Trwa ładowanie...

Kraje w Europie, które wpuszczają zaszczepionych bez testu. Lista coraz dłuższa

Szczepienia na koronawirusa nabrały tempa. Dziś w nocy ruszyły zapisy dla grupy 30+, a niebawem zarejestrować się będą mogli wszyscy chętni. Wiele osób już jest, a spora część w wakacje będzie po drugiej dawce szczepionki. Jakie kraje wpuszczają już teraz osoby zaszczepione bez testów?

Chorwacja już teraz wpuszcza zaszczepionych bez testuChorwacja już teraz wpuszcza zaszczepionych bez testuŹródło: Getty Images
d2p75w1
d2p75w1

Mieszkańcy Polski podróżując do większości krajów Europy wciąż muszą się liczyć z koniecznością przedstawiania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa i/lub przejścia obowiązkowej kwarantanny. Do niektórych krajów, np. do Czech czy na Węgry można wjechać tylko w uzasadnionych sytuacjach, których nie obejmują podróże w celach turystycznych.

Paszporty szczepionkowe ułatwią podróżowanie

W wielu państwach nadal obowiązują związane z pandemią COVID-19 ograniczenia. Na poziomie unijnym prowadzone są prace nad wprowadzeniem tzw. Cyfrowego Zielonego Certyfikatu, który pozwoliłby na wzajemne uznawanie w państwach Unii Europejskiej świadectw szczepień przeciwko COVID-19, wyników testów i zaświadczeń o przebyciu choroby. Jak zapewniono dokument w papierowej lub cyfrowej formie nie ma być warunkiem podróżowania, ma jedynie "ułatwiać bezpieczne i swobodne przemieszczanie się po UE".

Kraje w Europie, które wpuszczają zaszczepionych bez testu

Grecja otwiera sezon turystyczny w połowie maja, ale już teraz osoby, m.in. z UE, czyli także z Polski, które ukończyły pełen cykl szczepień przeciwko COVID-19 (co oznacza przyjęcie wymaganej liczby dawek, przy czym ostatni zastrzyk musiał nastąpić najpóźniej dwa tygodnie przed podróżą) mogą wjechać do tego kraju bez konieczności przedstawiania testu czy przechodzenia kwarantanny.

d2p75w1

Podobnie jest w Chorwacji i Słowenii, gdzie pełne zaszczepienie daje możliwość swobodnego wjazdu do kraju.

Albania jest jednym z nielicznych państw świata, do którego mieszkańcy Polski mogą wjechać bez konieczności przedstawiania wyniku badania czy przechodzenia kwarantanny. Podobnie jest przy podróżach do Macedonii Północnej. W przypadku tych dwóch państw szczepienie nie jest więc na ten moment potrzebne.

Kraje w Europie, które wciąż wymagają testu lub kwarantanny

Pozostałe kraje UE nie zwalniają na ten moment zaszczepionych, ale większość z nich zapowiada, że wkrótce takie zasady wejdą w życie. Można się spodziewać, że najpóźniej w drugiej połowie czerwca, kiedy ma zacząć obowiązywać unijny zielony paszport.

Przykładowo przed wejściem na pokład samolotu na Cypr trzeba wylegitymować się negatywnym wynikiem testu PCR przeprowadzonego nie wcześniej niż 72 godz. przed rozpoczęciem podróży. Badanie trzeba powtórzyć po przylocie na wyspę. Już wiadomo jednak, że od 10 maja zaszczepieni będą z tego obowiązku zwolnieni.

d2p75w1

Z kolei Austria zapowiedziała, że od 19 maja będzie wpuszczać zaszczepionych bez testu, ale najpierw Polska musi zniknąć z listy krajów wysokiego ryzyka (musimy mieć mniej niż 500 przypadków na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Gdzie na majówkę? Oto kierunki, na które decydują się Polacy

d2p75w1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p75w1