Trwa ładowanie...

Koniec opłat roamingowych w UE. Ile wydamy poza Unią?

Roaming za połączenia w Unii zostanie zniesiony 15 czerwca br. Jednak co z takimi krajami, jak Szwajcaria, Ukraina czy Albania? Czy również możemy liczyć na zniżki, skorą są to państwa europejskie? A co z popularnymi kierunkami wyjazdów jak Egipt, Tunezja czy Turcja? Stawki są zazwyczaj horrendalnie wysokie.

Share
Koniec opłat roamingowych w UE. Ile wydamy poza Unią?Źródło: Shutterstock.com
d4nx2ep

Stało się, koniec z roamingiem! W wielkim skrócie będąc za granicą, za połączenia na telefony komórkowe i stacjonarne, wysłane SMS-y, MMS-y i korzystanie z pakietu danych zapłacimy dokładnie tę samą cenę, jak we własnym kraju. Ale tylko w UE i nie zawsze w przypadku internetu.

Wprowadzone zostały zasady uczciwego użytkowania roamingu (Fair Usage Policy). Nowe prawo przewiduje, że w przypadku np. ofert zawierających nielimitowany dostęp do internetu, operator będzie mógł wyznaczyć limity, których klient nie powinien przekraczać. Ogólnie mówiąc, nowe zasady są dostępne przede wszystkim dla osób, które sporadycznie korzystają z telefonu za granicą. Mimo wszystko jest to świetna wiadomość dla osób, które wyjeżdżają np. na urlop do Hiszpanii czy Grecji.

W ferworze radości wiele osób może zapomnieć, że nie wszystkie kraje Europy są objęte zmianami. Dane UKE pokazują, że większość podróżujących nie jest świadoma stawek. Poza państwami Wspólnoty, nowe przepisy będą też obowiązywać w Norwegii, Liechtensteinie oraz na Islandii. Jednak ceny stawek w takich krajach jak Szwajcaria, Egipt czy Turcja pozostają bez zmian. A zapłacić można naprawdę sporo. Ile? To, ile wydamy, często zależy od posiadanego przez nas planu taryfowego. Przyjrzeliśmy się tym standardowym (które posiada większość osób) w sieciach Play, T-Mobile, Orange oraz Plus.
Szczególnie trzeba uważać na transmisję danych. 100 kB kosztuje blisko 3 zł. Oznacza to, że odtworzenie zwykłego 5 minutowego klipu na telefonie lub ściągnięcie mapy np. izraelskiego wybrzeża może kosztować grubo ponad 1000 zł.

d4nx2ep

Play - tanio nie jest

Sieć Play dzieli kraje na kilka stref (tabela poniżej). Interesuje nas 1,2 i 3 strefa, czyli kraje poza UE: Albania, Andora, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kanada, Macedonia, Mołdawia, Kosowo, Rosja, Serbia, USA, Turcja i Ukraina. Druga strefa to reszta świata (czyli np. popularna Tunezja czy Izrael), a trzecia: sieci satelitarne.

play.pl
Źródło: play.pl

Cennik dla osób posiadających standardową ofertę Play na kartę lub abonamentową:
Wynika z niego, że minuta połączenia do Polski wynosi ze strefy 1: 5 zł, strefy 2: 7 zł, strefy 3: 15 zł. Sms-y odpowiednio 1 zł, 2 zł i 4 zł. Transmisja danych w strefach 1, 2 oraz 3: 1,81 zł, 2,72 zł oraz 4,54 zł za 100 kB.

Przykładowo wyjeżdżając do Maroka, Egiptu, Tajlandii, Izraela czy Chin zapłacimy stawkę wskazaną w strefie 2. Minuta rozmowy to 7 zł. Cena nie zachęca do wykonywania połączeń. Szok można przeżyć patrząc na stawki za zużycie danych - 2,72 zł/100 Kb. Oznacza to, że jeden 1 MB zapłacimy 27,20 zł, za 100 MB 2720 zł, czyli za 1 GB…27,2 tys. zł!

play.pl
Źródło: play.pl

Mając telefon na kartę, trudno, aby ktoś doładowywał konto na tak wysoką kwotę, więc szybko dostaniemy wiadomość o wyczerpaniu środków. Osoby korzystające z abonamentu mają domyślny limit 1 tys. zł. Jeśli nie będziemy mogli skorzystać z Wi-Fi, a będziemy musieli skorzystać z internetu, rachunek może nas zaboleć.

d4nx2ep

Jak cenowo wypada T-Mobile?

