99 proc. miejsc na Wielkanoc wyprzedanych. Polacy stawiają na konkretny typ noclegu
Tegoroczna Wielkanoc jest specyficzna, bo wypada wyjątkowo późno, więc turyści liczą, że pogoda będzie łaskawsza niż zwykle. W związku z tym dużo większa liczba osób stawia na morze, gdzie zarysowuje się wyraźny trend. W woj. zachodniopomorskim został tylko 1 proc. noclegów konkretnego typu.
Na świąteczne pobyty, zarówno wielkanocne, jak i bożonarodzeniowe, Polacy od lat najchętniej wybierają górskie miejscowości. Gwarantują one piękne widoki, masę aktywności, a sami górale kojarzą się z pięknym kultywowaniem tradycji.
Wielkanocne hity 2025
W tym roku jest podobnie - numerem jeden według danych Nocowanie.pl jest Karpacz, na który stawia 20 proc. turystów. Dużą uwagę przyciąga też Szklarska Poręba, Polanica-Zdrój czy Zakopane - z zainteresowaniem na poziomie 12-13 proc. każde.
Późny termin, w którym wypada w tym roku Wielkanoc, czyli 20 kwietnia, co z dużym prawdopodobieństwem wiąże się z bardziej sprzyjającą pogodą, powoduje, że turyści chętnie też wybierają kierunki nadmorskie. Dla przykładu, Kołobrzeg wybiera na Wielkanoc 14 proc. Polaków, a Świnoujście czy Trójmiasto odpowiednio po 5 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najpiękniejsza trasa kolejowa w Europie. 55 tuneli i 196 mostów
- W okresie Wielkanocy coraz więcej turystów decyduje się na wypoczynek nad polskim morzem, szczególnie w miejscowościach takich jak Kołobrzeg i Świnoujście - mówi Karol Wiak z Nocowanie.pl. - Wybór ten nie dziwi, biorąc pod uwagę bogatą ofertę atrakcji oraz komfortowe warunki zakwaterowania, które przyciągają zarówno rodziny z dziećmi, jak i osoby poszukujące relaksu - dodaje.
Turyści stawiają na obiekty ze śniadaniem i wachlarzem atrakcji
Ekspert zauważa, że podczas świątecznego pobytu nad morzem turyści często wybierają obiekty noclegowe oferujące śniadania w formie bufetu, co pozwala na swobodne planowanie dnia i degustację lokalnych specjałów. Wielu gospodarzy przygotowuje również specjalne świąteczne menu, w tym uroczyste śniadania wielkanocne z tradycyjnymi potrawami.
To, że turyści stawiają na konkretny typ noclegu, widać także na Booking.com. Gdy będziemy chcieli zarezerwować nocleg dla rodziny 2+2 w okresie wielkanocnym, w pierwszej chwili będziemy mieli wrażenie, że nie ma z tym najmniejszego problemu.
Przykładowo w Kołobrzegu dostępnych jest ponad 600 obiektów. Gdy jednak zawęzimy wyniki wyszukiwania do obiektów ze śniadaniem i basenem, okazuje się, że 98 proc. miejsc zostało już zarezerwowanych.
W całym woj. zachodniopomorskim został tylko 1 proc. miejsc w obiektach o takim standardzie. Widać wyraźnie, że Polacy podczas świątecznych wyjazdów zdecydowanie cenią sobie komfort i wypoczynek w obiektach z całym wachlarzem atrakcji.
To, że polskie morze jest w tym roku bardzo chętnie wybieranym kierunkiem na Wielkanoc, potwierdza Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.
- W tym roku nastroje są bardzo optymistyczne – zazwyczaj bowiem symbolicznym rozpoczęciem sezonu wakacyjnego bywała raczej majówka, a w tym przypadku możemy mówić już o Wielkanocy, bo wypada ona wyjątkowo późno. Dla turystów więc już czas świąteczny może być czasem wizyt w hotelach i kurortach nadmorskich, gdy np. w marcu jeszcze nie wszyscy by się na to zdecydowali - wyjaśnia portalowi RadioZET.pl Mojsiuk.
Kołobrzeg - perła Bałtyku
Kołobrzeg jest jednym z najbardziej znanych nadmorskich kurortów w Polsce, który latem przeżywa prawdziwe oblężenie. Wielkanoc jest świetnym momentem, w którym można korzystać z jego uroków bez przepchania się przez tłumy plażowiczów.
- Wybierając Kołobrzeg na miejsce spędzenia Wielkanocy, turyści mogą liczyć na połączenie tradycyjnych obchodów świątecznych z relaksem nad morzem oraz możliwością zwiedzania licznych atrakcji w okolicy - mówi Karol Wiak. - Kołobrzeg, nazywany "Perłą Bałtyku", to jedno z najchętniej odwiedzanych nadmorskich miast, łączące bogatą historię z uzdrowiskowym charakterem. Spacer po molo, wizyta przy latarni morskiej czy relaks w Parku Zdrojowym to tylko niektóre z przyjemności, jakie czekają tu na turystów - dodaje.
Magia Kołobrzegu zaczęła przyciągać ludzi już ponad 200 lat temu, gdy pierwsze lecznicze kąpiele morskie dały podwaliny dla przyszłego uzdrowiska.
Dziś uchodzi ono za największe w Polsce. Samych sanatoriów jest tu prawie 30 z łączną liczbą łóżek ok. 6,5 tys. Zakłady lecznicze korzystają ze źródeł wody mineralnej oraz pokładów borowiny, przynosząc ukojenie pacjentom zmagającym się z m.in. chorobami dróg oddechowych, układu krążenia i stawów.
Poza obiektami uzdrowiskowymi w Kołobrzegu znajdziemy wiele luksusowych hoteli, w większości z basenami i rozbudowanym zapleczem spa, a to szczególnie interesuje turystów planujących wyjazd podczas Wielkanocy, gdy nie można jeszcze korzystać z kąpieli w Bałtyku.
Atrakcje w okolicy Kołobrzegu
Kołobrzeg jest też świetną bazą wypadową do zwiedzania. Niespełna 30 km od miasta znajdują się niezwykłe ogrody Hortulus w Dobrzycy. Popularną atrakcją 45 km od kurortu jest także Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu.
7 km dalej zobaczymy z kolei Trzęsacz. Na klifie znajdują się tutaj ruiny gotyckiego kościoła. Świątynia została wzniesiona na przełomie XIV i XV w. ok. 2 km od morza. Dziś jedyną zachowaną ścianę (południową) można zobaczyć w pierwszej linii brzegowej. Ruiny robią ogromne wrażenie, a romantyczna budowla o niezwykłym położeniu występuje nawet w legendach.