Na Dolnym Śląsku padnie rekord. Największa taka budowla w Polsce
Nad Żelaznym Mostem nieopodal Polkowic powstanie najwyższa sztuczna zapora w Polsce. Jej wysokość ma osiągać ponad 100 m.
21.08.2024 | aktual.: 21.08.2024 12:40
Projekt dotyczy budowy największej i najwyższej zapory w Polsce. Ma ona powstać na sztucznym zbiorniku wodnym o nazwie Obiekt Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych "Żelazny Most", który jest integralnym elementem ciągu technologicznego produkcji miedzi.
Zobacz też: Robiły zdjęcia w Morskim Oku. Szuka ich TPN
Największa zapora wodna w Polsce
Na terenie zbiornika wodnego gromadzone są odpady poflotacyjne pochodzące z kopalń należących do KGHM Polska Miedź S.A. Spółka rocznie gromadzi nawet 30 milionów ton odpadów, w związku z czym niezbędna jest rozbudowa zapór ziemnych otaczających zbiorniki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Obecnie zapory naziemne wokół akwenu liczą blisko 20 km długości i od 20 do 70 m wysokości. Do 2037 r. wysokość zapory w najwyższym punkcie ma jednak wynosić nawet ponad 100 m.
Wówczas będzie to największa tego typu budowla w Polsce. Aktualna rekordzistka to zapora nad Jeziorem Solińskim w Bieszczadach, która ma 82 m wysokości i 664 m długości.
Żelazny Most jest stale nadzorowany przez agencje
Zbiornik wodny Żelazny Most jest częścią większej inicjatywy, mającej na celu zwiększenie efektywności zarządzania odpadami w regionie oraz poprawę standardów ochrony środowiska. Budowa tego obiektu ma być znakiem zaangażowania Dolnego Śląska w kwestie ekologiczne i odpowiedzialne zarządzanie skutkami działalności górniczej.
Akwen jest stale nadzorowany przez krajowe i międzynarodowe agencje, a jego prawidłowe funkcjonowanie jest monitorowane przez ok. 20 tys. punktów pomiarowych. Dzięki temu jest kontrolowany pod kątem: hydrologicznym, sejsmicznym, chemicznym, meteorologicznym i środowiskowym.
Źródło: g.pl