Trwa ładowanie...

Kadzielnia, czyli wyjątkowe miejsce w województwie świętokrzyskim. To duma Kielc

Kadzielnia to prawdziwa perełka skryta w samym sercu województwa świętokrzyskiego. Miejsce to kusi licznymi atrakcjami, zarówno miłośników przyrody, jak i tych, którzy lubią zgubić się w labiryncie jaskiń. W tym najmniejszym w Polsce rezerwacie przyrody coś da siebie znajdą także amatorzy mocnych wrażeń oraz wydarzeń kulturalnych.

Kadzielnia, Kielce Kadzielnia, Kielce Źródło: Adobe Stock, fot: Maciej Matlak
d2uxcsf
d2uxcsf

Skąd właściwie wzięła się Kadzielnia? Są dwie wersje dotyczące genezy tej nazwy. Pierwsza głosi, że słowo to pochodzi od rosnącego w pobliżu jałowca wykorzystywanego do produkcji kadzideł, inna z kolei, że od kadzielnika, czyli kościelnego, który dzierżawił i zamieszkiwał kiedyś ten teren.

Historia wyjątkowego wzgórza jest owiana tajemnicą

Kadzielnia to jedno ze wzgórz Pasma Kadzielniańskiego, które znajduje się w południowo-zachodniej części Kielc. Według dawnych legend Kadzielnia była w przeszłości miejscem pogańskiego kultu z ołtarzem służącym do składania ofiar. Dziś trudno stwierdzić, jak było naprawdę, ale wiadomo, że jeszcze w XVI wieku wzgórzem opiekował się kościelny kieleckiej kolegiaty, którego zadaniem było m.in. odpędzanie pogańskich mocy.

Wzgórze Kadzielnia jest zbudowane z górnodewońskich wapieni. W okolicach XVIII wieku zaczęto w końcu pozyskiwać z niego wapień, który to następnie był wykorzystywany w budownictwie, hutnictwie oraz przemyśle cukrowym. Ślady działalności górniczej są tutaj nadal doskonale widoczne. Dziś to przede wszystkim nieczynne już wyrobisko, które wypełniają wody Jeziora Szmaragdowego.

Dominującym punktem Kadzielni jest jej najwyższy szczyt, czyli tzw. Skałka Geologów (295 m n.p.m.). Nie jest ona udostępniona dla zwiedzających, można ją podziwiać wyłącznie z otaczających ścieżek lub z któregoś z punktów widokowych, zlokalizowanych na terenie kamieniołomu.

Kadzielnia, Kielce Adobe Stock
Kadzielnia, Kielce Źródło: Adobe Stock, fot: Photographer: Przemyslaw Glowik
d2uxcsf

Rezerwat Kadzielnia i jego skarby ukryte w jaskiniach

Rezerwat ścisły przyrody nieożywionej Kadzielnia - który utworzono w 1962 roku - stanowi obecnie jedną z największych atrakcji Kielc. To prawdziwa perełka krajobrazowa oraz jeden z najmniejszych - pod względem powierzchni - rezerwatów w Polsce. Chociaż zajmuje powierzchnię zaledwie 0,6 ha, w planach jest jego powiększenie do około 2,4 ha.

To absolutnie wyjątkowe miejsce, w którym odnajdziemy ślady życia sprzed nawet 400 mln lat. Prawdziwą atrakcją dla odwiedzających Kadzielnię są jaskinie. Jest ich tam ponad dwadzieścia. Trzy z nich - Odkrywców, Prochownia i Szczelina - są udostępnione dla zwiedzających w formie 140-metrowego systemu jaskiniowego. Wędrując podziemnymi korytarzami, turyści dowiedzą się, m.in. czym jest kras i w jaki sposób tworzą się nacieki jaskiniowe. Mogą też podziwiać stalagmity i stalaktyty oraz natknąć się na tajemniczych mieszkańców jaskiń, czyli nietoperze.

W rezerwacie Kadzielnia coś dla siebie znajdą także miłośnicy adrenaliny. Na odwiedzających czekają, m.in. ścianka wspinaczkowa oraz tyrolka zawieszona 40 m nad ziemią.

Wstęp na teren rezerwatu jest darmowy. Jaskinie Kadzielnia są z kolei dostępne dla odwiedzających od kwietnia do końca października. Cena biletu wstępu to 14 zł.

Kadzielnia, Kielce Adobe Stock
Kadzielnia, Kielce Źródło: Adobe Stock, fot: Dariusz Kanclerz
d2uxcsf

Amfiteatr Kadzielnia. Największa taka scena w Polsce

Amfiteatr Kadzielnia to unikatowy na skalę europejską obiekt, który powstał całkowicie z wykorzystaniem naturalnego otoczenia. Przepięknie położony - w południowej części wyrobiska Kadzielnia - amfiteatr to największa tego rodzaju scena w Polsce, która rozmiarem przewyższa nawet popularną scenę w Sopocie. Na jego widowni może zasiąść ponad 5 tys. osób.

Zmodernizowany w 2010 roku amfiteatr stał się nowoczesnym obiektem, który gości wszelkiego rodzaju widowiska artystyczne, koncerty i festiwale.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

"Polska na weekend”. Polska Wenecja uwielbiana przez filmowców. Odwiedzamy Pułtusk

d2uxcsf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uxcsf