Trwa ładowanie...
narty
28-01-2010 11:47

Konserwacja sprzętu narciarskiego

Codzienna konserwacja sprzętu narciarskiego sprowadza się przede wszystkim do oczyszczenia go ze śniegu, błota i innych zanieczyszczeń po powrocie ze stoku.

Konserwacja sprzętu narciarskiegoFot: sxc.hu
dkdinny
dkdinny

Co pewien czas powinniśmy naostrzyć krawędzie nart – można to zrobić samemu, używając specjalnych ostrzałek, lub (lepiej) zlecić tę usługę serwisowi. Regenerację lub drobne naprawy ślizgów (wyrównanie głębokich zarysowań, wypełnienie ubytków itp.) umożliwiają przeznaczone to tego tworzywa, które wprasowuje się w powierzchnię na gorąco. Przeprowadzając zabieg nieumiejętnie (domorośli „serwisanci” wykorzystują do tego zwykłe żelazko), łatwo uszkodzić nartę – jeśli nie wiemy jak się do tego zabrać, rozsądniej udać się do serwisu.

Przy dłuższym nieużywaniu nart unikajmy wiązania desek „na sztywno” (z zetkniętymi na całej długości ślizgami), zostawmy im luz pozwalający na zachowanie profilu. Narty najlepiej przechowywać w pokrowcu (nie kurzą się) i w miejscu suchym (zamiast np. w zawilgoconej piwnicy lub na balkonie). Ta sama uwaga dotyczy transportu desek – przypięte bez osłony do bagażnika na dachu samochodu, podczas jazdy „łapią” kurz, wilgoć, sól używaną do posypywnia dróg itp., co może skutkować zwiększoną awaryjnością (dotyczy to przede wszystkim wiązań). A zatem, by dłużej móc cieszyć się sprawnymi nartami, warto zainwestować kilkadziesiąt złotych w najprostszy choćby pokrowiec.

Ruchome metalowe elementy wiązań możemy w razie potrzeby przesmarować odpowiednimi smarami. Po sezonie, przed dłuższym przechowywaniem, luzujemy sprężyny wiązań, a newralgiczne elementy zabezpieczamy, nakładając smar stały lub parafinę.

W wypadku butów najważniejsze jest wyjęcie i wysuszenie wewnętrznych miękkich botków.

dkdinny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkdinny

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj