Trwa ładowanie...

Majówka 2020. Jak zachować się podczas spotkania z niedźwiedziem?

Górskie wędrówki należą do jednych z najpopularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu podczas majówki. Jednak turyści i mieszkańcy muszą mieć się na baczności. W wielu miejscach zaobserwowano ślady obecności niedźwiedzi.

Share
Majówka 2020. Jak zachować się podczas spotkania z niedźwiedziem?Źródło: Getty Images
d4eyi4m

Leśnicy apelują do turystów, żeby podczas wędrówek po lasach i na szlakach turystycznych zachowali szczególną ostrożność. Prośbę skierowano też do pszczelarzy, aby zabezpieczyli swoje pasieki.

Niedźwiedzie w górach

Wszystko przez niedźwiedzie, które w ostatnim czasie są coraz częściej spotykane w Paśmie Magury Spiskiej, Pienin Spiskich, Małych Pienin, paśmie Radziejowej (Beskid Sądecki) oraz masywie Lubania.

"Polsat News" przypomina, że w ubiegłym roku dochodziło do ataków niedźwiedzi na pasieki m.in. w okolicach Baligrodu. Wówczas Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie dopuścił płoszenie zwierząt amunicją hukową, hukowo-alarmową i ewentualnie amunicją gumową. Można ją było używać w odległości 150 m od budynków i w bezpośrednim sąsiedztwie pasiek.

Getty Images
Źródło: Getty Images

Jak się zachować, gdy spotkamy niedźwiedzia?

Animal Planet radzi, aby w rejonie, w którym możemy trafić na niedźwiedzia, zachowywać się głośno – śpiewać, rozmawiać podniesionym głosem. Dzięki temu, jeśli drapieżnik akurat znajduje się w pobliżu, będzie mógł zejść z drogi.

d4eyi4m

A gdy już dojdzie do spotkania, trzeba pamiętać, że te wielkie futrzaki na szczęście nie mają człowieka w codziennym menu. Dlatego podstawą jest zachowanie spokoju. Jeśli zwierzę nas nie zauważyło - spokojnie i cicho się oddalamy. Gdy niedźwiedź zorientuje się, że ktoś się mu przygląda, trzeba zachować zimną krew i stać nieruchomo.

"Miś" musi wiedzieć, że ma do czynienia z człowiekiem - mówmy do niego spokojnym, ale stanowczym głosem. Później, ciągle go obserwując (ale nie patrząc mu w oczy), powoli można zacząć się wycofywać. W żadnym wypadku nie należy obracać się do niedźwiedzia plecami i uciekać w panice. Może go to zdenerwować i skłonić do ataku. Jeśli stworzenie zostanie sprowokowane i zacznie szarżę należy położyć się na ziemi i zwinąć w kłębek, tak by zasłonić twarz oraz kark. Jeśli turysta podróżuje z plecakiem, nie powinien go ściągać – posłuży on jako ochrona pleców.

Niedźwiedź może podejść bardzo blisko, a wtedy najlepiej nie wykonywać żadnych ruchów. Gdy po obwąchaniu zwierzę stwierdzi, że nie jest zainteresowane "zdobyczą", oddali się. Trzeba poczekać, aż niedźwiedź zupełnie zniknie z pola widzenia i samemu również odejść z miejsca spotkania.

d4eyi4m

Źródło: Polsat News, Animal Planet

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Przeżył atak niedźwiedzia. Cudem uszedł z życiem

d4eyi4m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eyi4m