Jego pomnik ma prawie 3 metry. Mówili na niego "Witebski Olbrzym”

Ponad sto lat temu na Białorusi żył mężczyzna, którego nazywano "Białoruski Guliwer”. Mierzył blisko 285 cm. W Witebsku stanął pomnik upamiętniający jego postać, a wysokość posągu jest adekwatna do naturalnego wzrostu mężczyzny. To naprawdę olbrzym!

Jego pomnik ma prawie 3 metry. Mówili na niego "Witebski Olbrzym”
Źródło zdjęć: © Twitter.com/ Biełsat po polsku

"Witebski Olbrzym" naprawdę nazywał się Fedor Machow. Trzeba przyznać, że ma bardzo intrygującą historię. Już jako dziesięcioletni chłopiec był nienaturalnie wysoki. Od najmłodszych lat pomagał ojcu w pracach rolnych, a sąsiad wynajął go nawet do wyławiania kamieni z dna rzeki. Na pobliskim targu zauważył go kiedyś właściciel jednego z niemieckich cyrków i obiecał zabrać do Berlina.

Tam Fedor stał się miejscową atrakcją i przez 10 lat żył wykonując w cyrku swoje popisowe numery. Za zarobione pieniądze wybudował dom w rodzinnych stronach, gdzie zamieszkał wraz z żoną Eufrozynią Lebiediewą * (niemałą, bo mierzyła aż 215 cm.) i dwójką dzieci. Gdy po kilku latach skończyły im się pieniądze, postanowili wyruszyć w światowe tournée. Podczas podróży Machnow spotkał się m. in. z papieżem oraz ówczesnym prezydentem Stanów Zjednoczonych – *Rooseveltem.

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY

Białorusini zarobił w tym czasie tyle pieniędzy, że mogli z powrotem wrócić do kraju i wieść spokojne życie. Niestety, Fedora zaczęły nękać choroby nóg, a niegojące się rany na dobre przykuły go do łóżka. W wieku 34 lat zmarł na zapalenie płuc. *Na jego grobie napisano, że mierzył *"3 arszyny i 9 wierszków”, czyli 254 cm., ale były to informacje zaczerpnięte z jego pierwszego cyrkowego kontraktu. Był wówczas 16-latkiem i miał od tego czasu urosnąć jeszcze 31 cm., co oficjalnie uczyniło go najwyższym człowiekiem świata. Swoim wzrostem pokonał rekordzistę wpisanego do Księgi rekordów Guinnessa - Roberta Wadlewa - o całe 13 cm!

Pomnik upamiętniający postać Fedora Machowa postawiono w Witebsku na skwerze, w pobliżu ratusza miejskiego. Pamiątka składa się z dwóch części: rzeźby, którą nazwano "Witebski Olbrzym” oraz głazu, na którym umieszczono tablicę upamiętniającą. Autorem tablicy jest Iwan Kazak. *Koszt postawienia pomnika wyniósł ponad 75 tys. rubli (140 tys. zł), a uroczyste odkrycie pomnika przewidziano na *23 czerwca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Czy morskie olbrzymy wciąż rosną?

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (47)