Trwa ładowanie...

Magiczne miejsca u naszych sąsiadów. Piesze wędrówki przy polsko-czeskiej granicy

Czeskie góry są idealnym miejscem na aktywny, letni wypoczynek: turystykę pieszą, rowerową czy nordic walking. Najciekawsze atrakcje są tak blisko Polski, że można się tu wybrać na weekendową wycieczkę.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Magiczne miejsca u naszych sąsiadów. Piesze wędrówki przy polsko-czeskiej granicyŹródło: Ladislav Renner
d17aiel
d17aiel

Karkonosze - najwyższe czeskie góry

Po czeskiej stronie Karkonoszy znajdziemy bardzo dobrze oznakowane trasy turystyczne i rowerowe wiodące grzbietami i dolinami lodowcowymi, z licznymi wodospadami i pięknymi krajobrazami. Aktywne formy wypoczynku turyści mogą połączyć ze zwiedzaniem wielu ciekawych miejsc, na przykład Muzeum Karkonoszy w Jilemnici, dużych skoczni narciarskich w Harrachovie, Muzeum Narciarstwa w Vysokém nad Izerą.

Świetnym pomysłem na wycieczkę dla rodzin z dziećmi jest na przykład bajkowa trasa w Małej Upie, wiodąca szlakiem karkonoskich bajek Marii Kubátovéj. Na dzieci czeka dziesięć przystanków z bajkami autorstwa znanej czeskiej pisarki. Bajki są przetłumaczone także na język polski. Poszczególne przystanki znajdują się w na terenie Małej Upy, zapoznają najmłodszych i dorosłych z najpiękniejszymi miejscami tej górskiej miejscowości.

d17aiel

Najmłodszym wędrowcom spodoba się także Niedźwiedzi Szlak w Szpindlerowym Młynie. Wycieczka rozpoczyna się przy dolnej stacji kolejki Medvědín, gdzie zakupimy bilet na kolejkę oraz otrzymamy mapkę z opisem trasy. Podczas wędrówki dzieci odnajdują na ścieżce znaczki z wizerunkiem niedźwiedzia.

Jedne z najpiękniejszych tras górskich znajdziemy w Jesionikach. Możemy tu wyruszyć na przykład na wycieczkę na najwyższy szczyt Jesioników - Pradziad. Z przeszkolonego punktu widokowego w wieży rozciąga się* wspaniały widok na Śnieżkę, Śnieżnik i Beskidy*. Po tradycyjnej pieszej wspinaczce na górę Pradziad, z powrotem możemy zjechać na hulajnogach terenowych. Szalona jazda ponad trzykilometrową trasą, prowadzi przez malowniczy Park Krajobrazowy Jesioniki.

Ladislav Renner
Źródło: Ladislav Renner

Ciekawym miejscem w Jesionikach jest elektrownia Dlouhé Straně, trzecia pod względem wielkości elektrownia szczytowo-pompowa na świecie. Należy do tzw. siedmiu cudów Republiki Czeskiej i najchętniej odwiedzanych miejsc w Jesionikach. Elektrownię można zwiedzać przez cały rok, po wcześniejszej rezerwacji (zimą czynny dla zwiedzajacych jest tylko dolny zbiornik). Na miejsce dojedziemy autobusem wycieczkowym z ośrodka narciarskiego Kouty nad Desnou, a także sześcioosobową kolejką krzesełkową. Kolejka zawiezie nas 4,5 km pod górny zbiornik, skąd na szczyt prowadzi szlak turystyczny. Z Kout nad Desnou na Dlouhé Straně wiedzie również trasa rowerowa.

Libor Sváček
Źródło: Libor Sváček

W regionie Kralickiego Śnieżnika, w Góry Orlickie i Podorlicko na turystów czeka nie tylko piękna przyroda i górskie wędrówki, lecz także liczne twierdze tworzące jeden z najdoskonalszych systemów umocnień powstałych w Europie przed II wojną światową.

d17aiel

Polecamy odwiedzić Muzeum Rzemiosł w miejscowości Letohrad (30 km od Międzylesia), największe tego rodzaju muzeum w Czechach. Na trzech piętrach dawnego spichlerza prezentuje rzemiosło z lat 1840–1930. Zobaczymy między innymi pracę kotlarzy, stolarzy, dekarzy czy kamieniarzy. Godne uwagi eksponaty znajdują się w skansenie rzemiosł mechanicznych, tartaku czy warsztacie mechanicznym. Dowiemy się, jak przed stu laty wyglądała klasa w szkole, gabinet dentystyczny czy ginekologiczny.

Fascynujące fortyfikacje

Miłośnikom fortyfikacji polecamy odwiedzenie okolicznych twierdz. Twierdza artyleryjska Hůrka należy do najlepiej zachowanych fortyfikacji wojskowych na terenie Czech. Testowano tu tajną broń nazistów.