I tu także jest podział na strefy (obrazek poniżej). W przypadku tej sieci komórkowej jako przykład można podać Albanię oraz Izrael, które są coraz chętniej odwiedzane są przez polskich turystów. Wydawałoby się, że skoro jeden z tych krajów leży w Europie, a drugi w basenie Morza Śródziemnego, ceny będą przystępne. Nic bardziej mylnego.

t-mobile.pl
Źródło: t-mobile.pl

Ze standardowego cennika można dowiedzieć się, że minuta rozmowy z Izraela do Polski kosztuje 9,98 zł. Wysłanie SMS-a 1,5 zł, MMS-a 1,03 zł za każde 100 kB, natomiast transmisja danych – 3,63 za 100 kB. Jeśli osoby posiadające abonament mają wysoki limit, mogą narazić się na bardzo poważny koszt. Odpalenie Google Maps może pochłonąć kilka megabajtów. A za jeden nasz rachunek wzrośnie o 36,3 zł.

Albania:

t-mobile.pl
Źródło: t-mobile.pl

Izrael:

t-mobile.pl
Źródło: t-mobile.pl

Orange nie odstaje od konkurentów

Sprawdziliśmy cennik usług w roamingu dla abonentów Orange. Ceny połączeń są niższe niż w Play oraz T-Mobile. Minuta rozmowy ze Szwajcarii, Turcji czy Ukrainy do Polski wynosi 4,94 zł. Z Kanady czy USA - 5,24 zł, a z takich państw jak Indie lub Egipt 8,07 zł. Cena za SMS-a poza UE jest taka sama dla wszystkich stref – 1,51 zł.

Orange.pl
Źródło: Orange.pl

Porażający jest natomiast koszt transmisji danych w roamingu. 1 MB w takich krajach, jak Albania, Czarnogóra, Macedonia, Serbia, Szwajcaria, Turcja czy Ukraina wynosi 31,76 zł. Wybierając się do Chin, Tajlandii, Tunezji, Egiptu, Izraela, Omanu, Maroka czy Gruzji za 1 MB zapłacimy aż 44,46 zł.

Orange.pl
Źródło: Orange.pl

Gdyby nie istniało coś takiego jak domyślny limit, a przez przypadek zostawilibyśmy włączoną transmisję danych, to po otrzymaniu rachunku telefonicznego można popaść w długi nie do spłacenia.

Orange.pl
Źródło: Orange.pl

Plus – minus za wysokie stawki

Zaglądając na stronie Plusa do zakładki "roaming w abonamencie", dowiadujemy się m.in., że dzwoniąc z państwa poza UE (oraz Islandią, Lichtensteinem i Norwegią) zapłacimy od 6,15 zł za minutę. Z Egiptu czy Tunezji 8 zł. Skandalicznie dużo wynosi minuta połączenia z ZEA, Maroka czy Malediwów – aż 13,15 zł! Wiadomość tekstowa wysłana z Macedonii lub Gruzji wyniesie 0,99 zł. Z Izraela, Chin, Brazylii czy Meksyku 2 zł. Koszt transmisji danych od 15 czerwca poza UE oraz Norwegią, Islandią i Lichtensteinem: 24,60 zł za 1 MB – niemal o połowę taniej niż w Orange.

plus.pl
Źródło: plus.pl

Co zrobić, aby rachunek za telefon nie zrujnował naszych finansów?

Przede wszystkim zawsze przed wyjazdem poza granice Unii Europejskiej sprawdzajmy cenniki u swojego operatora. Są one dostępne na stronach wszystkich sieci. Jeśli nie jesteśmy pewni, udajmy się do salonu i poprośmy o pomoc pracownika.
Po zalogowaniu telefonu za granicą każdy otrzymuje bezpłatne SMS-y powitalne, które zawierają nie tylko numer alarmowy i do polskiej ambasady, ale też informację o stawkach obowiązujących w kraju, do którego przyjechaliśmy. Ponadto jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, koniecznie należy wyłączyć transmisję danych!

d4nx2ep

Nowoczesne telefony

Po przybyciu do hotelu zapytajmy się o Wi-Fi. Jeśli chcemy kontaktować się telefonicznie z osobą, która posiada smartphone z dostępem do internetu, warto skorzystać z aplikacji typu Messenger lub WhatsApp, umożliwiające bezpłatne połączenia.

Wiedząc, że podczas naszej podróży poza kraj UE będziemy musieli dzwonić i korzystać z internetu, a dostęp do Wi-Fi będzie niemożliwy, zapoznajmy się ze specjalnymi ofertami operatorów. Często posiadają dla klientów propozycje pakietów tańszego internetu bądź minut i SMS-ów.

d4nx2ep
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4nx2ep