Most Pelješac w Chorwacji. Otwarcie długo wyczekiwanej inwestycji
Półwysep Pelješac nareszcie zostanie oficjalnie połączony z resztą Chorwacji. Drogę do Dubrownika ułatwi most, dzięki któremu podróżni nie będą musieli przejeżdżać przez przecinające kraj wąskie terytorium należące do Bośni i Hercegowiny.
Most wantowy Pelješac ma ułatwić podróżowanie po Chorwacji, ponieważ umożliwi podróżnym ominięcie leżącego na terenie Bośni i Hercegowiny miasta Neum. Osoby jadące samochodem nie będą musiały przekraczać granicy państwowej dwa razy na krótkim odcinku drogi.
- Budowa Mostu Pelješac jest jednym z najważniejszych projektów strategicznych w historii Chorwacji. Jego budowa połączyła południe Chorwacji z resztą kraju, co oznacza jeszcze lepszą dostępność komunikacyjną Dubrownika, naszej turystycznej perły i jednej z najpopularniejszych chorwackich destynacji, ale także całego półwyspu Pelješac. Od teraz podróżowanie po tej części kraju będzie o wiele bardziej praktyczne i przyjemne - mówi Kristjan Staničić, dyrektor generalny Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej.
Zobacz też: Kreta. Który kurort wybrać na urlop?
Most połączy półwysep Pelješac z resztą kraju
Choć pierwsze prace w związku z projektem mostu rozpoczęły się już w 2005 r., to inwestycja ruszyła dopiero kilka lat temu. Decydująca w tej sprawie okazała się decyzja Komisji Europejskiej, która zgodziła się dofinansować budowę kwotą 357 mln euro.
Mimo iż powstanie mostu nie wpłynie na czas podróży do Dubrownika (kontrole na granicy odbywają się raczej sporadycznie), to sprawi, że miasto to nie będzie już terytorialnie odizolowane od reszty kraju. Szczególnie dotkliwe dla mieszkańców Dubrownika było to np. w czasie pandemii koronawirusa.
Czytaj także: Park Gródek w Jaworznie, czyli polskie Malediwy
Inwestycja zostanie oddana do ruchu 26 lipca
Ukończenie budowy mostu oficjalnie ogłoszono 28 lipca 2021 r. Poinformowano wówczas, że most zostanie oddany do ruchu dopiero w czerwcu 2022 r., po zakończeniu prac związanych z budową dróg dojazdowych. W maju tego roku termin ten przesunięto jednak na 26 lipca.
Ceremonię otwarcia mostu zaplanowano na wieczór, a sama uroczystość będzie trwała przez cały dzień. Wieczorna gala rozpocznie się prawykonaniem utworu "Fanfare 304" kompozytora Mateja Meštrovicia, po którym zostanie odegrany hymn narodowy. Przewidziane są również oficjalne wystąpienia.
Wydarzeniem wieczoru będzie przejazd przez most, obecnie najpotężniejszego samochodu elektrycznego na świecie, Nevera, wyprodukowanego przez chorwacką firmę Rimac.
Źródło: Ch W T