Twierdza artyleryjska Hanička jest częścią przedwojennego czechosłowackiego systemu fortyfikacji. W latach 70. XX wieku rozpoczęto tajną przebudowę warowni na schron przeciwatomowy. Obecnie obiekt pełni funkcję muzeum. W jego podziemiach na głębokości od 20 do 36 m pod powierzchnią kryją się korytarze, szyby, unikatowa stacja uzdatniania wody, magazyny amunicji, stołówka oraz koszary.

Muzeum Wojskowe Králíky, najnowocześniejsze muzeum wojskowe w Czechach, prezentuje informacje dotyczące historii fortyfikacji czechosłowackich z roku 1938 oraz wystawę poświęconą bohaterom armii czechosłowackiej i czeskiej od czasów układu monachijskiego do współczesności.

Ladislav Renner
Źródło: Ladislav Renner

Zobaczymy tu też kolekcję broni, amunicji i maszyn wojskowych. Na tutejszym poligonie pokazowym odbywają się prezentacje maszyn bojowych i ciężkiego sprzętu wojskowego. W muzeum można także dowiedzieć się, gdzie znajdują się zachowane fragmenty systemu fortyfikacji zbudowanego przed II wojną światową czy pomniki Králickiego Obszaru Fortyfikacyjnego.

d17aiel

Magiczne Góry Izerskie

Bazą wypadową w Góry Izerskie może być Liberec. Miasto leży jedynie 63 km od Szklarskiej Poręby i 216 km od Wrocławia. Warto tu zwiedzić zabytkowe centrum i ratusz, pochodzący z XIX wieku, wzniesiony według wzoru wiedeńskiego. Dzieciom i dorosłym spodoba się nowoczesne centrum nauki. Projekcje 3D w Planetarium i Science Show odbywają się między innymi w języku polskim.

Na najwyższy szczyt Gór Izerskich, Jeszczed, można wjechać kolejką linową. Nadajnik telewizyjny i hotel na szczycie to jeden z najsłynniejszych czeskich zabytków techniki. Obiekt o wysokości 90 metrów, w kształcie stożka wieńczy szczyt góry (1012 m n.p.m.). Mieści się tu niezwykły hotel z tarasem widokowym i restauracją. Autorem dzieła jest architekt Karel Hubáček, który otrzymał za swój projekt nagrodę Międzynarodowej Unii Architektów.

Milan Drahoňovský
Źródło: Milan Drahoňovský

Malownicze czeskie Beskidy

Folklor wołoski, wiele atrakcji kulturalnych, zabytki, idealne miejsca do aktywnego wypoczynku dla całej rodziny znajdziemy w czeskich Beskidach. Ważnym celem turystycznym są Pustevny (79 km od Czeskiego Cieszyna), z charakterystycznymi drewnianymi budynkami, w ludowym stylu, będącymi dziełem znanego architekta słowackiego Dušana Jurkoviča.

d17aiel

Wyjątkowym miejscem jest Muzeum Wołoskie w Rožnovie pod Radhoštěm (63 km od Czeskiego Cieszyna). Miasto Rožnov pod Radhoštěm leży w sercu Beskidu Morawskiego, u podnóża góry Radhošť. Muzeum Wołoskie, najstarsze w swoim rodzaju w Europie Środkowej, należy do najatrakcyjniejszych zabytków sztuki ludowej. W muzeum corocznie od lutego do grudnia odbywają się tam imprezy folklorystyczne, jarmarki, prezentowane są ówczesne zwyczaje świąteczne, dawne rzemiosła.

Miasteczko Štramberk (55 km od Czeskiego Cieszyna) słynie z pysznych ciastek zwanych „Sztramberskimi uszami“. Ze względu na swe malownicze położenie nazywane „Morawskim Betlejem“. Architektonicznym unikatem są wołoskie budynki z XVIII i XIX wieku. Znajdziemy tu też łaźnie piwne.

Ladislav Renner
Źródło: Ladislav Renner

W Kopřivnicy (4 km od Štramberka) możemy zwiedzić Muzeum Techniki Tatra Kopřivnice . W Příborze (43 km od Czeskiego Cieszyna), jednym z najstarszych miast północno-wschodnich Moraw, zwiedzimy muzeum światowej sławy psychoanalityka Zygmunta Freuda.

d17aiel

Warto zobaczyć także rozległe ruiny średniowiecznego zamku Hukvaldy (40 km od Czeskiego Cieszyna), jednego z największych morawskich zamków. Niemal na każdym kroku natkniemy się tutaj na ślady upamiętniające pobyt słynnego kompozytora Leoša Janáčka, który czerpał tu inspiracje dla swej twórczości muzycznej. Na zamku corocznie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Janáčkovy Hukvaldy“

Źródło: Czech Tourism

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Czy morskie olbrzymy wciąż rosną?

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d17aiel
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17aiel