Jezioro Ochrydzkie – skarb Macedonii
Jezioro Ochrydzkie, rozdzielone między Albanię i Macedonię, jest najstarszym jeziorem w Europie i najgłębszym na całych Bałkanach. Na jego brzegach zachowało się wiele średniowiecznych budowli, a piękne macedońskie miasto Ochryda wraz z jeziorem w 1980 r. wpisano na listę UNESCO. Bogactwo tutejszych zabytków może przyprawić o zawrót głowy. Liczne cerkwie, ruiny bazyliki, starożytny teatr, a także dobra baza noclegowa i festiwale przyciągają wielu turystów, którzy chętnie tu wracają oczarowani magią tego miejsca.
Dla większości turystów, którzy udają się na wakacje do Macedonii, punktem obowiązkowym jest wybranie się nad Jezioro Ochrydzkie. Jest czyste i zachęca do kąpieli, więc turystów w sezonie tu nie brakuje. Macedończycy, dumni z historii miasta, Albańczycy zza drugiej strony jeziora i zorganizowane grupy z całego świata. Wszyscy mają tu za cel nie tylko odpoczynek, ale też zwiedzanie pobliskich atrakcji.
Miasto Ochryda
Największym kurortem nad jeziorem jest 40-tysięczne miasto Ochryda, usytuowane u stóp gór Galiczica. Oferuje nie tylko relaks i rozrywkę, znane jest także z licznych wydarzeń kulturalnych i ze swojej historii. Zwana "Wiecznym Miastem" Ochryda pokazuje, że można połączyć stare czasy z nowymi. Dzięki dużej liczbie zabytków, kościołów i klasztorów, nazywana jest też "bałkańską Jerozolimą". Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jest jednym z najstarszych ludzkich siedlisk w Europie i kolebką słowiańskiej kultury. Ponadto w czasach, gdy Ochryda należała do Greków, mówiono na nią Lychnidos. Słowo to tłumaczy się jako drogocenny kamień, emitujący światło.
Ochryda - miasto wielu świątyń
Największą świątynią Ochrydy jest cerkiew św. Zofii. Jednak ile dokładnie jest kościołów lub ich ruin w mieście, nie wiadomo. Oficjalnie mówi się o czterdziestu, choć ponoć w średniowieczu było ich aż 365. Drugą wersję można przyjąć za bardziej prawdopodobną – przechadzając się po mieście, czy udając się w podróż łódką na około jeziora, na każdym kroku napotyka się na wielowiekowe budowle z białych kamieni oraz czerwonych cegieł.
Ochryda - święte dzieła
Miasto Ochryda posiada kolekcję ponad ośmiuset średniowiecznych ikon, co czyni je, drugimi po Moskwie, najważniejszymi zbiorami na świecie. Surowe z zewnątrz kościoły i kaplice w środku wypełnione są kolorowymi malowidłami. Większość z dzieł to ikony bizantyjskie, stworzone między XI a XIV w.
Jezioro Ochrydzkie - macedońskie "morze"
Jezioro nazywane jest przez mieszkańców tego kraju morzem. To przez jego wielkość – liczy 358 km kw. To mniej więcej tyle, co powierzchnia Krakowa. Po macedońskiej stronie znajdują się dwie trzecie akwenu, reszta należy do Albanii. Nad jeziorem wznosi się najstarszy słowiański monastyr pod wezwaniem św. Pantelejmona. Wybudowany został przez pierwszego z miejscowych arcybiskupów – Klemensa Ochrydzkiego. Turyści chętnie odwiedzają też położony nad brzegiem akwenu średniowieczny klasztor św. Nauma.
Jezioro Ochrydzkie - najstarszy w Europie akwen
Jezioro jest najgłębszym na Bałkanach (288 m) i najstarszym w całej Europie (liczy ok. 5 mln lat). W jego krystalicznych wodach żyje ponad 200 endemicznych gatunków zwierząt. Pływa tu 8 gatunków ryb roślinożernych, niespotykanych nigdzie indziej, i dwa łososiowate drapieżniki, które spotkamy w wielu tutejszych restauracjach i smażalniach. W okolicy zimują dalmackie pelikany o żółtych dziobach, brązowe kaczki podgorzałki czy kormorany.