Trwa ładowanie...

Najsmutniejsza orka na świecie. "To okrucieństwo musi się skończyć"

Orka w stresie uderza głową o przeszkloną ścianę zbiornika wodnego. Taki widok można zobaczyć na wideo, które udostępnione zostało mediach społecznościowych. Nagranie pochodzi z parku wodnego MarineLand w Niagara Falls w stanie Ontario w Kanadzie.

Orka (zdjęcie ilustracyjne)Orka (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: Adobe Stock, fot: ©Ilkka - stock.adobe.com
d44cev0
d44cev0

Kiska to 44-letnia orka, która przyszła na świat na wolności, u wybrzeży Islandii. Od 1979 roku żyje w niewoli, w parku wodnym MarineLand. Ostatnie 10 lat spędziła w pojedynkę. – W ciągu ponad 40 lat życia ta orka straciła nie tylko wolność, ale też swoje potomstwo i wszystkich towarzyszy, z którymi przebywała w niewoli – opowiada na łamach dziennika The Sun, przedstawiciel Orca Rescues Foundation, brytyjskiej fundacji, która nie tylko walczy o uwolnienie orek, ale też całkowity zakaz trzymania ich w niewoli.

Poruszające wideo z orką

Na nagraniu udostępnionym w sieci widzimy dokładnie, co samotność i długie lata niewoli zrobiły temu zwierzęciu.

Organizacja The Whale Sanctuary Project, która od wielu lat walczy o uwolnienie orek, określiła Kiskę mianem najsmutniejszej orki na świecie.

– To okrucieństwo musi się skończyć – napisał na Twitterze były już pracownik parku MarineLand, Phil Demers. Swój wpis opatrzył wymownym hashtagiem #FreeKiska. - MarineLand nie zasługuję na drugą szansę, ale orki trzymane przez nich tak.

Wbrew naturze

Orki to niezwykle towarzyskie zwierzęta. Na wolności żyją w grupach, na które składają się często wielopokoleniowe rodziny. Podobnie jak delfiny to zwierzęta, które wyjątkowo źle znoszą życie w niewoli. – Zachowanie, które tutaj widzimy jest wynikiem chronicznego stresu, spowodowanego samotnością i długimi latami życia w izolacji – wyjaśnia Rob Lott, autor i aktywista, który od lat jest gorącym orędownikiem sprawy uwolnienia orek. – Niestety, symptomy, które tutaj obserwujemy nie są rzadkością, występują także u innych orek, które przebywają niewoli. Z czego to wynika? To lata samotności, znudzenia, całkowitego braku stymulacji i towarzystwa manifestują się w ten sposób. – wyjaśnia.

Uwolnić orkę aktualne i dziś

Kontrowersje, związane z trzymaniem orek w niewoli praktycznie nie ustają od połowy lat 60., kiedy to pierwszy osobnik został schwytany i umieszczony w parku wodnym. Dziś już wiadomo, że życie w niewoli nie służy orkom, a mały basen nie jest w stanie zastąpić im naturalnego środowiska.

O sytuacji orek w niewoli ponownie zrobiło się głośno w 2013 roku, gdy światło dzienne ujrzał film dokumentalny "Blackfish", w reżyserii Gabrieli Cowperthwaite. Obsypany nagrodami film opowiada historię orki o imieniu Tilikum, przebywającej w morskim parku rozrywki SeaWorld i opisuje skutki trzymania w niewoli, tych pięknych i inteligentnych zwierząt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wyszła z sekty i zamieszkała w vanie. Teraz namawia Polaków do zmian

d44cev0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44cev0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj