalowywały farbami. Z czasem ten praktyczny zwyczaj przerodził się w modę, a miejscowe gospodynie dokładały wszelkich starań, aby to ich budynki były najbardziej kolorowe. W ten sposób powstały wyjątkowe malunki, które do dziś wzbudzają zachwyt w turystach nie tylko z Polski, bowiem folklorystycznym klimatem tego miejsca zachwycają się przyjezdni z najdalszych zakątków świata.
Co zobaczyć w Zalipiu?
Będąc w Zalipiu koniecznie trzeba zobaczyć zagrodę Felicji Curyłowej, która jest najbardziej obleganą częścią całej wioski. Felicja Curyłowa była jedną z bardziej utalentowanych zalipiańskich artystek, która przyczyniła się do wypromowania wsi jako atrakcji turystycznej. Obecnie w jej domu działa muzeum, prezentujące wyjątkową sztukę ludową.
Inne ciekawe obiekty to np. Domek Malarek, gdzie można uzyskać informację o tradycji malowania i obejrzeć wystawy prac czy Izba Regionalna, czyli dom malarki Janiny Lizak udostępniony przez jej wnuczkę Marzenę. Na miejscu utworzono pracownię i sklepik z pamiątkami dla zwiedzających. Warto zagościć także w kościele św. Józefa z kaplicą św. Błażeja. Aby nie pominąć żadnej ciekawej atrakcji, warto w kasie pobrać mapkę z wszystkimi, ponad 40, obiektami.
Wybierając się do Zalipia, należy mieć świadomość, że nie jest to skansen, a większość kolorowych domów jest nadal zamieszkana.