Jeden z symboli Tatr Wysokich wysechł. Woda całkowicie wyparowała
Łomnicki Staw będący jednym z symboli z Tatr Wysokich jest całkowicie wyschnięty, Jak poinformowała słowacka telewizja RTVS, pod koniec października w zbiorniku była jeszcze minimalna ilość wody.
"Muszę przyznać, że nie pamiętam, kiedy ostatnio jezioro wyschło całkowicie i nie było w nim ani jednej kropli wody" - powiedziała cytowana przez RTVS Martina Petránová, rzecznik Lasów Państwowych Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Woda z Łomnickiego Stawu wyparowała
Z koli Pavel Faško klimatolog ze Słowackiego Instytutu Hydrometeorologicznego (SHMÚ) przyznał, że pomiary wykazały, że w zbiorniku nie ma wody, ponieważ jesień w tym regionie nie obfitowała w opady, a ta - która była w jeziorze - po prostu wyparowała.
Zobacz także: Wstęp do lasów będzie płatny? Lasy Państwowe wyjaśniają
"Jezioro jest zasilane przez opady. Dlatego logiczne jest, że poziom wody spada, kiedy nie ma opadów deszczu" - dodał Petránová w rozmowie z RTVS. Jak przyznała, nie sądzi, że w przyszłości Łomnicki Staw pozostanie bez wody.
Co ciekawe, jest to jedna ze skrajności, jakich doświadczył zbiornik w krótkim okresie. Około dwa miesiące temu było w nim wtedy za dużo wody - informuje słowacki dziennik Korzar.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Łomnicki Staw
Łomnicki Staw (słow. Skalnaté pleso) to jezioro polodowcowe w słowackich Tatrach Wysokich, położone w Dolinie Łomnickiej, pod południowymi stokami Łomnicy.
Położony jest na wysokości 1751 m n.p.m., zajmuje powierzchnię 1,23 ha (ma 212 m długości i 85 m szerokości), a maksymalna głębokość wynosi ok. 2 m. Wskutek czynników klimatycznych, a także działalności człowieka (prowadzonej w pobliżu budowy), zaczął wysychać.
Obok jeziora znajdują się stacja kolejki liniowej, bufet, restauracja i hotel oraz całoroczne schronisko.
Źródło: spectator.sme.sk