Trwa ładowanie...

Jedyny taki dzień w roku. Sernik w kształcie serca i łóżkowe więzienie

Dzień Matki to jedno z najważniejszych świąt obchodzonych w różnych krajach na świecie. Jakie były jego początki? Jak wyglądają obchody w innych państwach? Dokąd szczególnie warto zabrać na wycieczkę po Polsce swoje mamy? Sprawdzamy.

W każdym kraju i w każdej rodzinie Dzień Matki jest świętowany inaczejW każdym kraju i w każdej rodzinie Dzień Matki jest świętowany inaczejŹródło: Adobe Stock
d2552bn
d2552bn

W Polsce Dzień Matki obchodzimy co roku 26 maja. Choć o mamach trzeba pamiętać oczywiście na co dzień, to wspólne świętowanie może być dobrą okazją do odwiedzenia ciekawych miejsc. Spacer po malowniczym parku, wizyta w muzeum z łakociami czy odpoczynek w ogrodzie botanicznym to popularne pomysły, ale niejedyne.

Historia Dnia Matki

Początków Dnia Matki upatruje się już w starożytności. Właśnie wtedy Grecy i Rzymianie oddawali cześć matkom-boginiom, będącym symbolami płodności i urodzaju. Bardziej zbliżone obchody do naszych współczesnych wywodzą się jednak z XVII-wiecznej Anglii. W czwartą niedzielę Wielkiego Postu obchodzono tak zwaną Niedzielę u Matki, podczas której chodzono do kościoła i obdarowywano mamy kwiatami oraz słodyczami.

Z kolei w 1908 roku Amerykanka Anna Jarvis po śmierci swojej mamy zorganizowała świąteczne obchody na cześć wszystkich matek i ich poświęcenia dla rodziny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Miasto znane z pocztówek. "Fantastyczne zachody słońca"

Co ciekawe, w Polsce początkowo Dzień Matki był ruchomy. Pierwsze uroczystości odbyły się ponoć w 1914 roku w Krakowie. Od 1923 roku święto przypada na 26 maja.

d2552bn

W różnych krajach na świecie Dzień Matki przypada w inne dni. Często bywa łączony z Dniem Kobiet obchodzonym 8 marca. Ale zdarzają się też bardziej oryginalne terminy. Przykładowo, Norwegowie świętują w drugą niedzielę lutego, a Indonezyjczycy – 22 grudnia.

Dzień Matki w wybranych krajach w Europie

Różne są nie tylko daty, ale także sposoby spędzenia tego wyjątkowego dnia w poszczególnych państwach.

Włosi obchodzą Dzień Matki w drugą niedzielę maja. Obchody są bardzo rodzinne. Tego dnia nie może zabraknąć uroczystego obiadu, kawy i włoskiego sernika w kształcie serca. Dzieci wyręczają mamy w obowiązkach, a w domowych zaciszach słychać dźwięki utworu "Mamma" Andrei Bocelliego.

Hiszpanie łączą komercyjne obchody z religijnymi. Początkowo celebrowali Dzień Matki 8 grudnia, w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a obecnie świętują w pierwszą niedzielę maja, czyli miesiąca poświęconego Matce Bożej. Dzieci przynoszą mamom do łóżka śniadanie i drobne upominki. Co zabawne, czasem to mamy same sobie je wcześniej przygotowują, by potomstwo mogło przynieść gotowe podarki jako miłe "niespodzianki".

d2552bn

Jeszcze bardziej zaskakujące są serbskie zwyczaje. Tam popularnością cieszy się tak zwane "łóżkowe więzienie". Dzieci podobno zatrzymują mamy w łóżkach i czekają, aż te dadzą im słodycze. Gdy się to stanie, w ramach rekompensaty wyręczają mamy w codziennych zadaniach, by te mogły przeleżeć w łóżku nawet cały dzień. Tego dnia nie brakuje również życzeń czy słodkich prezentów.

Turystyczne propozycje na Dzień Matki 2024

A jak spędzić Dzień Matki w Polsce, zakładając, że nasze mamy są miłośniczkami podróży i aktywnego wypoczynku? Propozycji jest wiele. I choć to tylko jeden dzień, to z pewnością warto go dobrze wykorzystać!

Wspólny spacer to zawsze doskonały pomysł na Dzień Matki Adobe Stock
Wspólny spacer to zawsze doskonały pomysł na Dzień MatkiŹródło: Adobe Stock

Można wybrać się np. do ogrodów botanicznych, które podbijają serca odwiedzających właśnie w maju. Te najpopularniejsze znajdują się m.in. we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu czy Lublinie.

d2552bn

A jak już jesteśmy przy naturalnych atrakcjach, to warto rozważyć zabranie matek do przepięknego Parku Mużakowskiego na granicy Polski i Niemiec.

Mamy, które lubią muzykę klasyczną, powinny być z kolei zadowolone z wycieczki śladami Fryderyka Chopina.

d2552bn

Smakoszki czekolady ucieszą się z odwiedzin w muzeach, pijalniach czy fabrykach pełnych słodkości.

Przy większym budżecie świątecznym można zabrać mamę na noc do zamku lub pałacu. Takie atrakcje są dostępne m.in. w zamku Gniew, w zamku Czocha czy w pałacu Moszna. Tutaj każda mama z pewnością poczuje się jak prawdziwa królowa!

d2552bn
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2552bn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2552bn

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj