Trwa ładowanie...

Lodowe włosy. Zagadkowe zjawisko w polskich lasach

Niektórzy nazywają to peruką wiedźmy, a inni lodowymi włosami. To niezwykłe zjawisko można w okresie zimowym zaobserwować w Polsce. Trzeba przyznać, że jego widok zaskakuje.

Lodowe włosyLodowe włosyŹródło: Adobe Stock
d2zapim
d2zapim

"Lodowe włosy to niezwykłe zjawisko" - czytamy w poście Biebrzańskiego Parku Narodowego na Facebooku i nie możemy się z tym nie zgodzić. Ten widok zachwyca i intryguje jednocześnie.

Jak powstają lodowe włosy?

"Powstaje za sprawą obecności grzyba – łojówki różowawej (Exidiopsis effusa), występującego w martwym drewnie. Grzyb spowalnia krystalizację – sprawia, że woda zostaje delikatnie wypychana tworząc podłużne kryształki lodu" - wyjaśniają pracownicy we wpisie na temat tego przyrodniczego zjawiska. - "Proces ten może przebiegać tylko w odpowiednich warunkach pogodowych – gdy temperatura kształtuje się poniżej zera i występuje duża wilgotność powietrza".

Lodowych włosów można dotknąć, ale warto wiedzieć, że wówczas natychmiast się roztopią. Warto więc zrobić im zdjęcie natychmiast, gdy na nie natrafimy, bo gdy znikną, to nikt nam nie uwierzy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Pokazuje, jak wygląda życie w Tajlandii. Zdradził, co najbardziej ciekawi internautów

Niesamowite zjawisko

Co ciekawe, przez dziesięciolecia lodowe włosy były zjawiskiem zagadkowym dla naukowców. Po raz pierwszy opisano je w 1918 r., ale dopiero w 2015 r. udało się ustalić, czym naprawdę są lodowe włosy. Dokonali tego dociekliwi naukowcy z Niemiec i Szwajcarii.

d2zapim

Internauci są zachwyceni fotografiami lodowych włosów. Niektórzy wstawiają zdjęcia tych, na które sami napotkali podczas spacerów, a inni komentują, że pierwszy raz o czymś takim słyszą. "Czegoś takiego jeszcze nie widziałam, cudo" - napisała jedna z obserwatorek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2zapim
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zapim

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj