Trwa ładowanie...

"Milionerzy". W którym z krajów praktykowano krepowanie stóp kobietom, co miało im zapewnić dobre zamążpójście?

W wyemitowanym 2 listopada odcinku "Milionerów" już przy pytaniu za 2000 zł uczestniczka potrzebowała pomocy przyjaciela. Potrzebna była wiedza z historii lub geografii.

Krępowanie stóp to niezwykła tradycja z ChinKrępowanie stóp to niezwykła tradycja z ChinŹródło: Getty Images
d3ill9w
d3ill9w

W poniedziałkowym odcinku programu telewizji TVN - "Milionerzy" sporo problemów sprawiło uczestniczce pytanie za 2000 tys. zł. Skorzystała z koła ratunkowego "telefon do przyjaciela".

"Milionerzy" - pytanie za 2000 zł

Uczestniczka musiała odpowiedzieć na pytanie: W którym kraju praktykowano krępowanie stóp kobietom, co miało im zapewnić dobre zamążpójście? Jak zwykle do wyboru były 4 warianty odpowiedzi:

A. w Chinach,

B. w Indiach,

d3ill9w

C. w Egipcie,

B. w Australii.

Po rozmowie z ojcem kobieta postanowiła zaznaczyć odpowiedź A: w Chinach. Była to poprawna odpowiedź.

Zdjęcie rentgenowskie krępowanych stóp Wikimedia Commons
Zdjęcie rentgenowskie krępowanych stópŹródło: Wikimedia Commons

Krępowanie stóp w Chinach

Hubert Urbański dodał, że nie chodziło o samo krępowanie, a o nietypowy, uważany w tamtym regionie za piękny, kształt stóp, który powstaje na skutek użycia lin.

Chiński obyczaj kultywowany od ok. X do początków XX w. polegał na łamaniu palców u stóp małym dziewczynkom i ich bandażowaniu, celem ich skrócenia i deformacji prowadzących do pożądanego efektu estetycznego. To bardzo bolesny proceder, który rodzice fundowali córkom, żeby bogato wydać je za mąż.

d3ill9w

W 1912 r. zabieg został zakazany, a po powstaniu Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 r. praktycznie całkowicie go wypleniono. Obecnie nie ma już prawie Chinek z zabandażowanymi stopami.

Źródło: TVN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Kogo Hubert Urbański poprosiłby o pomoc w "Milionerach"?

d3ill9w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ill9w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj