Najważniejsze wydarzenia 2014 roku
W 2014 r. miało miejsce wiele znaczących wydarzeń, które dotyczyły podróży. Przygotowaliśmy zestawienie tych, które miały duże znaczenie dla Polaków oraz całej branży turystycznej.
W 2014 r. miało miejsce wiele znaczących wydarzeń, które dotyczyły podróży. Przygotowaliśmy zestawienie tych, które miały duże znaczenie dla Polaków oraz całej branży turystycznej. Jesteśmy ciekawi, które z tych wydarzeń dla was są najważniejsze.
Od 30 października bezpośrednio z Polski *można dolecieć do 10 egzotycznych miejsc w 8 krajach, m.in. na Kubę, do Tajlandii czy do Wietnamu. Dzięki przygotowaniu przez LOT połączeń czarterowych obsługiwanych przez *Dreamlinera podróż na drugi koniec świata skróciła się niekiedy o kilka godzin.
Dowiedz się więcej o kierunkach, do których dotrzesz z Polski Dreamlinerem
udm/if
Głośne kampanie promocyjne Polski
Miniony rok obfitował także w kampanie promujące nasz kraj za granicą. Najwięcej kontrowersji pojawiło się wokół spotu reklamowego _ Polska. Where the unbelievable happens . Niektóre z zabiegów zastosowanych w filmie wywołały oburzenie części opinii publicznej i dziennikarzy. Nie mniej kontrowersyjne było hasło zachęcające Brytyjczyków do odwiedzenia naszej ojczyzny "Polska. Spring into". Posypały się słowa krytyki, gdyż według językoznawców wyrażenie spring into _ w takim kontekście jest pozbawione sensu. Warto wspomnieć również o Krakowie, któryprzybliżył Tatry w kampanii społecznej na rzecz organizacji Igrzysk XXXII Olimpiady w tym mieście, zmianie loga
promującego Polskę w świecie na czerwoną sprężynę czy akcji ambasady RP w Waszyngtonie, która postanowiła reklamować nasz kraj goframi i bocianami.
Tragiczny bilans ofiar wypadków lotniczych
Rok 2014 r. był tragicznym okresem dla lotnictwa - w katastrofach samolotów pasażerskich, transportowych i wojskowych zginęło łącznie 1218 osób. Byliśmy świadkami sześciu poważnych wypadków maszyn pasażerskich, w których łącznie zginęło 782 osób, a 125 jest wciąż zaginionych (poszukiwania pasażerów AirAsia). Ten szokujący ciąg zdarzeń rozpoczęło zaginięcie lotu Malaysia Airlines 370 z 8 marca. Do tej pory nie odnaleziono szczątków maszyny, na której pokładzie było 227 pasażerów i 12 członków załogi. 17 lipca dotarły do nas tragiczne wieści z Ukrainy - samolot tego samego malezyjskiego przewoźnika, oznaczany jako MH17, został strącony rakietą ziemia-powietrze wystrzeloną z części terytorium Ukrainy opanowanej przez rosyjskich separatystów. Nie przeżył nikt z 298 osób będących na pokładzie. Zaledwie kilka dni później na należącym do Chin archipelagu Peskadorów rozbił się samolot TransAsia Airways - zginęło 48 osób. Dzień później usłyszeliśmy o wypadku Air Algerie 5017. Wszyscy (116 osób) lecący
z Burkina Faso do Algierii ponieśli śmierć na skutek rozbicia się maszyny w Mali. W sierpniu pod Teheranem rozbiła się maszyna linii Sepahan Air - zginęło 39 z 48 osób znajdujących się na pokładzie. Trwają wciąż poszukiwania wszystkich ofiar ostatniej katastrofy samolotu AirAsia, którego szczątki znaleziono w Morzu Jawajskim. Do do tej pory potwierdzono zgon 16 ze 162 osób.
Co ciekawe w 2013 roku , najmniej od 1946 roku. Od 1997 r. liczba ofiar wypadków lotniczych systematycznie spadała.
