Jesień 2020. Kiedy jest astronomiczny i kalendarzowy początek jesieni?
Choć nikomu chyba nie spieszy się do jesiennej szarugi i wciąż jeszcze liczymy, że chociaż przez kilka dni temperatury będą utrzymywać się powyżej 20 st. C, to prawda jest taka, że rozpoczyna się jesień. Kiedy dokładnie wypada pierwszy dzień jesieni kalendarzowej i astronomicznej?
Ciężko nam się z tym pogodzić, ale jesień nadeszła nieubłaganie.
Astronomiczna jesień 2020
We wtorek, 22 września, dokładnie o godz. 15.31 rozpocznie się astronomiczna jesień. Skąd wiadomo, że właśnie wtedy? Za jej początek przyjmuje się moment, w którym słońce osiąga tzw. punkt Wagi, znany też jako punkt równonocy jesiennej.
Astronomiczna jesień trwa do momentu przesilenia zimowego. 21 grudnia do godz. 11:02 rozpocznie się zima.
Kalendarzowa jesień 2020
Kalendarzowa jesień wypada dzień później, czyli 23 września.
Zrównanie długości dnia i nocy nastąpi 25 września, czyli około 2,5 doby po tym, gdy Słońce osiągnie punkt Wagi.
Klimatyczna jesień
Warto dodać, że rozróżnia się także jesień klimatyczną. Tę bardzo łatwo rozpoznać. Następujący po lecie i zaczyna się wtedy, gdy średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 15 a 5 st. C.
Co ciekawe, jesienią będzie można na niebie podziwiać kilka jasnych planet: Marsa, Wenus, Jowisza, Urana i Saturna.
Jesienne pełnie Księżyca
Ale niebo warto obserwować także podczas pełni Księżyca, które jesienią przypadną 1 października, 31 października i, 30 listopada. Nów (faza, w której Księżyc znajduje się między Słońcem a Ziemią) nastąpi 16 października, 15 listopada, 14 grudnia.
Tę ostatnią datę warto zapamiętać, bo 14 grudnia, czyli jeszcze jesienią, nastąpi całkowite zaćmienie Słońca, które będzie widoczne w Chile i Argentynie oraz na Oceanach Spokojnym i Atlantyckim. W Polsce zjawisko nie będzie dostrzegalne.