Najlepsze zdjęcia według Reutersa - świat nigdy nie przestanie zaskakiwać

Najlepsze zdjęcia według Reutersa - świat nigdy nie przestanie zaskakiwać
Źródło zdjęć: © Dylan Martinez / Reuters | Dylan Martinez / Reuters

Jedna z najbardziej znanych i największych na świecie agencji prasowych stworzyła listę najlepszych i najważniejszych zdjęć mijającego roku. Spośród ponad stu wybraliśmy 10, które wprawiły nas w zdumienie, zachwyt, albo zdumienie i zachwyt jednocześnie. Musisz je zobaczyć.

5-letni Bjorn uśmiecha się, trzymając w dłoniach połówki pomarańczy, na których przysiadły motyle sowie. Zdjęcie zostało zrobione podczas otwarcia wystawy „Sensational Butterflies” w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, w Wielkiej Brytanii. Na trwającej do września b.r. ekspozycji można było zobaczyć zarówno motyle pospolite, jak i rzadkie okazy z tropikalnych lasów Ameryki Południowej, Azji i Afryki. Dotykanie eksponatów nie było zabronione, a zdarzało się i tak, że one same dotykały zwiedzających.

1 / 9

Spacer po szkle, Góra Tianmen, Chiny

Obraz
© Reuters / Stringer | Reuters / Stringer

Spacer po platformie widokowej w Zhangjiajie w prowincji Hunan w Chinach mrozi krew w żyłach. Otwarta w 2011 roku atrakcja, nie dość, że prowadzi wzdłuż stromej ściany Góry Tianmen, to w dodatku jest zrobiona ze szkła. Odważni, którzy decydują się na przejście tym przerażającym szlakiem, pod sobą mają ponad 1400-metrową przepaść. Chętnych informujemy, że na terenie parku narodowego, w którym można odbyć niezwykły spacer, warto zobaczyć jeszcze Bramę do Nieba (najwyżej położoną grotę na naszej planecie) oraz przejechać się najdłuższą na świecie kolejką linową.

2 / 9

Patrzeć wilkiem – okolice Czarnobyla, Białoruś

Obraz
© Vasily Fedosenko / Reuters | Vasily Fedosenko / Reuters

Zdjęcia wilka patrzącego w obiektyw zostało wykonane na terenie czarnobylskiej strefy zamkniętej. Obszary skażone 30 lat temu promieniowaniem dziś zostały zaanektowane przez przyrodę – wiosną krajobraz wypełnia soczysta zieleń, rośliny kwitną jak oszalałe, a bujne lasy są rajem dla dzikich zwierząt. Na Nizinie Poleskiej spotkać można również jedyny obecnie dziko żyjący gatunek koni – konie Przewalskiego. Występujący pierwotnie na terenach Mongolii i Chin, zagrożony gatunek został umieszczony w okolicach Czarnobyla w 1998 r. Tamtejsze pastwiska i łąki oraz brak ingerencji człowieka bardzo sprzyjają zwierzętom.

3 / 9

Mała panda wielka - Chengdu, Chiny

Obraz
© Reuters / China Daily | Reuters / China Daily

Mała panda spada z podestu wystawy pand urodzonych w 2016 roku w Instytucie Hodowli Pandy Wielkiej w Chengdu. Instytut działający w znajdującej się na południowym wschodzie Chin prowincji Syczuan to miejsce, w którym można poobserwować zachowanie tych rozkosznych zwierząt, poznać ich zwyczaje i wesprzeć utrzymanie gatunku (w wyniku starań ekologów w tym roku przestał być zagrożony wyginięciem).

4 / 9

Dni podziwiania kwitnących wiśni, Tokio, Japonia

Obraz
© Issei Kato / Reuters | Issei Kato / Reuters

Nigdy do końca nie wiadomo, kiedy rozkwitną. W Tokio najczęściej można podziwiać je już w kwietniu. Właśnie wtedy zostało wykonane zdjęcia biznesmena w masce chirurgicznej (na ulicach japońskich metropolii to nie rzadkość, ludzie noszą je m.in. dla higieny) pośród kaskad delikatnych, bladoróżowych kwiatów wiśni. Relacjonowany przez media i wyczekiwany przez większość Japończyków moment, gdy drzewa „różowieją”, rozpoczyna najważniejsze w japońskim kalendarzu święto – sakura hanami, czyli dni podziwiania kwitnących wiśni. A ponieważ płatki opadają zazwyczaj już po tygodniu, emocje udzielają się turystom - niepewnym, czy odwiedzając Japonię w tym terminie, zobaczą jedno z najwspanialszych widowisk oferowanych przez tamtejszą przyrodę.

