Trwa ładowanie...

Koronawirus. Po protestach ponownie otwarte wszystkie przejścia graniczne ze Słowacją

Od 9 lipca ponownie zostają otwarte wszystkie przejścia graniczne ze Słowacją – poinformowała Ambasada Słowacji w Polsce. O otwarcie zamkniętych w poniedziałek małych przejść granicznych zabiegali m.in. samorządowcy i mieszkańcy przygranicznych miejscowości.

Polsko-słowackie przejście graniczne Radoszyce-Palota zostało zamknięte na kilka dniPolsko-słowackie przejście graniczne Radoszyce-Palota zostało zamknięte na kilka dniŹródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
d1gopxw
d1gopxw

W miniony poniedziałek, w obawie przed rozprzestrzenianiem się nowego wariantu koronawirusa Delta, Słowacja zamknęła kilka mniejszych przejść granicznych z Polską. Decyzja wywołała protesty mieszkańców przygranicznych miejscowości na zamkniętych granicach, m.in. w Leluchowie, gdzie pikietowali mieszkańcy gminy Muszyna.

Słowacja otwiera granice

W czwartek 8 lipca na profilu Ambasady Słowacji w Polsce pojawiła się informacja o przywróceniu ruchu na wszystkich przejściach granicznych.

"Kontrole stałe przeprowadzane będą na wszystkich większych przejściach drogowych pierwszej i drugiej kategorii, na mniejszych przejściach przeprowadzane będzie regularne monitorowanie przestrzegania obowiązków kwarantanny. W celu zapewnienia płynności ruchu, policja prosi o posiadanie wszelkich niezbędnych dokumentów, potwierdzeń lub urządzeń mobilnych z cyfrowymi formami potwierdzenia (potwierdzenie rejestracji na eHranica, potwierdzenie szczepień itp.)" – czytamy w komunikacie na FB.

Słowacja - zasady wjazdu

Przypominamy, że każdy wjeżdżający na teren Słowacji ma obowiązek zarejestrowania się na stronie www.korona.gov.sk/ehranica. Rejestrować nie muszą się dzieci do 12 roku życia oraz podróżni przejeżdżający przez Słowację, którzy maja osiem godzin na wyjechanie z kraju. Po drodze można zatrzymywać się jedynie na stacjach paliw.

Po uprzedniej rejestracji, kwarantannie nie podlegają osoby:

d1gopxw

a) posiadające zaświadczenie o negatywnym wyniku testu RT-PCR na COVID-19 nie starszym niż 72 h,

b) wjeżdżają z Austrii, Czech, Polski lub Węgier i posiadają zaświadczenie o negatywnym wyniku testu antygenowego na COVID-19 nie starszego niż 24 h, wykonanym w jednym z tych krajów lub na Słowacji,

c) posiadają dokument potwierdzający fakt, że w ciągu ostatnich 180 dni przebyli zachorowanie na COVID-19,

d) nie ukończyli 18 lat,

e) posiadają dokument potwierdzający fakt, że zostali zaszczepieni pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19 (AstraZeneca, Johnson&Johnson, Moderna lub Pfizer/BioNTech) i od daty tego szczepienia minęło co najmniej 21 dni, szczepionki została podana w terminie do 180 dni od chwili przebycia zachorowania na COVID-19.

d1gopxw

Źródło: Ambasada Słowacji w Polsce/ gov.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Koronawirus na Słowacji. Premier mówi o masowym testowaniu. "To był duży szok"

d1gopxw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gopxw