EgzotykaMiejsca, które zmieniły bieg historii

Miejsca, które zmieniły bieg historii

Miejsca, które zmieniły bieg historii

Są miejsca na naszej planecie, gdzie wydarzyły się rzeczy, które diametralnie zmieniły dzieje ludzkości. Przełomowe odkrycia, niezwykłe wynalazki, krwawe bitwy i niegasnące konflikty zrewolucjonizowały nasz świat i czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo wpływają na nasze obecne życie. Większość z tych miejsc jest atrakcjami turystycznymi, inne, czasem zapomniane, nie wzbudzają już tak wielkich emocji. Oto 8 zakątków na świecie, które zmieniły na zawsze jego oblicze.

Są miejsca na naszej planecie, gdzie wydarzyły się rzeczy, które diametralnie zmieniły dzieje ludzkości. Przełomowe odkrycia, niezwykłe wynalazki, krwawe bitwy i niegasnące konflikty zrewolucjonizowały nasz świat i czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo wpływają na nasze obecne życie. Większość z tych miejsc jest atrakcjami turystycznymi, inne, czasem zapomniane, nie wzbudzają już tak wielkich emocji. Oto 8 zakątków na świecie, które zmieniły na zawsze jego oblicze.

Karol Darwin przebywając na Wyspach Galapagos opracował swoją teorię ewolucji. Archipelag obfitujący w różnorodność gatunków, z których wiele występuje tylko tutaj to istna skarbnica wiedzy i niezmierzony teren badawczy, zarówno na wyspach, jak i pod powierzchnią wody. Już w latach 70. XX wieku badający ryft Galapagos naukowcy doszli do rewolucyjnych wniosków związanych z możliwością przystosowania się organizmów do ekstremalnie trudnych warunków. Ta okolica to prawdziwy początek współczesnej nauki i nasza szansa na pełne zrozumienie otaczającego nas świata.

at/if

1 / 7

Człowiek - Etiopia

Obraz
© thebigmonkey, Licencja Creative Commons, flickr.com

Etiopia to miejsce, gdzie wykopano najwcześniejsze ludzkie skamieliny. W tej kolebce ludzkości odnaleziono pierwszy szkielet naszego praprzodka, a właściwie pramatki - Lucy. W regionie Afar, a szczególnie w Dolinie Danakilskiej z siarkowymi płaskowyżami i wulkanem Dallol odkryto najwięcej dowodów na pierwsze pojawienie się człowieka. To bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc w Afryce jest jednocześnie jednym z najgorętszych zamieszkałych zakątków na ziemi. Niestety, miejsce to jest rzadko odwiedzane przez turystów, bo największym utrudnieniem jest uzyskanie zgody na przyjazd w te tereny. Afarowie - rdzenni i jedyni mieszkańcy doliny, nie są przyjaźnie nastawieni do cudzoziemców, a każdy turysta zmuszony jest do poruszania się w towarzystwie żołnierzy czy policji.

2 / 7

Religia - Bliski Wschód

Obraz
© A.K. Photography, Licencja Creative Commons, flickr.com

Na Bliskim Wschodzie w ciągu ok. 3000 lat pojawiły się trzy wielkie religie, które wpłynęły na kształt współczesnego świata. Chrześcijaństwo ma najwięcej wyznawców na naszej planecie, zaraz za nim jest islam, a judaizm, mimo że wyznaje go znacznie mniej ludzi, także odcisnął swe piętno na dziejach Europy czy Ameryki Północnej. Konflikty religijne dotykające od niemal 2000 lat Bliski Wschód stanowią przeszkodę do pełnego poznania tego wyjątkowego rejonu świata, jego historii i bogactwa kulturowego. Wizyta w Kairze pod piramidami, na Starym Mieście w Jerozolimie czy w jordańskiej Petrze to obowiązkowa część programu wielu popularnych wycieczek po Bliskim Wschodzie. Podróż do tych krajów daje unikalną możliwość poznania źródeł kultury, w której żyjemy każdego dnia. Jednak nieustające niepokoje w tym rejonie utrudniają nie tylko bezpieczne podróżowanie, ale także prace archeologiczne poszerzające wiedzę na temat tych miejsc.

3 / 7

Papier, proch i kompas - Chiny

Obraz
© archer10 (Dennis), Licencja Creative Commons, flickr.com

Produkty, bez których niemożliwy byłby postęp, podróże czy zwykłe, codzienne życie powstały w Chinach setki lat przed naszą erą. Proch strzelniczy, który na setki lat zmienił prowadzenie wojny, czy kompas, bez którego żeglowanie nie było możliwe, a nawet dzisiaj, w dobie satelitów komunikacyjnych, wciąż jest obecny na pokładach statków - one powstały w Państwie Środka. Papier, tak usilnie wypierany przez elektronikę z pewnością będzie nam towarzyszyć jeszcze przez długie lata, podobnie jak fajerwerki ubarwiające wiele imprez plenerowych. Wszystko to zawdzięczamy Chinom, mimo że obecnie ten kraj kojarzy się najczęściej z tandetą, a nie wybitnymi wynalazkami.

