MiastaNajpiękniejsze miejsca w polskich górach. Co wybrać zamiast Zakopanego i Karpacza?

Najpiękniejsze miejsca w polskich górach. Co wybrać zamiast Zakopanego i Karpacza?

Najpiękniejsze miejsca w polskich górach. Co wybrać zamiast Zakopanego i Karpacza?
Źródło zdjęć: © Pawel Kazmierczak / Shutterstock

Turyści, którym marzy się urlop w górach, żeby pobyć w otoczeniu przyrody i z dala od tłumów, latem zdecydowanie powinni omijać główne ośrodki u podnóża Tatr i Karkonoszy. Zakopane, Karpacz czy Szklarska Poręba opanowane są wówczas przez turystów i trudno tam znaleźć cichy zakątek. Oto 7 miejsc, gdzie można naprawdę wypocząć w otoczeniu gór.

Turyści, którym marzy się urlop w górach, żeby pobyć w otoczeniu przyrody i z dala od tłumów, latem zdecydowanie powinni omijać główne ośrodki u podnóża Tatr i Karkonoszy. Zakopane, Karpacz czy Szklarska Poręba opanowane są wówczas przez ogromną liczbę turystów i trudno tam znaleźć cichy zakątek. Oto 7 miejsc, gdzie można naprawdę wypocząć w otoczeniu gór.

Uzdrowisko Wysowa-Zdrój znajduje się w dolinie Ropy, w najwyższej części Beskidu Niskiego. W okolicy znajdują się malownicze szlaki spacerowe. Na turystów czeka Dolina Łopacińskiego czy wzniesienia Wysoty. Punktem obowiązkowym jest wizyta na górze Jawor. Znajduje się na niej prawosławna cerkiew łemkowska *Opieki Matki Bożej. Wysowa słynie z *leczniczych wód mineralnych - bezpłatne ujęcia znajdziemy w parku zdrojowym, płatne w Pijalni Wód Mineralnych.
ik/wg
Zobacz też: Podróż po Polsce - wyprawa od gór po wybrzeże w 30 dni

1 / 6

Lato w górach - Ochotnica Górna i Dolna

Obraz
© Piotr Szpakowski / Shutterstock.com

W dolinie rzeki Ochotnicy znajdują się dwie miejscowości, które do 1910 roku stanowiły jedną osadę. Ochotnica Dolna i Ochotnica Górna leżą u podnóży Gorców. Rozbudowana baza noclegowa oraz liczne szlaki turystyczne sprawiają, że jest to idealne miejsce na urlop. Gorczański Park Narodowy obejmuje środkową i północno-wschodnią część Gorców. Najwyższym szczytem w parku jest Jaworzyna Kamienicka (1288 m n.p.m.). Podczas wędrówki w najwyższych partiach, przy dobrej widoczności, można podziwiać Tatry, jak na dłoni.

2 / 6

Lato w górach - Muszyna

Obraz
© ffolas / Shutterstock.com

Muszyna to kolejne uzdrowisko na naszej liście. Znajduje się jedynie 5 km od granicy ze Słowacją, w dolinie rzeki Poprad. Miejscowość słynie z leczniczych wód mineralnych, przyjeżdżają tu osoby z chorobami układu oddechowego i pokarmowego. W Muszynie warto zobaczyć ruiny zamku starostów Państwa Muszyńskiego oraz podzamkowy zespół dworski. Jest także bazą wypadową do Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

3 / 6

Lato w górach - Żywiec

Obraz
© Agnes Kantaruk / Shutterstock.com

Umiejscowiony na wysokości 350 m n.p.m. Żywiec, znajduje się w pobliżu trzech pasm górskich: Beskidu Małego, Śląskiego i Żywieckiego. O jego atrakcyjności decyduje także położenie nad Jeziorem Żywieckim oraz liczne zabytki. Zobaczymy tu m.in. Pałac Habsburgów wraz z przepięknym parkiem. Przez miejscowość przebiegają ciekawe szlaki turystyczne. Latem odbywają się tu festiwale, m.in. najstarszy polski festiwal folklorystyczny "Tydzień Kultury Beskidzkiej".

4 / 6

Lato w górach - Małe Ciche

Obraz
© Licencja CC by Shalom Alechem, Wikimedia Commons

Z Gorców przenosimy się na Podhale. Małe Ciche leży na wysokości 830-860 m n.p.m., w dolinie Filipczańskiego Potoku, 5 km od Poronina i 14 km od zatłoczonego Zakopanego. Roztacza się stąd przepiękny widok na Tatry, w które zresztą Małe Ciche stanowi dobrą bazę wypadową. Należy do najpiękniej położonych miejscowości w Polsce.

5 / 6

Lato w górach - Brenna

Obraz
© Licencja CC by Utoplec, Wikimedia Commons

Brenna to senna miejscowość w Beskidzie Śląskim, położona na wysokości 420 m n.p.m. Przepiękne krajobrazy i rozbudowana baza noclegowa czynią z niej doskonałe miejsce na wczasy - na turystów czeka 3 tys. miejsc w kwaterach, pensjonatach i hotelach. Z Brennej wiedzie wiele szlaków turystycznych, m.in. do Schroniska PTTK na Błatniej czy Schroniska PTTK na Równicy. Poza wycieczkami w góry, można się wybrać na spływ kajakowy, a wieczorem zrelaksować w kinie letnim.

6 / 6

Lato w górach - Polanica Zdrój

Obraz
© Licencja CC by Kroton, Wikimedia Commons

Nasze zestawienie zamyka Polanica Zdrój, położona w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, na granicy Gór Stołowych, Gór Bystrzyckich i Kotliny Kłodzkiej. Miasto może pochwalić się wieloma zabytkami, począwszy od historycznego układu z XIV-XX w. Wypiętrzone przed 30 milionami lat Góry Stołowe znajdują się na styku Sudetów Środkowych i Wschodnich, a ich zachodnia część leży po stronie czeskiej. Uznawane są za najbardziej fascynujące i tajemnicze pasmo w kraju - drugiego takiego próżno szukać na Starym Kontynencie. Góry Stołowe są mianowicie przykładem gór płytowych, krajobrazu wyjątkowego nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie.

ik/wg

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)