Opustoszały Krym na skutek rosyjskiej agresji
Po marcowych wydarzeniach związanych z zajęciem Krymu przez Rosję, po raz pierwszy od lat tamtejsze ośrodki wypoczynkowe przez całe lato były opustoszałe. Zagraniczni turyści nie pojawili się ze względu na sprzeciw wobec rosyjskiej agresji. Natomiast Rosjanie, mimo zabiegów propagandowych, przestraszyli się problemów z dojazdem i wybrali tańsze Turcję czy Egipt. Są jednak tacy, którzy nie przejęli się zbytnio rosyjską agresją na Ukrainę. Francuska firma Puy du Fou poczyniła w Jałcie, podczas rozmowy Philippe'a de Villiers z Władimirem Putinem, ustalenia dotyczące budowy na Krymie i w Moskwie parków rozrywki.
Zagłada zabytków w Syrii i Iraku
W trwającej od 2011 roku wojnie domowej w Syrii oraz pod trwającą od 2013 r. dyktaturą ISIS w Iraku *zniszczeniu bądź grabieży uległy setki miejsc dziedzictwa kultury. W 2014 r. ciężki los dotknął m.in. *Aleppo i Palmyrę oraz meczety w Mosulu. Na skutek działań wojennych w Syrii i Iraku zginęło ponad 200 tys. osób, a miliony straciły dach nad głową.
Saga 4You Airlines
Rok 2014 przyniósł informację, że na polskim rynku pojawił się nowy tani polski przewoźnik - 4You Airlines. Spółka powiązana z biurem podróży Alfa Star postanowiła rozszerzyć swą działalność czarterową na regularne połączenia. Jej kapitał zakładowy wydawał się mikroskopijnie mały, gdyż wynosił zaledwie 600 tys. złotych. W sierpniu ruszyła sprzedaż biletów na loty, które miały się rozpocząć 3 listopada. Jednak firma nie posiadała koncesji na przeprowadzanie takich usług. UOKiK i prokuratura wszczęły postępowania wyjaśniające w sprawie przewoźnika. Pod koniec września została wstrzymana sprzedaż biletów na stronie 4You
Airlines. Ich przygoda na polskim niebie zakończyła się, zanim się na dobre rozpoczęła - pod koniec października zarząd poinformował, że przeloty nie będą realizowane, obwiniając za swoje niepowodzenie porty lotnicze i klientów.
Grudniowe pożary zabytków, pełniących funkcje hotelowe
Końcówka roku była nieżyczliwa dla trzech zabytkowych obiektów położonych w południowej Polsce. Co warto odnotować, we wszystkich działają obecnie hotele. Zaczęło się w mikołajki od pożaru zamku Kliczków, położonego pod Bolesławcem. W pochodzącej z XIII w. budowli spłonął dach, a szkody zostały oszacowane na ok. milion złotych. Zaledwie 4 dni później ogień strawił 500 m kw. dachu zamku Książ - jednej z najpopularniejszych polskich atrakcji położonej pod Wałbrzychem. Obiekt, pochodzący również z XIII stulecia, jest trzecim największym zamkiem w Polsce. Natomiast nad ranem 28 grudnia spaleniu uległo 800 m kw. dachu zabytkowego obiektu w Zakopanem, w którym znajduje się hotel Belvedere.
Pochodzący z początku XX w. budynek przez lata pełnił funkcję sanatorium "Cieszynianka". W żadnym z pożarów nie ucierpieli ludzie, jednak straty są ogromne.
Tanie połączenia krajowe dzięki Ryanair
Na polskie niebo w marcu wzbił się pierwszy samolot Ryanaira obsługujący połączenia krajowe. Jest to jedyna oferta tanich linii lotniczych dotycząca przelotów między miastami naszego kraju. Możemy dostać się z Warszawy do Gdańska i Wrocławia oraz z Gdańska do Krakowa. Ceny biletów zaczynają się od 19 zł w jedną stronę.
Pendolino - trudna droga do szybkich przejazdów
Miniony rok upłynął nam także pod znakiem Pendolino. Co i rusz pojawiały się informacje dotyczące problemów lub sukcesów związanych z uruchomieniem w Polsce połączeń obsługiwanych przez włoskie składy. Były opóźnienia w dostawie pociągów, problemy z homologacją, a później ztestami dostarczonych maszyn. Koniec końców odnotowano sukces i od 14 grudnia na sześciu polskich trasach możemy korzystać z podróży na pokładzie _ wahadełka _ (z wł. pendolino).
udm/if