Najpiękniejsze wrzosowiska w Polsce. Widoki jak z bajki
Nadszedł sezon na wyjazdy na wrzosowiska. Kwitnące zazwyczaj od sierpnia do października, wrzosy mienią się pięknymi kolorami i zachęcają do relaksujących spacerów. Ponadto tworzą idealną scenerię do romantycznych zdjęć. Oto jedne z najpopularniejszych wrzosowisk w Polsce.
W ostatnim czasie do łask wracają wycieczki oferujące naturalne i niewyszukane atrakcje. Popularnością cieszą się m.in. farmy dyniowe, odwiedzane zwłaszcza tuż przed Halloween. Nie mniej wrażeń dostarcza wizyta na polskich wrzosowiskach.
Wrzosy były uważane dawniej za magiczne rośliny, których sekretne właściwości znały przede wszystkim czarownice. Teraz raczej nie przypisuje im się nadprzyrodzonych mocy, choć w Szkocji i Irlandii uważa się, że fioletowe, różowe czy białe wrzosy mogą przynieść szczęście. Pewne są za to ich walory estetyczne i właściwości zdrowotne.
Wrzosowisko w okolicach mazowieckiej wsi Mostówka
Prawdziwie fioletowy cud natury mieści się ok. 50 km od Warszawy, w okolicach wsi Mostówka. Jedno z największych i najpiękniejszych wrzosowisk w Polsce zajmuje ok. 400 ha.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Miejsce jak z bajki. Piękne wrzosowiska w Okonku
Powstało w wyniku pożaru w 1993 roku, który zniszczył część lasów i spowodował silną ekspansję wrzosów. Co ważne, wrzosy porastają Wydmy Lucynowsko-Mostowieckie, które zostały wpisane na listę Natura 2000.
"Miejsce po prostu genialne! Cudowne wrzosowiska, piękna przyroda. Warto odwiedzić to miejsce o każdej porze roku"
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Wrzosowiska Kłomińskie
Z pewnością warto też zobaczyć Wrzosowiska Kłomińskie. Znajdują się na Pomorzu Zachodnim, między miejscowościami Borne Sulinowo i Kłomino. To tam rozciąga się rezerwat Diabelskie Pustacie zajmujący ponad 900 ha. Piękne wrzosowiska powstały w miejscu dawnego poligonu wojskowego.
Czytaj także: Leśnicy pokazali ciekawe nagranie. "Leśne spa"
Przez rezerwat przebiegają ścieżki edukacyjne pozwalające poznać bliżej miejscowe skarby przyrody. Warto też wspiąć się na drewnianą wieżę widokową, z której dobrze widać kolorowe wrzosowisko. Zdjęcia wykonane o wschodzie słońca to niezapomniana pamiątka, na którą decydują się najbardziej zdeterminowani turyści, którym niestraszne wczesne wstawanie. Po małych poszukiwaniach uda się też znaleźć miejsce, gdzie można kupić lokalny miód wrzosowy.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
"Potężny obszar, były poligon, zarośnięty wrzosami. W sezonie kwitnienia wrzosów otoczony hałasem pracujących pszczół, trzmieli i bąków. Bardzo rozległy widok zapewnia wieża widokowa, jest również miejsce na odpoczynek, stół piknikowy oraz (blisko) parking dla samochodów" – komentuje jeden z internautów.
Rezerwat przyrody Wrzosowiska w Okonku
Trzecia propozycja to rezerwat przyrody Wrzosowiska w Okonku, w województwie wielkopolskim. Obejmuje on ok. 204 ha powierzchni. Powstał na terenie opuszczonego poligonu wojskowego armii radzieckiej. Dziś na obszarze, będącym pod ochroną, dba się o "zachowanie kompleksu wrzosowisk i muraw napiaskowych z charakterystyczną florą i fauną", np. poprzez wycinanie zarastających drzew czy krzewów.
Na terenie rezerwatu można znaleźć szlak pieszy i szlak pieszo-rowerowy. Warto skorzystać z punktu widokowego "Wrzosowiska". Gwarantowane niezapomniane krajobrazy niczym z bajki.
"Miejsce warte zobaczenia dla każdego miłośnika przyrody. Można oglądać wrzosowiska z punktu widokowego, ale też można pospacerować ścieżkami. Należy jednak pamiętać, że jest to rezerwat i nie wolno schodzić z wyznaczonych ścieżek" – przypomina turysta Marcin.