4 / 7

Druk - Moguncja

Obraz
© Polybert49, Licencja Creative Commons, flickr.com

Jednym z największych osiągnięć cywilizacyjnych w ciągu ostatnich 500 lat było wynalezienie druku. Przepływ informacji i dostęp do nauki stał się łatwiejszy, a książka powoli przestawała być dobrem luksusowym. Dokonał tego Jan Gutenberg, najsłynniejszy mieszkaniec Moguncji, niemieckiego miasta leżącego nad Renem. Obecnie to stolica kraju związkowego Nadrenia-Palatynat i jedno z większych centrów na turystycznej mapie Niemiec. Piękne średniowieczne miasto zachwyca nie tylko wielbicieli historii druku, ale także licznie przybywających tu studentów. Jedną z największych atrakcji miasta jest obok Muzeum Jana Gutenberga odbywający się każdego lata Rhein in Flammen - widowiskowy pokaz sztucznych ogni nad Renem.

5 / 7

Nowy świat - Nowy Jork

Obraz
© Greg Knapp, Licencja Creative Commons, flickr.com

Odkrycie Ameryki to obok wynalezienia druku kolejny krok milowy w dziejach świata. Jej symbolem od ponad 300 lat jest Nowy Jork, zwany niegdyś Nowym Amsterdamem. Miasto, które jest symbolem wolności, demokracji i niezmierzonych możliwości od dawna fascynuje turystów, artystów i biznesmenów. Wall Street, Broadway czy Statua Wolności - to ikony, które już na stałe weszły do popkultury. Sama metropolia jest pełna kontrastów - szklane wieżowce sąsiadują z neogotyckimi katedrami, a cywilizacyjny zgiełk przylega do zjawiskowo położonego Central Parku. Każdy, kto choć raz był w Nowym Jorku, zachwyci się jego ogromem i pięknem - to rzeczywiście nowe, fascynujące odbicie Starego Kontynentu.

6 / 7

Sztuka - Paryż

Obraz
© Gabriel Villena, Licencja Creative Commons, flickr.com

Przez setki lat ostoją kultury i sztuki był Półwysep Apeniński. To we Włoszech tworzyli najwięksi artyści średniowiecza i renesansu - właśnie tutaj kształtował się artystyczny smak Europy. Jednak po burzach wojen włoskich w XVI wieku i wybuchu nowego prądu w sztuce - baroku, stolica sztuki przeniosła się do Paryża. Od setek lat ciągną tu wszelkiego rodzaju artyści oraz spragnieni kontaktu z wyższą kulturą turyści. Ich mekką jest Luwr - niegdysiejszy pałac królewski, który jest jednym z najsłynniejszych muzeów na świecie. Dzieła sztuki zostały tu sprowadzone z całego globu, nie zawsze legalnie i przy aprobacie ich prawowitych właścicieli. Nie zmienia to faktu, że muzeum cieszy się niesłabnącą popularnością wśród zwiedzających stolicę Francji. Jak w soczewce skupiają się tu dzieje artystycznej twórczości homo sapiens - od czasów prehistorycznych do nam współczesnych. Co roku odwiedza to miejsce ponad 7 mln turystów.

7 / 7

Wojna - Waterloo

Obraz
© Peter Mattock, Licencja Creative Commons, flickr.com

Wojna zawsze przynosi zmiany w układzie sił politycznych, ekonomii i sposobie postrzegania świata. To człowiek ją wynalazł i jak dotąd jest to najskuteczniejsza broń w walce o ziemię, władzę i ogromne pieniądze. Bitwy, które decydowały o losach świata na stałe zapisały się na kartach historii i diametralnie zmieniły nasz stosunek do człowieczeństwa i poczucia własności. Jednym ze starć, które stanowiło przełom w dziejach nowoczesnej Europy była bitwa pod Waterloo. To symbol upadku pewnego systemu i końca burzliwej epoki. Niewielka miejscowość w Belgii w pobliżu Brukseli, gdzie ostatecznie zakończyło się panowanie cesarza Napoleona stanowi obecnie atrakcję turystyczną - by dostać się na ponad 40-metrowy kopiec zwieńczony tzw. Lwem z Waterloo trzeba pokonać 226 stopni. Stamtąd przez lunety można rzucić okiem na miejsce, gdzie stoczono jedną z najsłynniejszych bitew nowożytnej Europy.

at/if

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)