EgzotykaNajwiększe dzieła natury

Największe dzieła natury

Dla Matki Natury nie ma rzeczy niemożliwych. Jej dzieła są najwyższe, najdłuższe, największe lub najzimniejsze. Potrafią zachwycać pięknem, wzbudzać respekt lub wywołać lęk. Przedstawiamy listę miejsc, niestworzonych ludzką ręką, w których natura pokazała ogrom swojej siły.

Największe dzieła natury

1 / 10

Największe dzieła natury

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/stuckincustoms/179530196/sizes/l/

Dla Matki Natury nie ma rzeczy niemożliwych. Jej dzieła są najwyższe, najdłuższe, największe lub najzimniejsze. Potrafią zachwycać pięknem, wzbudzać respekt lub wywołać lęk. Przedstawiamy listę miejsc, niestworzonych ludzką ręką, w których Natura pokazała ogrom swojej siły.

2 / 10

Kaua'i, Hawaje

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/chuck55/3280396952/sizes/l/

Góry z głębokimi dolinami, strome klify i wodospady sprawiają, że Kaua'i co roku przyciągają miliony turystów. Najwyższy szczyt na wyspie jest jednocześnie jednym z najwilgotniejszych miejsc na Ziemi. Roczna suma opadów wynosi 1200 cm. Do tego miejsca będziemy chcieli nieustannie wracać.

3 / 10

Najsuchsze miejsce

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/palegoldenrod/2601398354/sizes/l/

San Pedro de Atakama to jedno z najgorętszych miejsc na Ziemi. Każda kropla deszczu, która dotknie tutejszej gleby, najprawdopodobniej wywołuje w ludziach niedowierzanie, a później szaleńczą radość. Ostatni deszcz, jaki odnotowano w tym rejonie, spadł na początku XX wieku.

4 / 10

Najbardziej płaskie miejsce

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/unclassified/2991996634/sizes/o/

Malediwy to raj na Ziemi. To tu znajdują się najpiękniejsze plaże naszej planety. Niestety ten raj może całkowicie zniknąć pod wodą. Powód? Globalne ocieplenie. Zatem jeśli jeszcze nie byliście na Malediwach, warto wybrać się tam czym prędzej, bo aż 80 proc. powierzchni położona jest zaledwie 1 metr nad poziomem morza. Malediwy mogą zniknąć z powierzchni Ziemi w ciągu 100 lat - alarmują naukowcy.

5 / 10

Najwyższe miejsce na świecie

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/sirwatkyn/3708682075/sizes/l/

Mount Everest ma 8848 metrów n.p.m. Jest najwyższym szczytem Himalajów i najwyższym szczytem Ziemi - mówi się o nim Dach Świata. Ma też inne nazwy: po nepalsku Samarghata, czyli Głowa Nieba, po chińsku Czomolungma, co oznacza Bogini Matka Ziemi. Everest stał się synonimem niebotycznych wyzwań czekających na człowieka. Po raz pierwszy został zdobyty przez Edmunda Hillarego i Tensinga Norgaya w 1953 roku.

6 / 10

Najbardzie odizolowane miejsce

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/robidybob/4161531377/sizes/l/

Ten niepozorny skrawek wulkanicznej ziemi o wymiarach zaledwie 16x17x23 km budzi od wieków emocje wśród podróżników, głównie za sprawą monumentalnych posągów Moai. Miały one zazwyczaj „kapelusze” wykonane z porowatego, brązowego tufu wulkanicznego. Obecnie zaledwie 50 Moai stoi na swoich dawnych miejscach. Do tej pory przebadano około 120 jaskiń, czyli jedną trzecią wszystkich na wyspie.

7 / 10

Najwyższy wodospad

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/ent108/2184549701/sizes/l/

Najwyższy wodospad na świecie to Salto del Angel w Wenezueli, którego woda spada kilkoma kaskadami. Najdłuższy pojedynczy uskok mierzy 807 metrów. Łączna wysokość wodospadu sięga prawie kilometra, dokładnie 979 metrów. Wodospad znajduje się na rzece Corrao w niedostępnej wenezuelskiej dżungli.

8 / 10

Najdłuzsza rzeka

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/yourdon/3140540331/sizes/l/

Nil ma 6671 km długości. To sześć razy więcej niż Wisła lub prawie tyle co odległość z Warszawy do Nowego Jorku. Toczy ogromne masy wody, z południa, przez pół rozpalonego kontynentu afrykańskiego i kilka tysięcy kilometrów najstraszliwszych pustyń. Egipcjanie korzystając z regularnych wylewów Nilu rozwinęli nad jego brzegami wspaniałą cywilizację.

9 / 10

Największe jezioro

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/spacedotdash/2594883016/sizes/l/

Największym jeziorem na świecie jest Morze Kaspijskie. Chwileczkę, no to morze czy jezioro? Faktycznie Morze Kaspijskie jest jeziorem. Otoczone jest przez pięć krajów: Rosję, Kazachstan, Azerbejdżan, Turkmenistan i Iran. Jego powierzchnia liczy ponad 300.000 km. kw., mniej więcej tyle, ile zajmuje cały obszar Polski. Nasze największe jezioro, Śniardwy, zniknęłoby w nim bez śladu. Cóż, w tym ogromnym zbiorniku mieści się prawie połowa całej wody zgromadzonej na powierzchni ziemskich lądów we wszystkich jeziorach.

10 / 10

Najzimniejsze miejsce

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/paukrus/4186783774/sizes/o/

Najmroźniejsze miejsce naszej planety leży w okolicach rosyjskiej stacji arktycznej Wostok na Antarktydzie. 21 lipca 1983 roku zanotowano tu aż – 89,6 stopni Celsjusza.
Cóż, Antarktyda, ogrom lodu, blisko Biegun Południowy - nie ma się czemu dziwić. To nie miejsce dla normalnych ludzi. W taki ziąb pchają się tylko naukowcy i pasjonaci.

Komentarze (0)