Trwa ładowanie...
d3f0ng8

Muszyna

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

województwo małopolskie, mezoregion Beskid Sądecki, nad rzeką Poprad

Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

PLN

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Muszyna jest miejscowością turystyczną położoną nad rzeką Poprad w Beskidzie Sądeckim. W Muszynie znajdują się liczne pijalnie wód mineralnych zawierających liczne biopierwiastki.

Muszyna – ogólne informacje

Muszyna jest miastem zlokalizowanym w województwie małopolskim, która poza tym, że jest gminą, posiada również status miejscowości uzdrowiskowej. W Muszynie bowiem znajdują się liczne odwierty i rozlewnie wód mineralnych. W Muszynie mieszka ok. 6000 osób.

Do 2007 roku na terenie Muszyny istniały dwa przejścia graniczne między Polską a Słowacją:

 • Przejście graniczne Muszyna-Plavec;
 • Przejście graniczne Muszyna-Legnava.

Muszyna – położenie, klimat, pogoda

Muszyna jest zlokalizowana w dolinie rzeki Poprad oraz dwóch potoków Szczawnik i Muszynka (dopływów Popradu). Muszyna leży na wysokości 450 m.n.p.m. Od granicy ze Słowacją Muszyną dzieli 5 km. Część Muszyny, Zapopradzie, leży na lewym brzegu Popradu. W Muszynie panuje klimat górski, który sprawia, że zimy bywają mroźne i śnieżne, a lata gorące, z opadami deszczu.

Muszyna – historia

Pierwsze wzmianki o Muszynie pochodzą z 1209 roku. Miejscowość była położona na tzw. „szlaku węgierskim” zlokalizowanym wzdłuż rzeki Poprad. Od 1391 do 1781 roku Muszyna pozostawała pod władzą biskupstwa krakowskiego. Natomiast w czasie zaborów miejscowość była pod zaborem austriackim. Do końca I wojny światowej w Muszynie było przejście graniczne między Galicją a Księstwem Węgierskim.

Muszyna – sanatorium

Muszyna została uzdrowiskiem w latach 20. XX wieku dzięki staraniom burmistrza Antoniego Jurczaka i lekarza Seweryna Mściwujewskiego. Muszyna w Związku Uzdrowisk Polskich jest od 1930 roku. Pierwsze dwa odwierty w Muszynie zostały wykonane w 1932 roku. Pierwsze źródło wody mineralnej nazwano Antoni (od imienia burmistrza), natomiast drugie – Wanda (od imienia żony lekarza Mściwujewskiego). W czasie II wojny światowej odwierty zostały całkowicie zniszczone, jednak odnowiono je w latach 50. XX wieku.

W Muszynie są głównie leczone choroby układu pokarmowego (choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy, przewlekły nadkwaśny nieżyt żołądka, choroby dróg żółciowych, zaburzenia czynnościowe pęcherza żółciowego i dróg żółciowych) oraz układu oddechowego (nieżyt oskrzeli, rozedma płuc, zwłóknienie płuc, pylica płuc).

Sanatoria uzdrowiskowe w Muszynie działają przez cały rok oferując bogaty zakres usług leczniczych.

Muszyna – woda mineralna

Źródła wody mineralnej w Muszynie zawierają duże pokłady biopierwiastków: wapnia, magnezu, sodu, potasu, żelaza, selenu oraz litu. W Muszynie jest 12 rozlewni (Antoni, Maryja, Milusia, Złockie-8, Anna, Stanisław i Józef, Grunwald, Za Cerkwią, Wapienne, Iwona, Kazimierz, Graniczne, Anna Żegiestów). Każdy odwiert ma różne właściwości lecznicze.

W Muszynie znajduje się rozlewnia wody Muszynianka. Muszynianka z Muszyny może być niskonasycona lub średnionasycona. Głównymi składnikami odżywczymi, które znajdują się w Muszyniance są kationy (magnezowy, wapniowy, sodowy, potasowy) oraz aniony (wodorowęglanowy, siarczanowy, chlorkowy, fluorkowy).

