Trwa ładowanie...

Kobieta z synkiem nie polecieli na wakacje. W Katowicach zatrzymała ich straż

Wymarzony wyjazd do Tunezji zmienił się w gorzki zawód dla dziewięcioletniego chłopca i jego mamy. Gdy turyści przybyli na katowickie lotnisko w Pyrzowicach, funkcjonariusze Straży Granicznej uniemożliwili im wejście na pokład samolotu.

Jeśli funkcjonariusz stwierdzi nieważność dowodu osobistego podczas odprawy, jego posiadacz nie uzyska zgody na wyjazd z kraju.Jeśli funkcjonariusz stwierdzi nieważność dowodu osobistego podczas odprawy, jego posiadacz nie uzyska zgody na wyjazd z kraju.Źródło: Adobe Stock, fot: ALBINMARCINIAK
d3b5g34
d3b5g34

Wszystko z powodu nieważnego dowodu osobistego chłopca, który posiadał obywatelstwo polskie i amerykańskie. Straż Graniczna apeluje do podróżujących o sprawdzanie ważności swoich dokumentów przed wyjazdem za granicę.

Koszmar na lotnisku

Dziewięcioletni pasażer wraz z matką zgłosili się do kontroli granicznej na katowickim lotnisku. Kobieta przedstawiła funkcjonariuszom polski dowód osobisty dziecka oraz jego amerykański paszport. Niestety ten pierwszy dokument okazał się nieważny.

Mundurowi poinformowali, że "obywatel polski, posiadający równocześnie obywatelstwo innego państwa, nie może wobec władz Rzeczypospolitej Polskiej powoływać się - ze skutkiem prawnym - na posiadanie równocześnie obywatelstwa innego państwa i na wynikające z niego prawa i obowiązki". Skoro młody pasażer nie miał żadnego innego polskiego dokumentu, który pozwoliłby mu przekroczyć granicę, nie został wpuszczony na pokład.

d3b5g34

Podobna sytuacja miała miejsce dzień wcześniej. Inny pasażer również planował wylecieć do Tunezji, ale okazało się, że jego paszport utracił ważność w lipcu 2019 r., co uniemożliwiło mu przekroczenie granicy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Różnice kulturowe mogą zaskakiwać. "Wietnamczycy traktują picie alkoholu jak konkurencję"

Apel Straży Granicznej

Straż Graniczna wielokrotnie apelowała do podróżujących o zachowanie czujności i dokładne sprawdzanie ważności swoich dokumentów przed wyjazdem za granicę. Najczęstszą przyczyną odmowy wejścia na pokład jest posiadanie unieważnionego dowodu osobistego, co wynika z nieaktualnych danych, zmiany stanu cywilnego lub uszkodzenia dokumentu.

d3b5g34

Funkcjonariusze przypominają, że każdy okazywany dokument jest dokładnie weryfikowany, a w przypadku stwierdzenia jego nieważności podczas odprawy granicznej, podróżny nie uzyska zgody na wyjazd z Polski.

Niezależnie od tego, jak bardzo wyczekujemy naszego wyjazdu, warto poświęcić chwilę na sprawdzenie ważności naszych dokumentów. Straż Graniczna zaleca, aby skorzystać z dostępnych narzędzi, takich jak strona Ministerstwa Cyfryzacji, aby uniknąć przykrych niespodzianek na lotnisku i cieszyć się wymarzonymi wakacjami bez zbędnych komplikacji.

d3b5g34

Źródło: radiozet.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3b5g34
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3b5g34