5 / 9

Święto wiosny i kolorów, Barsana, Indie

Obraz
© Cathal McNaughton / Reuters | Cathal McNaughton / Reuters

Kolorowy proszek, zwany „gulal”, okrył mieszkańców wioski Barsana w pobliżu Mathury podczas obchodów tradycyjnego hinduskiego święta Holi. W czasie wyznaczającego koniec zimy festiwalu ludzie oblewają się wodą zabarwioną kolorowym proszkiem, a kobiety z wioski Barsana biją kijami mężczyzn - ta lokalna odmiana święta Holi nazywana jest Lathmaar.

6 / 9

Leniwiec wstrzymuje ruch, Quevedo, Ekwador

Obraz
© Reuters / Ecuador’s Transit Commission | Reuters / Ecuador’s Transit Commission

To zdjęcie prawdopodobnie już widzieliście, ponieważ na początku mijającego roku obiegło media społecznościowe na całym świecie. Przedstawia zabłąkanego leniwca, który próbował przejść przez autostradę Quevedo w Ekwadorze, ale zatrzymał się w połowie drogi i przywarł do barierki. Zwierzę, które naturalnie występuje w lasach równikowych Ameryki Południowej i Środkowej, zostało uratowane przez zaalarmowanych policjantów. Leniwcowi na szczęście nic się nie stało i został wypuszczony na wolność. Dobra wiadomość wzbudziła duży entuzjazm internautów, którzy chwalili postawę służb mundurowych Ekwadoru – kraju graniczącego z Kolumbią i Peru, w skład którego wchodzą również położone na Oceanie Spokojnym Wyspy Galapagos, będące jego największą atrakcją turystyczną.

7 / 9

„Szczęki” w basenie, Strasburg, Francja

Obraz
© Vincent Kessler / Reuters | Vincent Kessler / Reuters

Byliście kiedyś w kinie w basenie? Takie atrakcje czekają na was w łaźniach publicznych Strasburgu we Francji. Ludzie uwiecznieni na tej fotografii oglądają kultowe "Szczęki" Stevena Spielberga podczas jednego z festiwali filmowych. Gdybyście mieli ochotę na taki seans, wybierzcie się czym prędzej do stolicy Alzacji - najmniejszego i chyba najpiękniejszego regionu Francji, który kusi winnymi szlakami i wspaniałymi zamkami.

8 / 9

Ludzka wieża, Tarragona, Hiszpania

Obraz
© Albert Gea / Reuters | Albert Gea / Reuters

W Tarragonie, uważanej za jedno z najbardziej zachwycających miast Katalonii, od XVII w. kultywowany jest pewien zwyczaj, który przyjezdnych może wprawiać w osłupienie. „Castell” to nic innego, jak wieża budowana z ludzi. Może przybierać różne formy i wysokości. Te rekordowe dochodzą nawet do 10 „warstw” ludzi i są tworzone przez ponad sto osób w różnym wieku. Tradycja, wpisana w 2010 r. na Listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO, przyciąga do Tarragony rzesze turystów z całego świata. To zdjęcie wyjaśnia, dlaczego.

9 / 9

Jesień w sercu Kaszmiru, Śrinagar, Indie

Obraz
© Danish Ismail / Reuters | Danish Ismail / Reuters

Przyroda w Kaszmirze zniewala urodą, czego dowodem jest to zdjęcie przedstawiające mężczyznę spacerującego po jesiennym parku w Śrinagar. Miasto, nazywane „sercem Kaszmiru”, jest nieformalną stolicą turystyczną tego, położonego w północnych Indiach regionu. Kraina wielkich jezior, zlokalizowanych pośród Himalajów, przyciąga turystów również wieloma imponującymi zabytkami, wśród których poczesne miejsce zajmują meczety.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)