Muszyna – zabytki

W Muszynie warto zwiedzić:

 • Ruiny zamku starostów w Muszynie – niektóre źródła podają, że zamek został wybudowany na początku XIV wieku. Ruiny znajdują się na szczycie stromej góry, która ma wysokość 527 m.n.p.m.;
 • Podzamkowy Zespół Dworski w Muszynie – w skład zespołu wchodzą: dwór starostów, kontregarda i zajazd, w którym obecnie znajduje się Muzeum Regionalnego „Państwa Muszyńskiego” w Muszynie oraz Centrum Informacji Turystycznej w Muszynie. Bilet normalny kosztuje 4 zł, a ulgowy – 2 zł;
 • Kościół św. Jakuba w Muszynie – zbudowany w latach 1676 – 1728. W kościele stoją gotyckie rzeźby św. Jadwigi i św. Otylii z początku XIV wieku.

Muszyna – atrakcje

W Muszynie warto zobaczyć:

 • Ogród biblijny w Muszynie – dla zwiedzających został otwarty w 2015 roku. Wejście do ogrodu jest bezpłatne. Można go zwiedzać od 10:00 do 20:00;
 • Park Zdrojowy „Zapopradzie” w Muszynie – jest zlokalizowany przy Alei Zdrojowej w Muszynie. Dzieli się na kilka stref: ogród zdrowia, ogród zapachowy, ogród dźwięku, ogród dotykowy, ogród wzrokowy, ogród smaku. Ogród sensoryczny w Muszynie nie ma płatnego wstępu;
 • Drzewka Miłości w Muszynie – specjalna strefa w Parku Zdrojowym wydzielona dla zakochanych, w której można zasadzić drzewko miłości;
 • Stacja Narciarska Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla – znajduje się w Beskidzie Sądeckim. Na stację narciarską jedyna droga prowadzi przez Muszynę.

Muszyna – kiedy warto pojechać?

Do Muszyny warto pojechać na:

 • Festiwal Wód Mineralnych w Muszynie organizowany w sierpniu;
 • Noc Świętojańska nad Popradem w Muszynie organizowana w czerwcu;
 • Festyn nad Popradem w Muszynie organizowany w maju.

Muszyna – miasta w pobliżu

Muszyna – noclegi

 • pokoje gościnne w Muszynie – od 30 zł;
 • agroturystyka w Muszynie – od 120 zł za noc;
 • pensjonaty w Muszynie – od 120 zł za noc (bez śniadania);
 • hotele w Muszynie – od 90 zł za noc;
 • turnusy sanatoryjne w Muszynie – od 1400 zł za osobę na 14 dni.

Muszyna – ciekawostki

 • Miastami partnerskimi Muszyny są Sulin i Bardejów na Słowacji;
 • W Muszynie urodzili się: Zbigniew Bujarski (malarz, kompozytor), Alojzy Niemetz (urzędnik, nauczyciel), Małgorzata Niepokulczycka (polityk), Henryk Opilo (polityk), Franciszek Skąpski (wojskowy), Stanisław Wilczyński (narciarz), Maria Zajączkowska (polityk), Adam Ziemianin (dziennikarz, poeta);
 • Z Muszyną związany był aktor Jerzy Roland;
 • Z Muszyny pochodzi sławny zespół siatkarek, Muszynianka;
 • Nazwa „Muszyna” pochodzi od nazwy potoków otaczających miasto.
Muszyna
Przykładowe ceny

- kebab w tortilli - 7 zł
- frytki - 4 zł
- herbata - 2,50 zł

Komunikacja

- PKP
- PKS

Wiza/paszport

nie

Orientacyjna odległość

405 km od Warszawy

Noclegi

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f0ng8
d3f0ng8
d3f0ng8