Trwa ładowanie...
d1ym6b1

Łuk Triumfalny w Paryżu

Największe atrakcje
Łuk Triumfalny w Paryżu
Kraj
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Paryski Łuk Triumfalny został zaprojektowany i wybudowany na polecenie Napoleona. Monument miał upamiętniać zwycięstwa armii napoleońskiej, w szczególności to w bitwie pod Austerlitz.

Łuk Triumfalny – opis

Budowa Łuku Triumfalnego została ukończona w 1839 roku, już po śmierci Napoleona. Jej głównym architektem był Jean-François Chalgrin, który podczas projektowania zainspirował się rzymskim Łukiem Tytusa.

Łuk Triumfalny ma 50 m wysokości (18 pięter), 45 m szerokości i 20 m głębokości. Znajduje się u kresu (lub początku) Pól Elizejskich, najsłynniejszej alei Paryża, na placu zwanym L’Étoile lub Place Charles de Gaulle. Na* fasadzie Łuku Triumfalnego* wyryto nazwy miejscowości, w których stoczono bitwy z udziałem armii napoleońskiej.

Nie brakuje akcentów polskich, uwieczniono bowiem bitwy pod Pułtuskiem, Lidzbarkiem Warmińskim i Ostrołęką, a także dowódców: Karola Kniaziewicza, Józefa Chłopickiego i księcia Józef Poniatowskiego. Pod Łukiem Triumfalnym znajduje się także symboliczny grób nieznanego żołnierza, który ma upamiętnić poległych Francuzów podczas I Wojny Światowej. Na samej górze Łuku Triumfalnego znajduje się taras widokowy.

Łuk Triumfalny – cennik i godziny otwarcia

Wejście na taras widokowy Łuku Triumfalnego możliwe jest w sezonie letnim (1 kwietnia-30 września) od 10:00 do 23:00, a w sezonie zimowym (1 października-31 marca) od 10:00 do 22:30.

Koszt biletów wstępu na taras Łuku Triumfalnego to:

  • normalny: 12 €
  • ulgowy dla przewodników, nauczycieli zagranicznych i młodzieży 18-25 lat z Unii Europejskiej: 9 €
  • darmowe wejście: dzieci poniżej 18. roku życia, osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie, bezrobotni zarejestrowani we Francji.

Łuk Triumfalny – dojazd

W pobliżu Łuku Triumfalnego znajduje się stacja metra „Charles-de-Gaulle-Etoile”, na której zatrzymują się pociągi linii 1, 2 i 6, a także stacja pociągu regionalnego RER o tej samej nazwie, do której można dojechać pociągiem linii A.

Na większości ze schodzących się ku Łukowi Triumfalnemu dwunastu ulic zlokalizowane są przystanki autobusowe. Można dojechać tam autobusami numer 22, 30, 31, 52, 73 i 92.

Z lotniska Paryż-Charles de Gaulle najlepiej udać się autobusem Le Bus Direct, linią 2, który jedzie w kierunku Wieży Eiffla (17 €), a z lotniska Paryż-Orly do Łuku Triumfalnego autobusem tej samej firmy w kierunku Pól Elizejskich, linią 1 (12 €).

Transfer z lotniska Beauvais-Tillé jest bardziej skomplikowany. Najpierw należy wsiąść na przystanku „Gare de Beauvais Tille Aéroport” do airbusa STIF, a następnie na stacji „Gare du Nord” przesiąść się do pociągu RER linii B. Po przebyciu jednego przystanku, należy wysiąść na stacji „Châtelet” i stamtąd kontynuować podróż pociągiem RER linii A do stacji „Charles de Gaulle Étoile”.

Z Polski do Paryża można polecieć bezpośrednio z lotnisk w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach oraz Wrocławiu. Loty bezpośrednie obłsugują linie lotnicze Air France, LOT, Ryanair i Wizz Air. Koszt biletu w jedną stronę wynosi od 300 do 1000 zł.

Do Paryża, z przesiadkami w Monachium, Londynie czy Mediolanie, możemy wybrać się także z Lublina, Zielonej Góry, Bydgoszczy, Rzeszowa, Szczecina i Łodzi. Bilety w jedną stronę kosztują od 1200 zł do 3500 zł.

Łuk Triumfalny w Paryżu
Czas lotu / jazdy samochodem

2,5 h samolotem / 14 h samochodem

Strefa czasowa

UTC+01:00

Waluta

euro (EUR)

Godziny otwarcia

1 kwietnia – 30 września: 10:00 - 23:00
1 października – 31 marca: 10:00 - 22:30

Ceny biletów

9 € - 12 €

Orientacyjna odległość

1 600 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ym6b1
d1ym6b1
d1ym6b1